Kerti körömvirág (Calendula officinalis) gondozása, jellemzése
A kerti körömvirág (Calendula officinalis) gondozása nemcsak a látványa miatt éri meg. Az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünkből házilag is készíthetünk szépségápoló szereket. A gyűrűvirág és kenyérbélvirág néven is ismert gyógynövényt a már a középkorban is gyógyító csodanövénynek tartották. De csupán igénytelensége és szépsége miatt is érdemes nevelni a kertünkben vagy akár az erkélyen a sárga szépséget. Gondozási tanácsokon túl a körömvirág felhasználására is mutatok néhány öteletet.
Kerti körömvirág származása és jellemzése
Származása: A körömvirág (Calendula officinalis) a fészkesek (Asteraceae) családjába tartozik. A Földközi-tenger partvidékéről származik. Egyéb nevei: gyűrűvirág, kenyérbélvirág.
Ismertetőjegyei: színes, egynyári dísz- és gyógynövény
Virágok: sárga, narancs, barack, krémszínű, gyakran sötét középpel, egyszerű vagy telt virágai lehetnek, a virágok átmérője 3-6 cm
Fogyaszthatóság, mérgezőség: virágszirmai fogyaszthatók
Magasság: 15-30 cm
Habitus: kompakt, feltörő
Cserépben nevelhető-e: igen, de földje hamar kiszárad, így gyakori öntözést igényel, nem télálló, így télre fagymentes helyre kell rakni
Virágzási idő: júniustól október
Kerti körömvirág gondozása
A körömvirág gondozása egyszerű, mondhatnánk gyerekjáték. A kedves kis virágot akár gyerekek gondjaira is bízhatjuk. Napos helyen tartvam rendszeres öntözéssel hosszan virágzik.
Körömvirág szaporítása
A gyűszűvirág szaporítása magvetéssel történhet. Ha jól érzi magát egy helyen, akkor elszórja a magjait és ha szerencsénk van, a következő évben újra kikel.
Februárban vagy márciusban vessük el a körömvirág magokat. A csírázáshoz 14 – 16 celsius fokos hőmérséklet szükséges. Áprilisban közvetlenül a cserépbe is vethető. Fényen csírázik, ezért csupán a talajra nyomjuk a magokat és legfeljebb vékonyan takarjuk földdel.
Május elejétől ültethetjük napos vagy félárnyékos helyre. Közepes vízigényű, rendszeresen öntözzük, arra figyeljünk, hogy földje sose szaáradjon ki. A havi kétszeri tápoldatozást meghálálja.
Az elnyílt virágokat rendszeresen távolítsuk el, ezzel újabb virágzásra ösztönözhetjük.
Kártevői, betegségei
Betegség nem jellemző a körömvirágra. Kártevők közül a levéltetvek és lisztharmat jelenhet meg rajta, amiket akár egyszerű házi szerekkel is elűzhetünk.
FENTEBB
Tájékoztatásod hasznos volt számomra. Péld. kerti körömvirág színei.Eddig csak a sárgát ismertem, van is a kertemben. Probálok más színüeket is beszerezni. A palacsinta recept kiváló,
köszönöm.
Köszi!
Sok sikert a körömvirághoz és a palacsintához!