Kerti jácint (Hyacinthus orientalis) jellemzése, gondozása
A növekedési idő alatt tartsuk egyenletesen nedvesen, de kerüljük a nagy vízesedéseket.
Virágzási időszakban szereti a nedvességet, száraz tavaszon ezért öntözni kell. Elvirágzás után a virágokat vágjuk le, a leveleket viszont ne. Hagyjuk, hogy a tápanyagok visszahúzódjanak a hagymákba, csak akkor szedjük le a leveleket, ha teljesen elszáradtak.
Virágzás után érdemes kevés trágyát adni a növényeknek, hogy szépen növekedjenek és a következő szezonban nagy virágokat hozzanak.
A hagymákat felszedni is akkor lehet, amikor a levelek már leszáradtak. De nem is feltétlen kell kiszedni a hagymákat minden évben, elég ha csupán 2-3 évente tesszük ezt meg. Őszig, sötét, jól szellőző és hűvös helyen tároljuk a hagymákat.
Hideg és nedves teleken takarjuk le fenyőrőzsével és lombbal. A tömöttség sajnos csökken az évek alatt, ezért ajánlatos újabb hagymákat ültetni.
A cserépben nevelt jácint szobahőmérsékleten sok vizet igényel, rendszeresen öntözzük.
Jácinthagyma ültetése a kertbe
A jácintot, akárcsak a tulipánt, szokás iskolás növénynek hívni, mert ősszel kell elültetni és júniusban felszedni. Szeptembertől egészen a fagyokig ültethetjük 15-20 cm mélyre, 15 cm tőtávolságra.
Az őszi ültetés a harmadik évszakunk egyik legfontosabb teendője. Ilyenkor van ideje a tavaszi hagymások, az évelő növények és az örökzöldek ültetésének. Visky Katika, gyakorlott kertészkedő olvasónk hasznos tanácsai neked is segíthetnek ezekben a munkákban, hogy virágosan induljon a jövő tavaszi szezonod.
Jácint ültetése cserépbe
Akinek nincs kertje, annak sem kell lemondania az illatozó jácintról, hisz az cserépben az erkélyen, a teraszon is nevelhető.
A cserepes jácintokat olyan földkeverékbe kell ültetni, amelynek kétharmada jó minőségű humusz vagy virágföld, egyharmada pedig homok vagy kavics keveréke. Egy jácinthoz 10 centiméteres cserepet válasszunk.
Ahogy a tavasz beköszöntével elkezdenek rügyezni a fák, majd egyre virágosábbá válik a környezetünk, a balkonokon is szeretnénk érezni a tavasz illatait és csodálni színeit. A tavaszi hagymás virágok az erkélyen is kinyílnak, így aki tavaly ősszel elülteti a virághagymákat, a kora tavaszi napokban már átélheti a csodát.
Jácint virágoztatása a lakásban
A lakásban való virágoztatáshoz októberben ültessük cserépbe a jácinthagymákat. Úgy helyezzük be a hagymát, hogy felső harmada a föld felett legyen. majd tegyünk rá egy papírzacskót, és állítsuk a cserepet hűvös, sötét helyre.
Kb. nyolc hét múlva betehetjük a cserepet a szobába. A földet egész idő alatt nedvesen kell tartani.
Az első hajtások megjelenése után fokozatosan szoktassuk a növényt a világosabb, melegebb helyhez. A virágzatban az összes bimbó egymást követve nyílik. Elvirágzás után váhjuk le a szárat, hogy a magképződés ne vonjon el energiát, tápanyagot a hagymától. Később pedig tavasztól őszig kiültethetjük a kertbe.
Jácint virágoztatás, újravirágoztatása
A tavasszal vásárolt rügyező növényt elültethetjük kertbe. A cserépben vásárolt jácintokat elvirágzás után és ha már nem fagyos a föld, érdemes rögtön kiültetni a kertbe, hogy a hagymák növekedni tudjanak és következő évben újra virágozzanak.
Ha sikerült a jácintot virágzásra bírni, még tizennégy napig gyönyörködhetünk benne a szobában.
Jácint hajtatása vízben
A jácint virág alkalmas arra, hogy a hagymáit föld nélkül, csupán vízben virágoztassuk. Az üvegben történő termesztésre leginkább a rózsaszínű ‘Pink Pearl’ és ‘Anne Marie’ fajták alkalmasak. A ‘Carnegie’ hófehér és a ‘Delft” porcelnszínű virágot hoz.
A hajtasára szánt hagymát hozzáillő üveggel együtt vásárolhatjuk meg.
Karácsonyi virágzáshoz a hagymákat október elején kell megkezdeni félhomályos helyen. Ha már van gyökere, tegyük a hagymát egy hagymaüvegre, forralt víz fölé úgy, hogy az alja ne érjen a vízbe. Borítsunk a hagymára egy papírzacskót, és állítsuk az üveget kb. 10 °C-os helyre. Ha a gyökérzet jól kifejlődött és a hagymából egy kb. 5 centiméteres hajtás nőtt, vigyük az üveget meleg, 18 °C-os szobába.
A csákót csak akkor vegyük le, amikor a növény azt magától felemeli. Ilyenkor még kb. 8 nap van vissza a virágzásig.
Az elpárolgott vizet folyamatosan pótolni kell.
Jácint szaporítása
A jácint magától is szaporodik. Kis sarjhagymákat növeszt, melyeket leválasztva új kis növényeink lesznek. Azt azonban tudni kell, hogy a fiókhagymákból csupán 5 év múlva lesz virágzó növényünk.
A sarjhagymákat a levelek visszahúzódása után válasszuk le.
Jácint betegségei, kártevői
A jácintok nem hajlamosak betegségekre. Néha megjelenhet egy gombabetegség, a szürkepenész. Ilyenkor szürkés színű lepedék fedi a növényt.
Néha a virág szára elválik a hagymától. Ez ellen nincs orvosság.
Időnként baktériumos és gombás rothadások i s előfordulnak.