Pompás varjúháj gondozása, szaporítása
Pompás varjúháj (Sedum spectabile) származása, jellemzése
Származása: a varjúhájak (Sedum) származásukat tekintve is változatosak, a nemzetség mint 500 fajt foglal magába. A kőtörőfű-virágúak (Saxifragales) rendjébe, ezen belül a varjúhájfélék (Crassulaceae) családjába tartoznak.
Legismertebb fajtája a pompás varjúháj (Hylotelephium spectabile vagy Sedum spectabile) Észak-Európából és Ázsiából származik.
A Japánban és Kínában honos, pénzérmeszerű pozsgás levelű, alacsonyabb növésű, októberben nyíló fajtát októberi varjúhájként (Hylotelephium sieboldii) vagy terézkeként hívjuk, utalva arra, hogy Teréz napjára borul virágba.
A varjúhájak gondozása, szaporítása fajtától függetlenül azonos. A jellemzésnél én a pompás varjúháj sajátosságait írom le.
Ismertetőjegyei: feltörekvő hajtásrendszerű, bokros évelő növény.
Imádja a napot, lehetőleg teljes napsütéses helyre tegyük. Némi árnyékot elvisel, de nem lesz olyan dús virágzású. Mérsékelt öntözést igényel. Az ültetéskor adott tartós hatású műtrágyát dús virágzással hálálja meg.
Az elvirágzott hajtásokat elég tavasszal visszavágni. De akkor sem történik semmi baj, ha ezt már ősszel megtesszük. Köra tavasszal, az első napsugarak hatására szépen elkezd kihajtani.
Teleltetés
Teleltetést nem igényel, a szabadban tartva áttelel vagy belső térben világos és hűvös helyen teleltethetjük, de szerintem ez felesleges.
Szaporítás
Tavasszal vagy nyáron dugványról a legeredményesebba varjúháj szaporítása. Magvetéssel is próbálkozhatunk, bár ez hosszabb folyamat. Tavasszal a tő szétválasztásával lehetnek újabb növényeink.