Muskátli teleltetés egyszerűen, bevált módszerekkel
A muskátli teleltetés rendkívül veszélyes dolog. Függőséget okoz. Aki egyszer ráérez az ízére és megtapasztalja az ezzel járó sikert, az minden évben újra kezdi, saját örömére.
Muskátli teleltetés bevált módszerekkel
A muskátli nem egy túl drága növény, azért tavasszal az új tövek vásárlása sem viseli meg nagyon a pénztárcánkat. Viszont az évről évre átteleltetett és megújított muskátli hatalmas sikerélményt jelent, különösen akkor, ha az eredeti növényt ajándékba kaptuk, a nagyié volt, vagy egyéb kedves emlék fűződik hozzá.
A muskátli teleltetését nem kell elkapkodni. Elviseli az enyhe, maximum 1-3 fokos fagyokat, sőt jót is tesz nekik, ha a hűvösebb idő kint éri őket. Ha ettől hűvösebbre fordul az idő, akkor viszont mielőbb melegebb helyre kell menekíteni kedvenceinket.
Állómuskátli teleltetése
Az állómuskátlik (paraszt muskátlik) teleltetésére a legalkalmasabb egy világos és hűvös helyiség, ahol a hőmérséklet nem emelkedik 4 -10 °C fölé. Öntözni csak nagyon ritkán kell, épp, hogy ne száradjon ki. Az alacsony hőmérsékleten és kevés víz hatására megáll a fejlődés, nem jelennek meg a gyenge hajtások.
A telelő helyre helyezés előtt távolítsuk el a növényekről az elszáradt leveleket, a nyíló virágokat, bimbókat és az esetleges kártevőket.
Saját cserepében vagy a balkonládában is átteleltethető, de ha helyhiánnyal küzdünk, akkor szorosabban is egymás mellé helyezhetjük a növényeket. Emeljük ki a töveket a földből és szorosan egymás mellé helyezzük el őket a ládában, majd a hézagokat töltsük meg földddel.
Jó megoldás a száraz teleltetés is. Vegyük ki a növényeket a földből, és egyenként csomagoljuk be újságpapírba. Nagyon fontos ennél a módszernél, hogy teljesen száraz legyen gyökér, mert ha nedves lesz a papír, akkor könnyen rothadni kezdenek a növények. A becsomagolt tövek egymás mellé helyezve kevés helyet kívánnak. Akinek pedig száraz padlása van, az felfüggesztve is tárolhatja a cserépből kiemelt töveket.
Futó muskátli teleltetése
A futó muskátlik érzékenyebbek a hidegre, ezért csak magasabb, 15 fok feletti hőmérsékleten tartva maradnak életképesek. A melegben többet párologtatnak, ezért számukra az öntözés is fontosabb. Soha ne hagyjuk kiszáradni a földet.
A telelő helyre helyezés előtt távolítsuk el a növényekről az elszáradt leveleket, a nyíló virágokat, bimbókat. Zuhanyoztassuk le a növényeket, hogy lemossuk a kinti szennyeződéseket és kártevőket. Megmetszeni nem kell, azt majd tavasszal fogjuk és akkor lehet szaporítani is, ha az augusztusban lemaradtál róla. Teleltetés alatt csak annyira öntözzük a növényeket, hogy a gyökérlabda ne száradjon ki teljesen. A sötét helyen teleltetett növényeket tartsuk csaknem teljesen szárazon. Hetente érdemes ellenőrizni, hogy nincsenek-e kártevők vagy kórokozók a növényeken.
Az angol és az illatos muskátli teleltetése pont ugyanígy történhet.