Hunyor gondozása, ahogy nekünk bevált
A tél egyik kedvenc kerti növénye a hunyor fajtától függően akár már novemberben virágba borul, és hossszantartó virágzással örvendeztet meg bennünket. A különböző fajták eltérő időpontban nyílnak, így ha sikerül több fajtát beszerezni, egészen a tavasz végéig van miben gyönyörködni. A hunyor gondozása egyáltalán nem bonyolult, érdemes minél több különlegességet beszerezni belőlük. Ápolási tippjeink segítségével a te kertednek is hosszantartó éke lehet a hunyor.
Hunyor gondozása, ahogy nálunk bevált
A tavasz első kerti virágai a hóvirág, és a téltemető mellett méltán népszerű a hunyor is. Akár már a téli napokat is bearanyozzák szépségükkel. Erős virágszáraikkal képesek áttörni az olvadó hótakarón is.
Népszerűségükhöz hozzájárul az is, hogy nagyon sok színben elérhetők és léteznek illatos virágú változataik is. Mivel a hunyorok szívesen kereszteződnek egymással, gyakran megesik, hogy a magról hajtott növények színben és formában jelentősen eltérnek az eredeti növénytől. Ezt viszont egyetlen kerttulajdonos sem bánja, hisz a hunyorok szépségével nem lehet betelni.
A legismertebb hunyorfajták között előkelő helyen áll a fekete hunyor (Helleborus niger). Nevét nem a virágok, hanem a gyöktörzsének színe ihlette. Bókoló, sárga porzójú, nagy virágai fehér színűek. A karácsonyi rózsának is nevezett fajnak szép legendája is van. A karácsonyi rózsa név sem véletlen, ez az első a hunyor fajok közül, amely már az ünnepek körül virágba borul.
A keleti hunyor (Helleborus orientalis) fehér, rózsás, vagy bíborszínű, néha sötétebben pettyezett egyszerű vagy telt virágai télen és kora tavasszal nyílnak.
A szagos hunyor (Helleborus foetidus) leghamarabb januárban kezd virágozni. Már novembertől látszanak a virágkezdeményeződések, teljes egészében áprilisra nyílik ki.
Gondozási tippek a hunyorhoz
- cserépben is nevelhetjük, de nagy cserepet válasszunk, mert gyökere mélyre hatol és az átültetést nem kedveli,
- az edzett, szabadban nevelt növények teljesen fagytűrőek, a melegben hajtatott, üzletekben vásárolt növényeket csak a fagyok után ültessük ki,
- szórt fényű, bokrok vagy lombhullató fák alatti helyet válasszunk részére,
- a bimbók megjelenésekor vágjuk le az előző évi, barna leveleket.
Hunyor betegségei
Leggyakrabban előforduló betegsége a levélfoltosság, amit gyakran a talaj alacsony ph értéke, valamint a tartósan nedves őszi és tavaszi időszak okoz. Alacsony ph érték esetén meszezni kell a talajt, amihez kitűnő az apró darabokra tört tojáshéj.
Fontos figyelmeztetés: A természetben található, vadon élő egyedek védettek, ezért ne szedjük le és ássuk ki őket!