Júliusi növényápolás az erkélyen

A júliusi növényápolás legnagyobb kihívása a hőség elleni küzdelem. A növényeink jelentős része már virágba borult és legszebb formáját mutatja. Az elért idilli állapot fenntartását nehezíti, hogy beköszöntött a forróság és a nyaralások ideje. Mégis mit lehet tenni, hogy a gondosan ápolt növényeink túléljék ezt a megpróbáltató időszakot? Tarts velem és adok néhány ötletet!

Júliusi növényápolás az erkélyen

Júliusi növényápolás az erkélyen

Nyár közepén a rendszeres víz és tápanyag utánpótlás jelenti a legnagyobb kihívást. A víz a virágok fő éltető ereje. Forró nyári napokon a vízigényesebb növényeket, pl. a leandereket reggel és este is célszerű locsolni.

Ügyeljünk arra, hogy a locsolásra a hűvösebb órákban kerüljön sor, semmiképp ne a legnagyobb kánikulára időzítsük. A víz hőmérsékletét is körültekintően kell megválasztani. A túl hideg víz sokkot okozhat a felmelegedett növényeknek, gyökereknek. Ajánlatos langyos vizet használni.

A növények többsége szereti a szűrt  vagy esővizet, ezért célszerű gyűjteni vagy kannában ülepedni hagyni. Az öntözést sem szabad viszont túlzásba vinni. Kerüljük a pangó vizet, mert az a gyökerek rothadását idézheti elő. A legkedveltebb balkonnövények, a muskátli és a petúnia is különösen érzékeny a cserépben álló vízre. A petúnia vízellátását egy nagyobb, vízzel teli edénybe állítva felszívatással célszerű biztosítani.

A júniusban megkezdett, előírás szerinti tápanyag utánpótlást továbbra is meghálálják a növények. Dús, burjánzó virágáldással viszonozzák a szakszerű gondoskodást. Tápanyag után pótlásként kitűnően használható pl. a kávézacc és a teafű is. De az élesztős lötyi is csodát tesz.

A kúszónövények, például tölcsérjázmin növekedésével szükség lehet támasztékra. A magasra nyúlt, gyenge ágú virágok mellé helyezzünk tartó karót. A kúszónövények hajtásait vezessük át a támasztékon.

Az elnyílott virágok maradványait rendszeresen távolítsuk el és ellenőrizzük, hogy nem jelentek-e meg kártevők a növényen. A kártevőket azonnal távolítsuk el, és szeparáljuk el a fertőzött növényt a többitől, mielőtt azokra is átterjedne.

A fokozódó melegben az északi fekvésű balkonok kivételével nem árt az árnyékolásra is gondolni. Magunkat és az árnyékkedvelő növényeinket védhetjük a tűzőnaptól kúszónövényekből kialakított lugassal, nagyobb dézsás növényekkel, árnyékoló textíliákkal. Jó szolgálatot tehetnek a napernyők, a függönyök vagy a gyékény rolók.

A nyári szünet idején a lurkók is szeretnek egyre több időt tölteni a balkonon. Az önfeledt játék közben hajlamosak elfelejtkezni a balkon ezer veszélyéről. Legjobb, ha sosem hagyjuk egyedül a gyerekeket a balkonon.

További növénygondozási ötletek nyárra

Nagy utazóként és növényimádóként számomra is a nyár egyik fontos megoldandó feladata a virágok öntözése a nyaralás alatt. Többnyire nem egyszerű egy családtagot vagy közeli ismerőst találni, aki hajlandó bevállalni a növényke átmeneti gondozását és naponta akár órákat tölteni virágaink babusgatásával. Jobb, ha rögtön más megoldást keresünk a zöld oázisunk vízszükségletének biztosítására. Hoztam pár ötletet, ami neked is segíthet biztosítani a nyaralás alatti vízutánpótlást és a növények túlélését.

Ha hosszabb nyaralást tervezünk és nem találunk senkit, aki vállalná a növényeink rendszeres öntözését, meg kell oldanunk, hogy a növények saját maguk vízhez jussanak. Egy jól működő öntözőrendszer balkonnövényekhez saját kezűleg is elkészíthető. Kindris Brigitta házilag barkácsolt locsoló rendszere évek óta hatásosan működik a balkonon, a növényei meg sem sínylik a hosszabb távollétét. Fotókkal illusztrálva mesélte el a bevált, bárki által megvalósítható módszer lényegét. Nézd meg, milyen egyszerűen készül az automata öntöző erkélyre!

Kertünk és erkélyünk nyáron mutatja a legszebb arcát, persze csak akkor, ha a növények gondozását az időjáráshoz igazítva végezzük. A nyári öntözés több buktatót is rejt magában, hiánya pedig egyenesen katasztrófához vezet. A növények ebben a hőségben többet párologtatnak és sokkal több vizet kívánnak. Különösen a balkonnövények igényelnek kiemelt gondoskodást a kánikulában, hisz a viszonylag kis cserepek földje hamar kiszárad. Pár alapszabály betartásával a hőséget is jól viselik a növények és nem marad el a virágözön sem.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük