Citrusfélék jellemzése, gondozása, metszése, teleltetése
A mediterrán növények kedvelői leginkább nyáron gyönyörködhetnek a kedvenc virágaikban, hisz a leander, a hibiszkusz és társaik télen pihennek. Nem így a különböző citrusok. A citrus fajták a hideg évszakban is ontják illatos virágaikat és kinevezik zamatos gyümölcseiket. Ismerd meg, milyen egyszerű a citrusfélék (Citroideae) gondozása, metszése, szapoírtása és teleltetése.

Citrusok, citrus fajták származása, jellemzése
Citrusok származása
A citrusfélék (Citroideae) a rutafélék (Rutaceae) családjába tartoznak, Kelet-Ázsiában és Dél-Ázsiában őnhonosak
Leggyakoribb citrus fajok/fajták
A citrusoknak számtalan faja és fajtája létezik. Ezek a termés színében és nagyságában, illetve a növekedés erősségében különböznek egymástól. Erős növekedésű a citrom (C. limon), a narancs (C. sinensis), a keserű narancs (C. aurantium) és különösen a hő- és fényigényes grépfrút (C. x paradisi). Gazdagon virágzik és terem a filigrán mandarin (C. retulata) és a mirtuszlevelű narancs (C. myrtifolia). Igen dekoratív az apró kerek termésű kalamondin (x Citrofortunella microcarpa) és hosszúkás termésű törpemandarin vagy más néven kumkvat (Fortunella marginata). A citrom mellett ez utóbbi kettő citrusféle a leggyakrabban tartott hazánkban.
Citrusfélék jellemzése
Ismertetőjegyei: a citrusok őshazájukban örökzöld cserjék, Magyarországon azonban a hideg évszakban nem tarthatók a szabadban, teleltetni kell őket.
Virágok: fehérek, ritkán rózsaszínűek, csillagalakúak, illatosak, téli kertben egész évben virágzik és hozza terméseit
Virágzási idő: fő virágzási idő márciustól augusztusig, de téli kertben egész évben
Fogyaszthatóság, mérgezőség: sárga, narancssárga gyümölcsei ehetőek, de gyakran savanyúak
Magasság: kifejlett növény magassága fajtától függően 0,3 – 1,5 méter is lehet. Nagyobb vagy terméses növényeknek növényeknek támasztékra van szükségük.
Habitus: bőrszerűek a levelei, bokros, dekoratív, törzses fává is nevelhető, de bokorként harmonikusabb hatású.
Cserépben nevelhető-e: igen, mivel teleltetni kell, leginkább cserépben vagy dézsában neveljük.
Citrusfélék gondozása
A citrusféléket napsütéses, meleg, széltől és esőtől védett helyre tegyük. Vízigényes növények. Rendszeresen öntözzük, de ne álljon vízben, a földlabda kicsit kiszáradhat, augusztusig hetente tápoldatozzuk. Mészigényes növény, lehetőleg mészben gazdag vizet, illetve tápoldatot adagoljunk számára. Kapható külön a citrusfélékhez kifejlesztett virágföld és tápoldat is.
Citrus fajták teleltetése
Nem bírja a hideget, ezért jóval a fagyok előtt, korán be kell vinni világos helyre. A 4-8 fokos helyiség az ideális számára, de némely fajta a 10-15 fokot, sőt a 20 fok körüli hőmérsékletet is elviseli. Csökkentsük az öntözést, gyakran szellőztessünk. Sötét és meleg helyen ledobja a lombját. A bizonyos mennyiségű lombhullatás természetes, de ha szinte minden levél lehullik, az annak a jele, hogy nem érzi jól magát. Teleltetés után érzékenyebb, ezért május közepénél előbb ne tegyük ki a szabadba.
Citrusok metszése
A citrusokat tavasszal és ősszel érdemes metszeni. Az őszi metszést különösen akkor érdemes alkalmazni, ha a teleltetésnél helyhiánnyal küzdünk. A többi mediterrán növény metszésével megegyezően, ősszel vagy tavasszal a csupasz vagy megnyúlt hajtásokat vágjuk vissza az alapjuknál, illetve az elágazásig.