Fűszerolaj készítése házilag

A fűszerolaj készítése házilag szinte gyerekjáték. Sokoldalúan felhasználható a konyhában, de nagyon jó ajándék is lehet belőle. Nyáron akár egy kerti partira is vihetjük, de szépen becsomagolva az egyik legjobb gasztroajándék karácsonyra.

fűszerolaj készítése házilag

Fűszerolaj készítése házilag

Sült húsokat, salátákat imádók konyhájából nem hiányozhat a fűszerolaj. A saját készítésű fűszerolajnak meg van az az előnye, hogy saját ízlésünk alapján adagolgatjuk a fűszereket hozzá és biztosak lehetünk a fűszerek származásában. Jó minőségű olívaolajba helyezzük el a szárított fűszernövény ágakat, darabokat. Dekoratív üvegbe töltve akár kedves karácsonyi ajándék is lehet belőle.

Ha van rá módunk, akkor saját termesztésű fűszernövényeket használjunk, hisz azoknál biztosak lehetünk abban, hogy vegyszerementesek.

Porga Júlia olvasónk elárulja, hogy készül nála a fűszerolaj.

„Mindhárom üvegben van bazsalikom, majoránna, színes bors, babérlevél, fokhagyma. Az egyikbe kakukkfű, a másikba rozmaring, a harmadikba oregánó és chili paprika. Az olaj fele olíva, fele napraforgó, hogy bírja a sütést is.

Elkészítése roppant egyszerű. Egy alaposan elmosott üvegbe bele kell tenni a megtisztított fűszereket és fel kell önteni olajjal. Két naponta, meg kell keverni vagy rázni, de ez el is maradhat (én nem szoktam). 2 hét alatt szépen összeérnek az ízek, fogyasztásra kész.

Minden paradicsomos ételbe használom. Gyökérkenyérbe és pogácsába is belesütöm.”

Nagyon köszönjük Porga Júliának a kitűnő ötletet!

További kapcsolódó olvasnivalók

Nyáron tobzódunk a fenséges ízekben. A kert és a balkon fűszernövényei magukba szippantják az éltető napsugarakat és illatok és ízek formájában adják tovább nekünk. Fűszernövény kisokos összeállításával szeretném segíteni a saját fűszerkert kialakítását az erkélyen vagy kertben. Mindent beleraktam, amit tudni érdemes a fűszernövényekről a magvetésüktől a tartósításukon át a felhasználásukig. Azt is elmondom, hogy az ínséges téli hónapokban hogy gondoskodhatsz a fűszer-utánpótlásról.

A karácsonyi ajándékozás mindig nagy fejtörést jelent. Nem elég kitalálni minek örülne a megajándékozott, de még a zsúfolt üzleteket is járni kell, hogy be tudjuk szerezni. A házilag készíthető gasztro-ajándékoknak mindenki örül és ráadásul nem kell a zsúfolt plázákban bolyongani érték, elég csak a leugrani a közeli élelmiszer boltba és már is beszerezhetjük a hozzávalókat. Az elkészítésük pedig igaz élvezet. A végeredménynek pedig a megajándékozott is örül. A legjobb gasztro-ajándékok szubjektív válogatását hoztam.

A fűszernövények raktározása egyre aktuálisabb feladattá válik. Míg a nyár az ínyenceknek igazi kánaán, addig az ősz és a tél elég szegényes időszak. Nyáron elég csak kimenni a kertbe vagy az erkélyre és már szedhető is a friss, zamatos fűszer. Augusztus végén, amikor a fűszernövényeink még tele vannak illatozó, aromás hajtásokkal ideje egy kicsit a friss ízektől mentes téli napokra is gondolni. Jöjjenek hát a jól bevált tartósítási praktikák!

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

3 hozzászólás

  1. Kovacs Valeria szerint:

    A legjobb ha a friss fuszernovenyeket aprora vagjuk es ugy tesszuk az uvegekbe, termeszetesen ilyen esetben lehet az oreganot, bazsalikomot, fokhagymat egybe tenni es olasz fuszerkeverek olajat kesziteni, melyhez legjobb a zold szuz oliva olaj. Minden esetben kulon – kulon is lehet kesziteni. Sot kaporral, zellerrel, es petrezselyemmel is.

  2. Mari szerint:

    A szövegben szárított fűszernövényekről beszél, az asztalra kikészítve és az üvegben is friss füvek vannak. Akkor melyik?

    • Nagy Jucó szerint:

      Kedves Mari!
      Friss és szárított fűszereket egyaránt használhatunk.
      Persze jobb a friss, de télen a szárítottak is nagyon jó szolgálatot tesznek.
      Virágos szép napot kívánok! Jucó

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük