A szobanövények olyan trópusi és szubtrópusi vidékekről származó növények változatai, melyeket lakásban, télikertben lehet tartani. Több ezer fajuk ismert, amik között vannak igazi ritkaságok is. Vannak köztük levelükkel díszítő és virágzó növények is. Mostani összefoglaló írásom célja, hogy bemutassam a legkedveltebb szobanövényeket fotókkal és ápolási tudnivalókkal. A szobanövények származása, jellemzése, igényei, gondozása, szaporítása és teleltetése egyaránt szóba kerül, hisz ez mind befolyásolja azt, hogy milyen szobanövény kerüljön a lakásba.
Az oldalon a legkedveltebb és legismertebb virágzó és levelükkel díszítő szobanövények leírásai, ápolási útmutatói olvashatóak és képei láthatók. Itt mindent megtalálsz, amire szükséged lehet a csodálatos szobanövények gondozásáról, tartásához. Hasznos tippek, trükkök, ápolási útmutatók és bevált olvasói tapasztalatok, praktikák segítenek eligazodni a virágok között és nyújtanak segítséget a beltéri növények kezeléséhez. A leggyakoribb, legkedveltebb szobanövényeket fotókon is megnézheted.
Szobanövények jótékony hatásai
Az otthonunkban rengeteg légszennyező anyagot találunk. A műanyagokból, a bútorokból és a hozzájuk használt ragasztókból formaldehid válik ki. Ha huzamosabb ideig jelen van a formaldehid a légtérben, akkor szem-, torok- és orrirritáció, álmatlanság, fejfájás léphet fel.
A zárt helyiségek légterében fellelhető kemikáliák eltávolításának egyik lehetséges módja a szobanövények tartása. A NASA közre is tette a legjobb légtisztítónövények listáját. A listában szereplő növények szépségük és légtisztító hatásuk mellett igénytelenek, kevés napfény mellett is jól fejlődnek, és leveleik képesek mesterséges fény hatására is fotoszintetizálni.
Mérgező szobanövények
A szobanövények egy része mérgező, még a NASA által legjobb légtisztító hatású növények többsége is. A mérgező növényeket nem kell száműzni a lakásból, nyugodtan rakhatjuk őket hálószobába és gyerekszobába is.
Szakszerű gondozás és kezelés esetén semmiféle egészségkárosodást sem okoznaka mérgező növények. Elővigyázatlanság vagy egyéni érzékenység esetén azonban veszélyt jelenthetnek. Nem kell a mérgező növényekről sem lemondani, meg kell tanulni, hogy élhetünk együtt velük és bosszúság helyett garantáltan örömöt hoznak majd.
Szobanövények igénye és a környezeti tényezők
A szobanövényként tartott növények a fagymentes időszakban a szabadban érzik legjobban magukat. 10 °C alatti hőmérsékleten azonban komolyan károsodhatnak, azért ősszel a szobába kell menekíteni őket. A hely- és klímaváltozás általában átmenetileg megviseli őket, de aggodalomra semmi ok, hamar regenerálódnak és alkalmazkodnak az új körülményekhez. Néhány egyszerű praktikával támogatjuk is kis kedvenceinket, hogy kevésbé viselje meg őket a változás.
A hidegen kívül a tél közeledtét a növények részére a nappalok rövidülése és a megvilágítás gyengülése is jelzi. A változó körülmények hatására a szobanövények többsége ilyenkor nyugalomba vonul. Életfolyamataik lelassulnak, növekedésük, fejlődésük leáll. A hűvös és fényhiányos időszakban kevesebbet párologtatnak, ezért kevesebb vízre és tápanyagra van szükségük.
Gyakran nem egyszerű megállapítani, hogy a növény kókadása mögött túlöntözés vagy épp vízhiány áll-e. Nagy hiba, ha minden növénynek ugyanannyi vizet adunk. A szükséges vízmennyiség függ a növény igényeitől (származása, nagysága, stb), a környezeti tényezőktől (hőmérséklet, fényviszonyok, stb) és az évszaktól is. A magas páratartalmat igénylő növényeken nem segít a gyakori öntözés, hisz a két dolog nem ugyanaz.
A növények származásának ismerete sokat segít a gondozásban. Az őshazájukban szárazsághoz szokott növények szobanövényként is kevesebb vízzel beérik. A növények a leveleikben is képesek tárolni a vizet. Általánosságban elmondható, hogy a húsos levelű növények kevésbé vízigényesek, mint a vékony levelűek. A kaktuszok az egyik legnagyobb túlélők, havi néhány csepp víz elegendő számukra.
Szobanövények igényei és legfontosabb ápolási munkái
Szobanövények öntözése, párásítása, tápoldatozása
Az ápolási munkák közül fontossági sorrendben a szobanövények öntözése az első. A locsolásnak vannak apró trükkjei, amik a növények többségénél bevállnak. Nagyon sokat segít a helyes gondozásnál a növény eredetének ismerete. Általánosságban elmondható, hogy kevés kivételtől eltekintve a növények jobban elviselik, ha kissé szárazabban tartjuk őket, mint ha túl öntözzük.
A páraigényes növényeknek a szükséges párát túlöntözéssel nem biztosíthatjuk, azzal csak gyökérrothadást érhetünk el. Párásításra kitűnő a koksszal, tőzeggel, perlittel, kaviccsal bélelt, nedvesen tratott tál a növény alá.
Az öntöző víz mennyisége nagyban függ az évszaktól is. Magasabb hőmérsékleten, nyáron a szobanövények is több vizet kívánnak. Télen a növények pihenésre vágynak, ilyenkor életfolyamataik lelassulnak, kevesebb vízzel is beérik.
A tápoldatot mindig a növény igénye alapján válasszunk, és mindig nedves földre vigyük fel.
Szellőztetés
A virágtartók helye ablak közelében van. Különösen a téli hónapokban okoz gondot a helytelen szellőztetés. Lehetőleg ne azt az ablakot nyissuk ki, amelynek közelében a szobanövényeink vannak. Sok növény a huzatra is érzékeny.
Portalanítás
A szobanövényeket időnként portalanítani kell. Azon túl, hogy a poros levelek látványra sem szépek, a porréteg a növények életműködését is gátolja. Portörlésre puha száraz rongyot vagy nedves szivacsot használjunk. 10-14 naponként érdemes száraz ronggyal áttörölni a leveleket. Aprólveleű növényekhez a porsöprű hazsnálata a legcélszerűbb.
Szobanövények átültetése
Szobanövényeink ápolásának két fontos teendőjéről a portalanításról és az átültetésről viszonylag ritkán ejtünk szót. Tavasszal mindkettő aktuális, nézzük hát a legfontosabb tudnivalókat. A tavasz beköszöntével nemcsak a természet ébred, de szobanövényeink is újult erőre kapnak. Ilyenkor válik aktuálissá a szobanövények átültetése, amellyel friss tápanyagokhoz és nagyobb térhez juttathatjuk őket a következő szezonra.
Átültetésnél figyeljünk a növény igényeire és ennek megfelelő virágföldet vásároljunk. Mindig csak egy számmal nagyobb cserépbe ültessük a növényt, úgy fog csak szépen fejlődni.
Negyedévente érdemes letusolni a növényeket a fürdőkádban szobahőmérsékletű vízzel. A vízsugár elsősorban a leveleket és a hajtásokat érje, ne a földet.
Szobanövények szaporítása
A szobanövények szaporítása dugványozással történhet, ilyenkor hajtás- vagy levéldugványokat használunk. Néhány dísznövényt sarjakkal, pl. broméliák és tőosztással, például vitorlavirág szaporíthatunk.
Szobanövények betegsége és kártevői
A leggondosabb ápolás mellett is előfordul időnként, hogy a féltve őrzött, dédelgetett növényeinket megtámadják a betegségek és kártevők. Ilyenkor nem kell pánikba esni, legtöbb esetben van megoldás, jöhet például az egyszerűen elkészíthető házi csodaszer növényekhez. Az azonnali mosogatószeres, szappanos lemosás után a csupán négy összetevőből álló ecetes, mosogatószeres permetezés eltünteti a kártevőket.
A mind gyakoribb enyhe telek igencsak kedveznek a kártevőknek. Kemény fagyok hiányában a kártevők nem pusztulnak el, és továbbélve, jelentős károkat okozva garázdálkodnak a kert növényein. Jól jönnek ilyenkor az egyszerűen elkészíthető házi szerek kártevők ellen. Olvasóink elárulták, ők hogy készítik és használják a nemkívánatos kártevők elűzésére szolgáló olcsó házi elixírt.
Legfontosabb szobanövényápolási munkák összefoglalva
- olyan növényeket válasszunk, amelyek a lakásunk klímáját elviselik,
- igény szerint öntözzünk,
- megfelelő időben és földbe ültessünk,
- két hetenként portalanítsunk,
- ügyeljünk a téli-nyári szellőztetésre.
Találd meg a kívánt szobanövény részletes leírását! Egyszerűen írd be a kívánt növény nevét a keresőbe, nyomd meg a keresés gombot és máris megtalálod a linket a növény részletes leírásához és gondozási tanácsaihoz.