Kerti jácint (Hyacinthus orientalis) jellemzése, gondozása
A kerti jácint (Hyacinthus orientalis) a legillatosabb és az egyik legkedveltebb tavaszi hagymás növény. Változatos színvilága mellett a csodálatos illatának köszönheti népszerűségét. Ez utóbbi miatt szokták még illatos jácintnak is hívni, de a közönséges jácint név is elterjedt. Télen is tavaszt varázsol az otthonokba. Vásárolhatunk cserepes növényt, vagy üvegben mi magunk is hajtathatunk jácinthagymát. Később pedig kiültethetjük a kertbe és újra virágoztathatjuk. Az igazán igénytelen növény, a jácint gondozása olyan feladat, amibe még a kezdő kertészkedők bicskája sem törik bele.

Jácint származása, legendája
A jácint (Hyacinthus) a spárgavirágúak (Asparagales) rendjébe tartozó spárgafélék (Asparagaceae) családjának növénynemzetsége. A mediterránium keleti területeitől Iránig és Türkmenisztánig őshonos. Európába a 16. században került Konstantinápolyon keresztül.
Neve görög eredetű. A monda szerint az Apollo isten által eldobott diszkosz véletlenül megölte Hüakinthosz (Hyakinthos) spártai királyfit. A szerencsétlenség helyén, a földre hullott vérből nőttek ki az első virágok, ezért a Hyacinthus (jácint) nevet kapta.
A 18. században annyira népszerű volt, hogy több mint 2000 fajtáját termesztették Hollandiában. 1830-ban megjelent egy könyvecske a jácintokról, amelyben 500 féle jácintot jegyeztek fel. Napjainkra kb. 50-re csökkent a termesztésre alkalmas fajták száma.
A nemesítések csak a színükben, illetve a virágzatok méretében különböznek, így csupán színek és színkeverékek között kell válogatnunk. A kék és fehér fajták különösen robosztusak. Speciálisnak számít a telt virágú jácint.
Az ún. multiflora jácintot úgy nemesítik, hogy egyszerre öt vagy több virágzat nő ki a hagymából, de a következő években csak egy virág jelenik meg.
A Jácint anyakönyvezhető keresztnév, a legtöbb virágból származó keresztnévtől eltérően azonban nem női, hanem férfi név. Nevét viselte a az 1999-ben elhunyt Jászai Mari díjas Juhász Jácint.
Jácint szimbolikája
Egyes kultúrákban az újjászületést szimbolizálja. A perzsa újévi (Norouz) ünnepségen, amit a tavaszi napéjegyenlőség idején tartanak, jácinttal díszítik a haft szin (hét bűn) asztalát.

Ismertetőjegyei, jellemzése
Lágyszárú, tavaszi hagymás növény.
Virágok: kék, ibolya, rózsaszín, fehér, sárga, piros, henger alakú, tömött virágzatot alkotó, csillag vagy harangalakú virágok, jellegzetes erős illattal, ami 10 – 15 °C-os hőmérsékleten a legintenzívebb. A nemesített változatok gyönyörű füzérvirágzatában akár 40-100 virág is lehet.
Fogyaszthatóság, mérgezőség: nem fogyasztható, hagymája is mérgező
Magasság: a levelek kb. 20 cm hosszúak, az egész növény 30 cm magas.
Habitus: tőlevélrózsa, mereven felálló keskeny, hosszúkás levelekkel
Cserépben nevelhető-e: igen, de földje hamar kiszárad, így gyakori öntözést igényel
Virágzási idő: kertben márciustól májusig virágzik. Egyébként pedig már novembertől, egészen májusig árulnak hajtatott növényeket.
Hely: napos, de enyhén árnyékos is lehet

Jácint gondozása a kertben és a szobában
A növekedési idő alatt tartsuk egyenletesen nedvesen, de kerüljük a nagy vízesedéseket.
Virágzási időszakban szereti a nedvességet, száraz tavaszon ezért öntözni kell. Elvirágzás után a virágokat vágjuk le, a leveleket viszont ne. Hagyjuk, hogy a tápanyagok visszahúzódjanak a hagymákba, csak akkor szedjük le a leveleket, ha teljesen elszáradtak.
Virágzás után érdemes kevés trágyát adni a növényeknek, hogy szépen növekedjenek és a következő szezonban nagy virágokat hozzanak.
A hagymákat felszedni is akkor lehet, amikor a levelek már leszáradtak. De nem is feltétlen kell kiszedni a hagymákat minden évben, elég ha csupán 2-3 évente tesszük ezt meg. Őszig, sötét, jól szellőző és hűvös helyen tároljuk a hagymákat.
Hideg és nedves teleken takarjuk le fenyőrőzsével és lombbal. A tömöttség sajnos csökken az évek alatt, ezért ajánlatos újabb hagymákat ültetni.
A cserépben nevelt jácint szobahőmérsékleten sok vizet igényel, rendszeresen öntözzük.
Jácinthagyma ültetése a kertbe
A jácintot, akárcsak a tulipánt, szokás iskolás növénynek hívni, mert ősszel kell elültetni és júniusban felszedni. Szeptembertől egészen a fagyokig ültethetjük 15-20 cm mélyre, 15 cm tőtávolságra.
Az őszi ültetés a harmadik évszakunk egyik legfontosabb teendője. Ilyenkor van ideje a tavaszi hagymások, az évelő növények és az örökzöldek ültetésének. Visky Katika, gyakorlott kertészkedő olvasónk hasznos tanácsai neked is segíthetnek ezekben a munkákban, hogy virágosan induljon a jövő tavaszi szezonod.
Jácint ültetése cserépbe
Akinek nincs kertje, annak sem kell lemondania az illatozó jácintról, hisz az cserépben az erkélyen, a teraszon is nevelhető.
A cserepes jácintokat olyan földkeverékbe kell ültetni, amelynek kétharmada jó minőségű humusz vagy virágföld, egyharmada pedig homok vagy kavics keveréke. Egy jácinthoz 10 centiméteres cserepet válasszunk.
Ahogy a tavasz beköszöntével elkezdenek rügyezni a fák, majd egyre virágosábbá válik a környezetünk, a balkonokon is szeretnénk érezni a tavasz illatait és csodálni színeit. A tavaszi hagymás virágok az erkélyen is kinyílnak, így aki tavaly ősszel elülteti a virághagymákat, a kora tavaszi napokban már átélheti a csodát.
Jácint virágoztatása a lakásban
A lakásban való virágoztatáshoz októberben ültessük cserépbe a jácinthagymákat. Úgy helyezzük be a hagymát, hogy felső harmada a föld felett legyen. majd tegyünk rá egy papírzacskót, és állítsuk a cserepet hűvös, sötét helyre.
Kb. nyolc hét múlva betehetjük a cserepet a szobába. A földet egész idő alatt nedvesen kell tartani.
Az első hajtások megjelenése után fokozatosan szoktassuk a növényt a világosabb, melegebb helyhez. A virágzatban az összes bimbó egymást követve nyílik. Elvirágzás után váhjuk le a szárat, hogy a magképződés ne vonjon el energiát, tápanyagot a hagymától. Később pedig tavasztól őszig kiültethetjük a kertbe.

Jácint virágoztatás, újravirágoztatása
A tavasszal vásárolt rügyező növényt elültethetjük kertbe. A cserépben vásárolt jácintokat elvirágzás után és ha már nem fagyos a föld, érdemes rögtön kiültetni a kertbe, hogy a hagymák növekedni tudjanak és következő évben újra virágozzanak.
Ha sikerült a jácintot virágzásra bírni, még tizennégy napig gyönyörködhetünk benne a szobában. Az elvirágzott hagymáktól nem kell azonban megválni, következő évben újra virágzásra bírhatjuk.
Jácint hajtatása vízben
A jácint virág alkalmas arra, hogy a hagymáit föld nélkül, csupán vízben virágoztassuk. Az üvegben történő termesztésre leginkább a rózsaszínű ‘Pink Pearl’ és ‘Anne Marie’ fajták alkalmasak. A ‘Carnegie’ hófehér és a ‘Delft” porcelnszínű virágot hoz.
A hajtasára szánt hagymát hozzáillő üveggel együtt vásárolhatjuk meg.
Karácsonyi virágzáshoz a hagymákat október elején kell megkezdeni félhomályos helyen. Ha már van gyökere, tegyük a hagymát egy hagymaüvegre, forralt víz fölé úgy, hogy az alja ne érjen a vízbe. Borítsunk a hagymára egy papírzacskót, és állítsuk az üveget kb. 10 °C-os helyre. Ha a gyökérzet jól kifejlődött és a hagymából egy kb. 5 centiméteres hajtás nőtt, vigyük az üveget meleg, 18 °C-os szobába.
A csákót csak akkor vegyük le, amikor a növény azt magától felemeli. Ilyenkor még kb. 8 nap van vissza a virágzásig.
Az elpárolgott vizet folyamatosan pótolni kell.
Jácint szaporítása
A jácint magától is szaporodik. Kis sarjhagymákat növeszt, melyeket leválasztva új kis növényeink lesznek. Azt azonban tudni kell, hogy a fiókhagymákból csupán 5 év múlva lesz virágzó növényünk.
A sarjhagymákat a levelek visszahúzódása után válasszuk le.
Jácint betegségei, kártevői
A jácintok nem hajlamosak betegségekre. Néha megjelenhet egy gombabetegség, a szürkepenész. Ilyenkor szürkés színű lepedék fedi a növényt.
Néha a virág szára elválik a hagymától. Ez ellen nincs orvosság.
Időnként baktériumos és gombás rothadások i s előfordulnak.
Jácint felhasználása
Kertbe vagy cserépbe ültetve önmagában is jól mutat, különösen, ha különböző színű növényeket ültetünk össze. Nagyon jól társítható egyéb tavaszi virágokkal, pl. árvácska, kankalin, százszorszép, ezek eltakarják a csupasz virágzati szár tövét.
Illatos virágai vázában is napokig illatoznak. A vázát elég csak egyharmadig tölteni vízzel. Vizét naponta cseréljük, mert a lágyszár hamar rodhatásnak indul.
Édes, bódító és orientális illat jellemzi, amely egyes női parfűmökben is jelen van.
Figyelem: Hagymája és levelei gyomorpanaszokat okozó kalcium-oxalát-kristályokat és alkaloidokat tartalmaznak.

Tippek jácint vásárláshoz
Ültetésre váró jácinthagymákat leginkább ősszel, szeptembertől vásárolhatunk és azokat azonnal érdemes is földbe ültetni. Ha a megvásárolt jácinthagymákat csak később kívánjuk hajtatni vagy kiültetni, akkor tartsuk őket száraz, hűvös helyen.
Vásárlásnál figyeljünk arra, hogy a hagyma kemény és nehéz legyen, ne legyenek rajta korhadt részek és penészlepedék sem. Amennyiben a csomagban találunkpuha vagy kiszáradt hagymákat, úgy javíthatunk rajtuk, ha hajtatás előtt egy órára langyos vízbe tesszük őket.
Már a hagymákról is felismerhetjük a későbbi virágszínt:
- vöröses hagymahéj = rózsaszín virág,
- világos hagymahéj = fehér virág,
- lila hagymahéj = kék virág.
Bimbós cserepes jácintokat novembertől kezdve a téli hónapokban lehet kapni.