Site icon Balkonada

Gyógynövény kisokos – a gyűjtéstől a felhasználásig

A gyógynövények ősidők óta az emberiség legfőbb táplálékai és segítői a különböző fájdalmak enyhítésében és a bajok megelőzősében. A föld lakosságának kb. 80%-a egyéb lehetőség híján csak gyógynövényekkel kúrálja magát. Bármennyire hasznosak is ezek a növények, nem megfelelő használattal gyógyulás helyett ellenkező hatást érhetünk el, visszafordíthatatlan károkat is okozhatunk. Mielőtt önmagunk és a család gyógyításába kezdenénk érdemes alaposan tájékozni. A gyógynövény kisokos ehhez próbál meg segítséget nyújtani a gyógynövények termesztésétől, begyűjtésétől kezdve a szakszerű szárításukon át az eredményes felhasználásukig.

Gyógynövények, a természetes orvosságok

Gyógynövénynek azokat a növényeket hívjuk, amik a hagyományok és az irodalmi adatok alapján gyógyítási célra használhatóak. A WHO az Egészségügyi Világszervezet kb. 20.000 gyógynövényt, azaz biológiailag aktív anyagot tartalmazó növényt tart számon.

Mivel annyira széles a gyógynövényekkel kapcsolatos tudásanyag, lehetetlenség egy cikkbe összesürteni mindent. Több részletes cikket is írtam már a természetes orvosságokról, így most csipán pár mondatban érintek egy-egy témát, a fotóra kattintva azonban eléred a részletes leírást tartalmazó teljes cikket.

Sokaknak – beleértve sajátmagamat is – ideje lenne többet tenni az egészség megőrzéséért. Kezdve az étkezéssel, mert a legjobb gyógyszer a megfelelő táplálkozás. Hajlamosak vagyunk a kívánatos, ízfokozókkal, színezékkel dúsított ételeket választani a vitamindús, ugyanakkor többnyire kisebb élvezeti értékkel rendelkező zöldségek, gyümölcsök helyett. Pedig a gyógynövényekkel a betegségek ellen is eredményesen küzdhetünk.

Gyógynövény kisokos – gyógynövények termesztése, begyűjtése

Az őszi kirándulások alkalmával az erdőt, mezők járva sokszor bukkanunk színesen hívógató bogyókra a bokrokon. Az ősszel termő bogyók azontúl, hogy színpompásak, többnyire finom csemegék is. Többségük igazi vitaminbomba, de legyünk óvatosak a kóstolgatásnál, mert bizony vannak köztük egészségre ártalmas, mérgező fajták is. A hazánkban leggyakrabban előforduló hat őszi bogyót mutatom be fotókkal is, hogy bátran merj csemegézni az ősz vitamindús ajándékaiból, anélkül, hogy bármi bajod lenne tőlük.

Az ősszel termő bogyókról már készítettem egy bejegyzést, amiben ősszel érő mérgező és nem mérgező bogyókat egyaránt mutattam. Most viszont úgy éreztem, hogy a mérgező bogyók megérdemelnek egy külön bejegyzést. Ősszel teremnek azok a bogyók is, amelyek ugyan nagyon hasonlítanak a gyógyító, egészséges változatokra, mégis tilos a fogyasztásuk, mert kisebb vagy nagyobb mértékben mérgezőek.

A vadontermő gyógynövények gyűjtése nemcsak hasznos, de kellemes időtöltés is, amit a család együtt is űzhet. A természetet járva, a szabadban mozogva, a jó levegőn, jó hangulatban szedhetjük a természet gyógyító kincseit. A fizikai előnyök mellett a lelki egészséget is szolgálja. A szakszerűen begyűjtött, feldolgozott, tárolt és alkalmazott gyógynövényekkel ízesíthetjük ételeteinket, orvosolhatjuk enyhébb bajainkat, megelőzhetünk betegségeket és általános közérzetünket javíthatjuk. A szakszerű gyűjtés tíz fő szabalyának betartását mindenkinek ajánlom.

A gyógynövények használata egyidős az emberiséggel. A vadon élő gyógynövényeknek nagyon fontos szerepük van az egészségmegőrzésben, a betegségek megelőzésében és a gyógyításában. Megfelelő használatuk életet menthet, de csakis akkor, ha a gyógynövények gyűjtése és szárítása szakszerűen történik. Fontos, hogy gyűjtésük közben óvjuk a növényeket is, hogy azok továbbra is életképesek maradjanak és életet menthessenek.

A gyógynövények szárítása épp oly meghatározó folyamat a növényi részek felhasználhatósága szempontjából, mint begyűjtésük. Nem elég, hogy kellő szaktudással leszedtük a gyógynövényt, fontos, hogy a szárítást is szakszerűen végezzük, hisz csak így óvhatjuk meg a hatóanyagokat.

Gyógynövények felhasználása

A fitoterápia, azaz a gyógynövények gyógyászati alkalmazása több ezer évre tekint vissza. A gyógynövények megfelelő ismeretek birtokában terápiás céllal, – tehát nem folyamatosan, hanem az aktuális problémát kezelve – eredményesen használhatók. Nem megfelelő alkalmazásuk azonban visszafordíthatatlan károkat is okozhat.

Kedvelt fűszernövényeink egy része egyben gyógynövény is, amivel egészségesebbé varázsolhatjuk minden napjainkat. A csodatévő gyógynövények segítségével egész évben – így a vitaminszegény téli hónapok után is – egyszerűen felturbózhatjuk a szervezetünket és búcsút inthetünk a tavaszi fáradtságnak is.

Az őszi, téli hűvös idő gyakran okoz megfázást. A meghűlés megelőzésére érdemes kipróbálni a nép gyógyászatban jó eredménnyel alkalmazott gyógynövényeket. Az ízletes gyógyteák meghűlés ellen is hatásosak, komplex módon hatnak. Melegen kortyolgatva megtizedelik a meghűlés kórokozóit, és ezzel serkentik a szervezet öngyógyító folyamatát. Már mutatom is hét leghatássoabb gyógyteát, amit meghűlés ellen érdemes bevetni.

Az aromaterápia, azaz az illóolajok gyógyító célú alkalmazása egyidős az emberiség történetével. Az illóolajok idegrendszerünkre és érzelmeinkre kifejtett hatásairól a sikeres légyottokról és szerelmi csábításokról szóló írások tanúskodnak. Érdemes megismerni az illóolajok hatásait és felhasználási lehetősegeit, hogy ezeket a növényi származékokat is bevethessük a testi és lelki jólétünk érdekében.

Gyógynövény kisokos – a leggyakoribb gyógynövények ismertetése

Exit mobile version