Ételízesítők, krémek és szószok télire
Nagy mulasztásomat törlesztem most, amikor a befőzési kisokos és a házi savanyúságok gyűjteménye után ételízesítők, krémek és szószok télire való eltevéséhez mutatok ötleteket.
Ételízesítők, krémek és szószok télire
A fűszernövények raktározása egyre aktuálisabb feladattá válik. Míg a nyár az ínyenceknek igazi kánaán, addig az ősz és a tél elég szegényes időszak. Nyáron elég csak kimenni a kertbe vagy az erkélyre és már szedhető is a friss, zamatos fűszer. Augusztus végén, amikor a fűszernövényeink még tele vannak illatozó, aromás hajtásokkal ideje egy kicsit a friss ízektől mentes téli napokra is gondolni. Jöjjenek hát a jól bevált tartósítási praktikák!
A fűszernövények illóolaj tartalma nyáron a legmagasabb. Kár ezeket a napsugaras, finom ízeket veszni hagyni. A fel nem használt fűszernövények tartósítása szárítással oldható meg a legegyszerűbben. A téli hónapokban pedig igazi áldás, ha a nyár ízeit belecsempészhetjük egy-egy ételbe. A fűszernövények szárítása igen egyszerű, miért ne biztosítanánk így a téli ízeket?
A nyár az ínyenceknek igazi kánaán, elég csak kimenni a kertbe vagy az erkélyre és már csipegethetünk egy kis friss, zamatos fűszert. A fűszernövény tartósítás nem ördöngösség, már is mutatom a legjobb módszereket!
Medvehagymás fűszervaj készült bazsalikommal olvasónknál, kihasználva a rövid medvehagyma szezont. Szuper ötlet, érdemes elkészíteni ezt a receptet is!
A fűszerolaj készítése házilag szinte gyerekjáték. Sokoldalúan felhasználható a konyhában, de nagyon jó ajándék is lehet belőle. Nyáron akár egy kerti partira is vihetjük, de szépen becsomagolva karácsonyi ajándék is válhat belőle.
A bazsalikom pesto receptjét még tavaly osztotta meg olvasónk. Akkor én ki is próbáltam és meg kell mondjam, egyáltalán nem okozott csalódást. Sőt! Nagyon finom volt. Idén elővettem a receptet, hogy ismét elkészítsem.
A házi vegeta vagy delikát nagyon jó alternatíva a boltban vásárolható vegyes ételízesítő helyett. A nagyüzemben előállított készítmények tele vannak mindenféle mesterséges ízfokozókkal és adalékanyagokkal. Miért is választanánk azt, amikor a házi vegeta vagy delikát tartósítószer nélkül otthon is egyszerűen elkészíthető. Már mutatom is a szuper receptet, amivel elkészíthető a finom és vegyszermentes ételízesítő keverék.
Az élelmiszer üzletekben kapható agyon sózott és kemikáliákkal tartósított ételízesítők helyett jó alternatíva lehet a saját magunk által készített egészségesebb változat. A hónapokig elálló ételízesítő házilag is egyszerűen elkészíthető. Különösen jó megoldás, ha zöldségeket saját magunk termeltük meg a kertben vegyszermentesen. A saját készítésű ételízesítő olcsóbb és egészségesebb is.
A nyár friss ízeit érdemes üvegekbe zárva tartósítani, hogy aztán a hidegebb napokon legyen mihez nyúlni, ha valami különlegesen finomat szeretnénk főzni a családnak. A télre elrakott mexikói zöldség nagyon jól használható és nagyon finom grillezett húsokhoz, sültekhez. Különleges ízt ad a zöldséges rizsnek, de akár kenyérre kenve magában is fogyaszthatjuk.
A ketchup házilag készítve nem más, mint az üvegbe zárt nyár. Ha a hozzávalókat saját magunk meg tudjuk termelni a kertünkben, akkor biztosak lehetünk abban, hogy kész ketchup csakis egészséges hozzávalókat tartalmaz. De ha vásárolni kell hozzá a paradicsomot, akkor is érdemes elkészíteni az egyszerű és gyors recept alapján. Már mutatom is, hogy készül a tartósítószer mentes házi ketchup egyszerűen.
A cukkinikrém készítése szinte gyerekjáték. Egyszerű gyors, fűszeres, zamatos, és bármilyen kenyérhez, pékáruhoz vagy ropogtatnivalóhoz tökéletesen passzol. A recept egyszerű és gyors, a cukkinikrém kapós és gyorsan fogy. Nem mellesleg most azt is elmondom, hogy lehet a nyár ízeit konzerválni, azaz hogy tehető el a cukkinikrém télire.
A házi paprikakrém télire eltevése megéri a minimális időráfordítást. Vegyszermentes, mert tartósítószerként csak sót használunk hozzá. Akár két évig is eláll és mindig kéznél van, ha főzés közben egy kis ízesítésre van szükség. Olvasók árulták el a bevált receptjeiket.
Azt hiszem ez is elég szép hosszú lista lett.
Ha esetleg lemaradtál volna a befőzéses és a savanyúságos levelemről, itt találsz róluk egy összefoglalót.
Kár lenne a kertben megtermett gyümölcsöket veszni hagyni, érdemes befőzni, tartósítani a téli hónapokra. Befőtt, lekvár, szörp, likőr és savanyúság is készülhet belőlük. Befőzési kisokos címmel egy befőzéssel kapcsolatos összefoglalót hoztam egyszerű receptekkel és konyhai praktikákkal.
Egy zsírosabb étel mellé mindig jól esik egy kis saláta vagy savanyúság. Ha előrelátók voltunk és a spájzban ott sorakozik a csalamádé, a csemegeuborka, az ecetes almapaprika, a káposztával töltött paprika, és még sorolhatnám, akkor egyszerűen csak arról kell dönteni, hogy épp melyiket kívánja a család. Összegyűjtöttem, hogy melyek a legjobb savanyúságok télire és természetesen az elkészítésük receptjét is elárulom.