Levendula gyógyhatásai, gyógynövényként való felhasználása

Napjainkban kevés olyan kertet találunk, ahol ne lenne legalább egy tő levendula. Többnyire csak díszítő értéke és kellemes illata miatt tartják, de nem feledkezhetünk meg arról, hogy a leveldula az egyik legsokoldalúbban felhasználható növényünk. Fűszer- és gyógynövényként is hasznosíthatjuk a lila szépséget. Húsok és sütemények fűszereként is megállja a helyét, de rengeteg gyógyhatása mellett sem mehetünk el szótlanul. Összegyűjtöttem, melyek a levendula gyógyhatásai és hogyan érdemes felhasználni a jobb közérzetünk érdekében.

levendula gyógyhatásai

Levendula gyógyhatásai

A levendula a középkori kolostor kertek elmaradhatatlan növénye volt, pestis elleni védekezés fontos eszköze volt. Évszázadok óta használjuk fájdalomcsillapító, görcsoldó, nyugtató, idegrendszert erősítő szerként. Már az ókori görög és római fürdőkben is gyakran mártóztak meg levendulában, Egyiptomban balzsamozáshoz használták. Angliában a pedig a pestisjárvány idején a csuklóra kötözve viselték.

Hatásosan alkalmazható rüh és moly ellen, ficam gyógyítására, rovarcsípésre és fogfájás enyhítésére egyaránt. A II. világháborúban sebfertőtlenítőként is használták. A 20. század eleje óta gyógyszer alapanyagként is alkalmazzák: hasmenés, köhögés, fejfájás elleni szerekben. Rendkívül magas illóolaj-tartalmát kipárlással nyerik ki.

Az illatos levendulát akár frissen is felhasználhatjuk vagy leszáríthatjuk későbbi felhasználásra. A kinyílt levendulavirágokat szárral együtt kell levágni a virágzási idő közepén. Kis csokrokba rendezve, befőttes gumival összefogva, fejjel lefelé, árnyékos, szellős helyen szárítsuk.

Olajlepárlásra a virágzás vége felé legalkalmasabb a virág.

A levendula virágzásának kezdete az időjárástól, a növény fajtájától és a helyszíntől is függ, így a levendula szedés és szárítás is eltérő időpontban kezdődhet. Mindezt árnyalja, hogy a különböző felhasználási módokhoz különböző nyílási stádiumban lévő virágfejek használata az ideális. Általában június közepe felé kezdenek színesedni a bimbók, így joggal merül fel a kérdés, mikor szedjük le a levendula virágait.

Mikor szedjük le a levendula virágait?

A levendulaolaj és a levendula virág jótékony hatásai:

  • Javítja az életfolyamatokat, fokozza a testi és lelki frissességet
  • Antibakteriális, fertőtlenítő, gyulladást csökkentő
  • Aromaterápiában feszültségoldó, idegerősítő, nyugtató hatású
  • Enyhíti a fejfájást, a depresszív kedélyállapotot
  • Párnára cseppentve vagy a párnahuzatba szárított levendulát téve segíti az elalvást, megszünteti az alvászavarokat
  • Meghűléskor inhalálással tisztítja a légutakat, csökkenti a fertőzéseket. Asztmásoknak viszont inhalálásként használni tilos!
  • A pattanásos, gyulladásos bőrt nyugtatja
  • Hatásos a pikkelysömörre és ekcémára
  • Enyhíti a napégés okozta tüneteket
  • Bemasszírozva csökkenti a fáradtságot, az izom-, és reumás fájdalmakat
  • Erősíti és élénkíti az immunrendszert
  • Relaxál, regenerál
  • Hatékony zsíros hajra és korpás fejbőrre
  • Kis tej hozzáadásával fürdővízbe cseppentve bársonyossá varázsolja a bőrt
  • Női betegségeknél hatásos irrigáló szer
  • Oldja a szélgörcsöket, fertőtleníti a beleket
  • Rovarcsípések égő, viszkető tünteit csillapítja, segíti a horzsolások és kisebb sebek gyógyulását
  • Teája kitűnő nyugtató és szélhajtó
  • Szív és érrendszeri panaszok, különösen alacsony vérnyomás esetén hatásos

A valódi vagy más néven keskenylevelű levendula (Lavandula angustifolia) több ezer éve ismert és alkalmazott gyógynövény. 2018-ban az év gyógynövényének is megválasztották. Hazánkban a 15. századtól dísz- és aromanövényként is ültetik. Virágát és illóolaját nyugtató, szorongásoldó hatása miatt a gyógyászatban is használják. Kevesen tudják, hogy még alvásproblémákat is gyógyít a levendula.

Alvásproblémákat is gyógyít a levendula

Levendula gyógyteák

A levendula szárított formában is hosszú ideig megőrzi illóolaj tartalmát, így nem csak a virágzás 5-6 hetében alkalmazhatjuk. Sötét, száraz helyen szárítva színéből és illóolaj tartalmából is csak keveset veszít. A levendula gyógyteát egyaránt készíthetjük a virágok leforrázásával és rövid ideig tartó főzéssel is. Mindkét elkészítési módnál fontos az edényt lefedni, hogy az illóolaj ne távozzon el.

Migrén ellen: 1 liter vízzel leforrázunk 20 g szárított levendulát, 5 percig hagyjuk állni, mézzel édesíthetjük.
Léguti betegségekre: 1 liter vízzel leforrázunk 20 g levendulavirágot és 20 g fodormentalevelet. Naponta háromszor egy csészényit érdemes fogyasztani.

Nyugtatóként: 3-4 teáskanál szárított levendulát leforrázunk egy csészényi vízzel, 10 percig állni hagyjuk. Mézzel fogyasztjuk.

Alvászavar, idegesség ellen: 2 teáskanál levendulavirágot forrázzunk le csészényi vízzel, hagyjuk 10 percig állni, majd szűrjük le. Lefekvés előtt 1-2 csészényi tea elfogyasztása ajánlott .

Idegeskedésből, stresszből, lelki problémákból származó gyomorfájásra: 2 teáskanál levendulavirágot forrázzunk le egy csészényi vízzel, hagyjuk 10 percig lefedve, majd szűrjük le. Étkezések után fogyasszuk. Még hatásosabb, ha a levendulával együtt más emésztésjavító növényeket, pl ánizs, borsmenta, citromfű, édeskömény, ezerjófű, ginszeng, gyömbér, lestyán is kerül a teába.

Kedélyjavítóként és fogyasztószerként: 5g levendulavirág és 15 g zsálya keverékét egy 1 liter vízzel forrázzunk le. Jól lehűtve fogyasszuk.

Gyógyteák levendulából

Levendula illóolaj használata

Női betegségekre irrigáló szer: 1 liter kamillateához 4-5 csepp levendulaolajat keverjünk.

Levendula fürdő levendulaolajból: 1 teáskanál levendulaolajat összekeverünk 2 tojássárgával, egy pohár tejszínnel vagy tejjel, 2 evőkanál mézzel, ugyanennyi sóval, majd a fürdővízhez adjuk. A fürdővíz az ideges, stresszes szervezetre nyugtató hatású, ugyanakkor a kimerült embert vitalizálja. Alkalmas menstruációs panaszok enyhítésére, migrén kezelésre is.

A levendulaolajból készített fürdőnél fontos, hogy az olaj egyenletesen elkeveredjen a vízben, ne csak a víz felszínén ússzon. Ezt segíti a tej és méz, a tojás, a tejszín. A fürdőre érdemes sok időt szánni, mert kb. félóra kell, hogy az illóolaj a bőrön át a szervezetbe jusson.

Levendulalolaj a párologtatóba: Pár csepp olajat a párologtatóba vagy vízzel teli tálkába csöppentünk és a fűtőtestre tesszük. Feszültség csillapításra, idegnyugtatásra használható. Citromfűvel vagy eukaliptusszal vegyítve még hatásosabb, a fejfájás és alacsony vérnyomás ellenszere.
Levendulaolaj rovarcsípésre: 5 ml olajat összekeverünk 25 ml 40%-os alkohollal. Az így készített esszenciába mártott vattacsomót 15-20 percig hagyjuk hatni a csípés helyén.

Alvászavarra: a párnára pár csepp illóolajat cseppentünk.

Levendula virágok felhasználása

Levendulás fürdő virágból: 10 dkg levendulavirágot forrázzunk le 2 liter vízzel, hagyjuk állni, majd szűrjük le. A kapott főzetet vegyítsük a fürdővízhez. Nyugtató hatású, serkenti a vérkeringést, segíti a bőrpanaszok enyhítését.

A levendula nyugtató, stresszoldó, antibakteriális és vírusölő hatását érdemes házilag készíthető fürdősó formájában is kihasználni. Rögtön kettő, egyszerűen elkészíthető levendulás fürdősó receptet hoztam. Készíts el saját magad a számodra szimpatikusabbat és kényeztesd magad, élvezd az illatos fürdő só nyugtató hatását vagy ajándékozd el.

Levendulás fürdősó készítése házilag

Levendula párna: alvászavarok esetén a párnahuzatba helyezett szárított levendula virágok biztosítják a nyugott alvást.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük