Sziklakert készítése és növényeinek kiválasztása
A sziklakert a természet leképezése, a növények és a nyers kőzet tökéletes egysége, összhangja. Saját kezűleg is bátran belevághatunk a kevés törődést igénylő látványelem elkészítésébe. A sziklakert építésének is vannak azonban szabályai, amelyeket követve biztosíthatjuk a hosszú távú szemet gyönyörködtető látványt. A folytatásban a „mini természet” kialakításához, helyének és a sziklakerti növények fajtáinak kiválasztásához nyújtok segítséget. Íme az elkészítés módja lépésről lépésre.
Hol érdemes sziklakertet építeni?
Ahol van támfal vagy rézsű, ott különleges dísze lehet a kertnek a kevés törődést igénylő sziklakert, de egy magasított terasz oldalán is jól mutat.
A sziklakert előnye, hogy jól bírja a tápanyag szegény talajt, a kivitelezés után nem igényel sok munkát, és a szélsőséges időjárást is elviseli. Csupán trágyázni, metszeni, gyomlálni kell olykor, amit mutatós küllemével hálál meg.
Mielőtt belevágunk a sziklakert építésbe, érdemes szakkönyvekből, az interneten, szakmai fórumokon, kiállításokon informálódni.
Sziklakert tervezése, helyének kiválasztása
A sziklakerthez nem kell nagy terület, így szinte minden kertben kialakítható. Lehet akár egy mini változat – egy dézsa kövekkel -, de az előkertben, lejtős területen, domboldalon is kialakíthatjuk. Elrendezésének szinte csak a fantáziánk szab határt.
Fontos, hogy a sziklakert kialakítása előtt felmérjük a telek időjárási és fényviszonyait, ennek tükrében válasszuk ki a növényeket. Ami a tájolást illeti, a dél-nyugati a legszerencsésebb, de ha okosan választunk kertlakókat, árnyas területen is lehet sziklakertünk.
A sziklakerti növények közös jellemzője, hogy imádják a napot, ezért a mini kertünket a kert napos, száraz, nyílt területére tervezzük. Sík területre is lehet sziklakertet építeni, de legideálisabb a déli fekvésű rézsű, lejtő vagy domboldal. Akár mesterséges dombot is kialakíthatunk. Kerüljük a szeles, huzatos, magas talajvizű területeket.
Törekedjünk a minél természetesebb hatás kialakítására, figyeljünk, hogy szervesen illeszkedjen a tájba és a kert stílusához.
Sziklakerthez nem kell feltétlenül termőföldet használni, laza szerkezetű, homokos, kavicsos talaj a legmegfelelőbb. A sziklakert elmaradhatatlan kellékei a kisebb-nagyobb kövek. Érdemes minél érdekesebb formájú köveket választani. Törekedjünk a biztonságra, azért a nagyobb köveket mindenképp ássuk be, hogy ne mozdulhassanak el.
Milyen követ használjunk?
Jó tudni, hogy a nagyobb kődarabok árnyékot vetnek, a melegben pedig fűtőtestként működnek. Figyeljünk arra, melyik növény milyen kő közelében érzi jól magát. A nagy mésztartalmú sziklának a mészre érzékeny fajták nem örülnek.
A szilikáttartalmúak ideálisak savas talajt kedvelő növényeknek. A dolomit, a pala, a mészkő, a homokkő és a gránit is jó választás. Kihelyezhetünk kisebb díszítőkavicsokat, akár színeseket is.
Sziklakert talajának előkészítése
Ássuk fel a talajt kb. 30 cm mélyen, majd gondosan gyomláljuk. A későbbi gyomok ellen érdemes egy réteg geofóliát használni.
Fontos a jó vízelvezetés, hogy ne keletkezzen pangó folyadék, ettől ugyanis a növények tönkremennek. A gödör helyét töltsük fel köves, kavicsos földdel, dombokat, völgyeket kialakítva belőle. Az építkezést egy réteg köves termőfölddel zárjuk, tápanyagban gazdag talaj esetén homokkal is keverhetjük. Ha kész, jöhetnek a kisebb-nagyobb sziklák, kövek.
Sziklakert növényeinek kiválasztása
A sziklakert vázát a kövek adják, a növények viszont színt, formát és életet viszik bele. A sziklakertbe ültethető több ezer növény közül ízlésünk szerint válogathatunk, de az adottságokat ne hagyjuk figyelmen kívül. A növények kiválasztásánál, elhelyezésénél vegyük figyelembe magasságukat, virágzási idejüket. Tervezzünk úgy, hogy minden évszakban mutasson a kert, örökzöld növényekből is ültessünk néhányat.
Mérsékelt égövi és hegyvidéki tájak törpe termetű fajai kerülhetnek a sziklakertbe. Ezek lehetnek örökzöldek, évelők vagy fűfélék. Érdemes játszani a formákkal. A szőnyeget alkotó, gömb vagy pici oszlop alakú növények kombinálásával harmonikus összkép alakulhat ki.
Legjobb olyan növényeket választani, amelyek nálunk is őshonosak vagy eredeti élőhelye hasonlít a magyar klímához. Érdemes figyelembe venni a növény igényeit is, például savanyú talajt kedvelő növényeket ne ültessünk mészkősziklák közé, vagy a szárazságtűrő fajokat ne keverjük vízigényesekkel.
Jó választás a kora tavasszal nyíló leánykökörcsin, a párnás növekedésű pázsitviola, örökzöld tatárvirág, a kékes-lila virágú, késő ősszel virágzó kékgyökér. A varjúháj féléket, nőszirom fajtákat és néhány hagymás növényt is érdemes elrejteni a sziklák közé.
A kövirózsa vagy más néven orvosi fülfű gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, de igen mutatós is. Talajtakarónak is kiváló, viszonylag gyorsan terjed, a legapróbb résekbe is helyet talál magának.
A lángvirág (phlox subulata) apró virágai üde színfoltjai a sziklakerteknek. Jól párosítható varjúhájjal és apróbb kövirózsákkal.
Ha van rá lehetőségünk, érdemes egy mini-vízesést is beépíteni a kövek közé. Megfelelő vízmennyiség mellett vízinövényekkel is egyedülállóvá varázsolható a sziklakertünk.
Legkedveltebb sziklakerti növények
- apró virágú fehér varjúháj,
- alacsony kőmagcserje,
- ezüstös levelű kutyatej,
- arany gömbtuja,
- borsos varjúháj,
- zöldhúr,
- árlevelű lángvirág,
- délvirág,
- pázsitszegfű,
- cukorsüvegfenyő,
- dalmát harangvirág,
- kőtörőfű,
- gyepes szappanfű,
- törpe boróka,
- indás infű,
- harangláb,
- kakukkfű,
- kaukázusi ikravirág,
- macskamenta,
- kis meténg (vinca minor),
- leánykökörcsin,
- veronikacserje,
- törpe sásliliom,
- kankalin,
- változékony dohánygyökér,
- örökzöld varjúháj.
Sziklakerti növények ültetése
A növények ültetésénél ügyeljünk arra, hogy legyen elég távolság a növények között, ne fedjük szőnyegként a területet. A növények tövére szórjunk egy réteg kavicsot, hogy a csapadék elszivárogjon, és a gyomok se telepedjenek meg itt. Egy okosan összeállított sziklakert egész évben díszít.
Tipp: Telepítsünk a sziklakertbe fűszernövényeket vagy fűféléket, sást, kék csenkeszt. A törpefenyő vagy az ősszel korallpiros bogyókat hozó madárbirs is kitűnő választás. A tavaszi hagymások közül jól mutat a sziklakertben a fürtös gyöngyike, botanikai tulipán. Nyáron a rózsaszín léggömbhagyma virágai vihetnek színt a sziklakertbe.
Nagyon jót tettél most nekem,mert épp sziklakert építésen gondolkodom! Köszönöm ezt a váratlan segítséget!
Kedves János!
Köszönöm a visszajelzést és örülök, hogy segíthettem.
Sok sikert kívánok! Jucó