Rózsa felhasználása, gyógyhatásai
Ha valaki statisztikát készítene, melyik a kertekben leggyakrabban előforduló virág, minden bizonnyal a rózsa állna a lista élén. Már elődeink is igen nagy becsben tartották. Fontos kiegészítője volt az ókori ünnepeknek is. A rózsa felhasználása igen sokrétű, össze is írtam a legjellemzőbbeket.
A rózsa nagy utat járt be kelet-ázsiai és európai hazájából. Ma már az egész világon kedvelik, termesztik. A rózsák már az ókori görög és római kultúrákban is nagy népszerűségnek örvendtek. A szerelemesek, fontos alkalmakkor az uralkodók, sőt még a csatába igyekvők is rózsakoszorút viseltek. A középkori lovagi történetekben épp úgy jelen vannak, mint a romantikus lány regényekben.
Irodalmi alkotásokban is gyakran találkozunk vele, aminek többnyire vallásos eredete is van. A legismertebb rózsás szent Árpád-házi Szent Erzsébet, akinek a kötényében a szegényeknek szánt elemózsia is rózsává változott, amikor ellenségei le akarták buktatni „pazarló adakozásai” miatt.
A 20. században íródott A Kis herceg címszereplőjének ártatlansággal, nagy gonddal és sok szeretettel ápolt rózsája a ma emberének üzen hitről, szeretetről, reményről.
Rózsa felhasználása, gyógyhatásai
A rózsa fontos szerepet játszik jelkép rendszerünkben: szerelemmel, szeretettel, pozitív érzelmekkel társítjuk. Csodáljuk szépségét, magunkba szívjuk bódító illatát, testünket, lelkünket gyógyítjuk vele. Egyértelműen dekorációs célú felhasználása a legjelentősebb, de nem feledkezhetünk meg gyógyhatásairól sem.
Akárcsak a többi gyógynövényként is használt virág antibakteriális, gyulladásgátló és vérzéscsillapító hatású.
A rózsa ehető virág, illatos szirmaiból kitűnő üdítőital és fagylalt készíthető. A rózsalekvár nyugtató, feszültség oldó szerként is ismert. Rózsaszörpöt az orgona szörphöz hasonlóan készíthetünk.
Illóolaját az aromaterápiában légúti megbetegedéseknél alkalmazzák, de kedvező hatású a szorongásra és rossz közérzetre, változó kedélyállapotra is.
A friss szirmokból rózsavíz vagy erősebb formában rózsaeszencia is készülhet. Az eszenciát borogatásra, menstruációs problémákra, szédülésre, fej- és torokfájásra, valamint depresszióra alkalmazhatjuk.
Kitűnő illatosító potpuri alapanyag. Legjobb kora délután, napfényes időben leszedni a szirmokat, mert az illóolaj koncentráció ilyenkor a legmagasabb. Hűvös, száraz helyen, újságpapírral letakarva szárítva őrzi meg leginkább az illatanyagait. Tovább fokozhatjuk még az illatélményt, ha a rózsaszirmok közé illatos fűszernövényeket, pl. mentát, levendulát keverünk.
Kedves Jucó! Az a kérdésem, hogy bármelyik rózsa szirma fehasználható? Válaszod előre is köszönöm! Üdvözlettel, egy másik Jucó. 🙂
Kedves Jucó!
Igen, bármelyik rózsa szirma felhasználható. Természetesen fontos, hogy egészséges, kártevő és vegyszermentes legyen a rózsa.
Virágos szép napokat kívánok: Jucó