Természetesség mindenek felett a kertben
Talán furcsán hangzik, hogy a természetesség a kertben témát vetem most fel. Pedig igenis van létjogosultsága. A klímaváltozás eddig nem ismert kártevőket hozott és gyökeresen átalakította a sikeresen nevelhető növények körét. A kialakult helyzetet természetbarát gondolkodással és ennek megfelelő kertkialakítással és kertgondozással fordíthatjuk előnyünkre.
Természetesség a kertben
Napjainkban rgyre inkább felértékelődik a strapabíró és szárazságtűrő növények szerepe. A nehezen karbantartható fű helyett egyre inkább hódít a buja kert. A színes egynyári növények kavalkádja, a zöldek árnyalatai nagyanyáink kertjeit idézik. Az ellenálló, igénytelen, ugyanakkor magas díszítő értékkel bíró növények nagyon jól beleillenek a még mindig kedvelt vintage stílusba. A visszafogottabb, halványabb színek jól párosíthatók a szárazságtűrő növényekkel, mint például a kövirózsa, egyéb pozsgások vagy a varjúhájak.
Az egészséges, permetszer nélkül termelt saját zöldségekre már évek óta egyre nagyobb az igény. A mutatós, a modern gasztronómiában is jól használható gyógy- és fűszernövények akár cserépben, akár balkonon is nevelhetők. A petrezselyem mellett népszerű a zsálya, a menta, a citromfű a bazsalikom, a levendula és a rozmaring.
Az emelt ágyások előnyeit kihasználva egyre többen termesztenek paradicsomot, uborkát, karalábét, chili paprikát, salátát és egyéb igénytelen zöldségeket.
A természetességre törekvés nemcsak a növények terén jellemző, a kert kiegészítőiben is megmutatkozik. A beton és műanyag már a múlté. A kerti utak, kerítések legfőbb alkotó eleme a kő, a kavics és a fa. A kiegészítők szoros szimbiózisban vannak az őket körülvevő növényzettel, nincs éles elválasztó vonal közöttük. A növények kecsesen felfutnak a falakra, ráomlanak a kerti utakra, kiemelik egymás szépségét és ezzel megteremtik a harmóniát.
Előtérbe kerülnek a víztakarékos megoldások, ugyanakkor a természet-közeliséget hangsúlyozó modern kertben szinte kötelező elem a kerti csobogó és a kerti tó.
A jobb hely-kihasználás és esztétikum összhangja hívta életre a függőleges terjeszkedést. A növényfalak, a falra vagy támasztékra felfutó növények árnyékolási, betekintés elleni védekezési funkciókat is betölthetnek.
Divat a zöld nappali, azaz a balkonkertészkedés. Reneszánszukat élik a minikertek és a floráriumok is, ahol kis területen saját kis mesevilágunkat építhetjük ki.
Természetbarát kertészkedés alapjai
A mindig rendezett, úgy nevezett „sterilkertek” helyett mindinkább előtérbe kerülnek a természetet jobban utánzó kertek. A természetellenes formára nyírt bokrok helyett hagyjuk inkább szabadon burjánozni a növényeket.
Engedjük be a természetet a kertbe:
- nehezen karbantartható nyírt gyep helyett legyen vadvirágos rétünk,
- adott termőhelyre való, ellenálló növényeket ültessünk,
- műtrágyák helyett inkább használjuk a saját magunk által készített komposztot,
- magas ágyásokkal és biogazdálkodással neveljünk saját fűszereket, zöldségeket, gyümölcsöket,
- illatos virágokkal csalogassuk be a pillangókat,
- etető- és fürdőhelyekkel gondoskodjunk a madárcsicsergésről,
- rovarhotellel biztosítsuk a hasznos rovarok téli túlélését.
Legyen a természetesség természetes minden kertben!