Fürtös gyöngyike ültetése, gondozása, szaporítása
A fürtös gyöngyike (Muscari neglectum) vagy örmény gyöngyike (Muscari armeniacum) apró kék vagy ritkábban fehér virágfejeivel már márciusban magára vonja a tekinteteket. A kedves kis tavaszi hagymás növény a száraz gyepekben, sziklás helyeken, tölgyesekben fordul elő a temészetben. Egyre népszerűbb kertek díszeként is, sőt cserépben, akár erkélyen is nevelhetjünk. Nézzük, mikor és hogy ültethetjük, szaporíthatjuk és miből áll a gyöngyike gondozása!
Helyigény
A gyöngyike a napos, félárnyékos helyet szereti leginkább. Érdemes lombhullató fák vagy cserjék tövébe ültetni, jó vízáteresztő, laza talajba.
Gondozása
Alapjában véve semmilyen gondozást nem igényel. A túlzott terjedését kiásással akadályozhatjuk meg.
Virágjait az elvirágzás után hagyjuk a száron elszáradni. A hagymákat nem kell évente felszedni, elég csak 3-4 évente. Ha egy területen nagyon sűrűvé válik vagy átakarjuk ültetni más helyre, akkor a levelek megsárgulása után szedjük ki a földből, válasszuk le a sarjhagymákat. A hagymákat a (sarjakat is) egymástól legalább 8 – 10 centiméter távolságra ültessük az új helyre.
Elvirágzás után visszahúzódik a hagymába, de a többi tavaszi hagymással ellentétben már ősszel megjelennek üde zöld levelei, ami közül tavasszal emelkednek ki a virágfejek.
Fürtös gyöngyike ültetése
A gyöngyike a többi tavaszi hagymás növényhez (tulipán, jácint, nárcisz, stb) hasonlóan „iskolás növény”, azaz ősszel, az iskola kezdés után ültethető és a nyári szünet kezdetekor szedhető fel. Bár jó hír a gyöngyikével kapcsolatban, hogy ennek hagymáit még 2 – 3 évente sem kell felszedni, mint például a tulipánt.
Ültetési mélysége 6 – 8 cm.
Az újonnan vásárolt fürtös gyöngyike hagymákat a tavaszi virágzáshoz ősszel, a fagyok előtt ültessük le 8 – 10 cm távolságra. Ezt gyakorlatilag szeptembertől általában november végéig megtehetjük.
Gyöngyike szaporítása
A szaporítással nem sok gondunk lesz. A sarjhagymáknak és az önvetésnek köszönhetően megfelelő környezetben önmagától is szaporodik és gyorsan terjed. Ha az elvirágzás után nem vágjuk le a virágokat, akkor az abból fejlődő magokat elszórja és azokból újabb növények fejlődnek. Ugyanakkor a kis sarjhagymákat is hoz, amiból szintén újabb növénykék nevelkednek. Szárazabb területeken is megél és alkalmas az elburjánzásra.
Saját magunk is sikerrel járhatunk a magvetéssel. A magokat cserépbe vagy szabadföldbe egyaránt ültethetjük.
A hagymák nem kényesek az átültetésre, de azért célszerűbb inkább ősszel kiásni és másik helyre ültetni a hagymákat.
Gyöngyike kártevői, betegségei
A kártevőkkel és betegségekkel szemben jól ellenáll, ellenségei nem ismertek. Vírusbetegségek csak nagyon ritkán léphetnek fel.
Túlzott vizesedés esetén a hagymák könnyen rothadásnak indulnak.
Figyelem! : Mindegyik része kicsit mérgező.
Felfogtam a magokat. Mikor érdemes Őket elvetni? Közvetlenül szabadföldbe vagy inkább cserépbe?
A régi házamnál,amiben sajnos már nem én lakom,olyan volt a gyöngyike mint a tenger. Az új házamnál jelenleg kiakulóban van a kert,próbáltam ezt a gyönyörűséget beszerezni,de nem találtam még egyik nálunk található üzletben sem.Szomorú vagyok. 🙁 Esetleg valami tipp???
Szeptembertől érdemes keresni, amikor a tavaszi hagymásokat elkezdik árulni. Szinte minden nagy áruházban szokott lenni.
Sok sikert kívánok! Jucó