Ciklámen virágoztatása – olvasói tanácsokkal

Ciklámen virágoztatása
A ciklámen Kis-Ázsiából származik, de a Földközi tenger környékén is előfordul. Főként az erdős és a hegyvidéki területeken találkozhatunk vele. Magyarországon az Alpokalján találkozhatunk az őshonos erdei ciklámennel. A Soproni hegységben fordul elő nagyobb számban, vadon élő példányai védettek.
Száraz talajon, a naptól védve, árnyékos helyen nő. Dekoratív kékes-zöld foltos levelei és fehér, rózsaszín vagy lila virága miatt kedvelt kerti dísznövény.
A lemondás, a búcsúzás szimbolikus virágának tarják, ennek ellenére nyugodtan ajándékozhatjuk bárkinek bármilyen alkalomra. Fehér színben férfiak részére is remek ajándék.
A Ciklámen magyar eredetű, anyakönyvezhető női név is, viselői november 26.-án és december 4.-én ünneplik névnapjukat.
Ciklámen, mint szobanövény
A nemesítéseknek köszönhetően szobanövényként is tarthatjuk. Lapos gumója alján helyezkednek el a gyökerek. Sötétzöld, szív alakú leveleit szürkés rajzolat díszíti. Kecses, bókoló virágai a levelek fölé magasodnak. A fehér, a rózsaszín, a lila és a piros sokféle árnyalatában és tarkán is nyílnak. Egyes fajtáknál a virágok a szélei fodrosak. Világos, hűvös, 12-16 fokos helyen hónapokig megtartja virágait.
A világos, de napsütéstől védett helyet kíván. Északi ablakokban jól érzi magát, mert ott nem süti a nap és hűvösebb a levegő is. A földjét mindig tartsuk nedvesen, de a gumóját közvetlenül ne érje víz. A párás levegőt kedveli, ezért a lepkeorchideához hasonlóan a cikláment is érdemes kavicságyon tartani.
Elvirágzás után pihenő időre van szüksége. Hagyjuk abba az öntözést, engedjük, hogy a gumó teljesen lekopaszodjon és nyugalmi állapotba kerüljön. Júniusban aztán ültessük át enyhén savanyú földkeverékbe és kezdjük el a rendszeres öntözést. A gondos ápolásnak hónapok múlva ismét gazdag virágzás lesz a jutalma.
Olvasói tanácsok
Pintér Márta ciklámenjei ékes bizonyítékok arra, hogy megfelelő körülményeket biztosítva hónapokig a lakás ékei lehetnek.
„Az ablakközben telelnek, a képen épp leolvasztja a felkelő Nap a jégvirágokat. Szép pillanat volt. Hidegben vannak, ezért alig kapnak vizet. Szeretik ezt a keleti ablakot, általában április végéig virágoznak egyfolytában.”