Napraforgó (Helianthus annuus) gondozása
Telt és messzire világító virágzatával a napraforgó (Helianthus annuus) verhetetlen „nyári sláger”. Szépségében nemcsak az útszéli táblákban gyönyörködhetünk, kertünkben vagy akár az erkélyen is nevelhetjük. A nemesített dísznapraforgó változatok vágott virágként is igen kedveltek. A napraforgó gondozása igazán egyszerű és hálás feladat.

Napraforgó (Helianthus annuus) származása
A napraforgó, latinul Helianthus annuus, a fészkesek családjába (Asteraceae) tartozik, Közép és Észak-Amerikában őshonos egynyári növény. Az indiánok is használták olajokban gazdag magvait táplálkozási célra.
A napraforgó nemcsak a sárgán virágzó virágzata miatt kapta a nevét, hanem közismert tulajdonsága miatt is, miszerint a virágait mindig a nap felé fordítja.
Miután a spanyolok a 16. században behozták Európába a napraforgót, sokáig csak dísznövényként szolgált. Napjainkban igen kedvelt olaj- és takarmánynövény.
Érett magja nyersen vagy pirítva is ehető. Az egyik legnépszerűbb étolaj is napraforgóból készül.
A napraforgómag további nevei: szotyi, szotyola, szotyoládé, makuka, brók, cigánydrazsé, cigánychips, buga.
Napraforgó jellemzése, ismertetőjegyei
Fogyaszthatóság, mérgezőség: magja ehető, nem mérgező,
Magasság: 30 – 200 cm, ritkán 4 méter felett
Cserépben nevelhető-e: igen, cserepes, alacsony növekedésű fajtákat válasszunk
Virágzási idő: július-október
Hely: teljesen napos helyet igényel
Öntözés: vízigényes, különösen cserépben
Virágok: sárga, narancs, vöröses barna, bronz, sötétpiros, mindig sötétebb középpel és csöves virágokkal, egyszerű vagy telt virágú is lehet. A nagy, sárga virágfejek elérhetik akár a 40 cm-es átmérőt is, miközben a külső nyelves virágok nem ritlkán 10 cm-esre nőnek.
Habitus: felálló, típustól függően egyhajtásos vagy szétágazó erős, szőrös virágzati szárral, az alacsonyabb fajták erősebben ágaznak el és több virágot hoznak. Levelei nagyok, szívalakúak és mélyzöldek.
Legismertebb napraforgó fajták
A „Schnittgold” fajta egyszerű, középen barna aranysárga virágkoszorúi 170-200 cm magasra is nőhetnek.
Az „Abendsonne” sötétvörös virágú, a „Herbstsonne” többszínű, sárga, piros és bronz.
A teltvirágű „Gefüllte Riesen” csak 150 cm-re nő meg, a „Prado Gold” erősen szerteágazó.
A középmagas „Samtkönigin” barnásvörös virágokat nevel. a 120 cm-es „Mezzulah virágai sárgák.
Az alacsony és törpe, 40-60 cm-es „Teddybar” sárga telt virágokkal büszkélkedik, a 35 cm-es „Big Smile” szintén sárga virágú.
A „King Kong” sárga virágai 400 cm-re magasodnak.
Vágott virágként igen kedvelt a 170 cm-re növő sárga és narancs virágú „Sunrich”, mert ez pollenmentes, így nem tapadnak a szőnyegre és a bútorokra a ragacsos pollnejeik.
Napraforgó szimbólumrendszere
A pipacs és a repce földek csodáját nyár közepére a napraforgó sárgán bólogató virágfejei váltják az utak mentén. Nemcsak a neve, hanem a napraforgó szimbólumrendszere is szorosan kapcsolódik a naphoz. Többek között megbízhatatlánságot és előkelőséget is jelképez.
Napraforgó igényei, gondozása
Napos, meleg és kissé szélvédett helyet válasszunk a napraforgó számára. Vízátersztő, humuszos, tápanyagban gazdag talajt kedvel. A vetési vagy ültetési területet előtte lássuk el érett komposzttal, majd magasságtól függően júniustól 2-4 hetente agjunk neki tápot, a cserepben neveleteknek 1-2 hetente.
Magas vízszükségletű, szárazság esetén alaposan öntözzük meg, de a túlzott áztatást kerüljük.hetente. Magasabb fajtáit karózzuk.
Napraforgó előnevelése és ültetése
Előneveléssel áprilisban vethetjük. Csírázási hőmérséklete 15-20 °C. Egy vagy két magot szórjunk a kicsi vetőtálakba. Egyesével cserépbe is vethető. az előnevelt napraforgót május közepétől ültessük ki a szabadba.
Áprilistól júniusig közvetlenül a végleges helyére is vethető, 3-5 darabos csoportokban. Később távolítsuk el a gyengébb magoncokat. Közvetlen vetés esetén érdemes madár elleni védőhálót használni.
Kártevői, betegségei
A napraforgók nem kifejezetten érzékenyek. Porblémák csak ritkán adódnak a levéltetvekkel, a lisztharmattal vagy folyamatos nedvesség esetén a szürkepenésszel.
Felhasználása
Magvait vagy rügyeit használhatjuk étkezési célra.
Egyesével vagy csoportosan, vagy sorban ágyásokba és szegélyekbe ültethetjük. Magasra növő fajtái mutatós háttér növények a virágoskertben vagy a veteményesben. Különösen szép kombinációt kaphatunk vidéki kiskertekben szokványos virágokkal vagy évelőkkel, mint például körömvirág, mályvarózsa, margaréta, csillagfürt, lángvirág és szarkaláb.
A napraforgó kedvelt nyári dísznövény, törpe fajtái balkonládába vagy dézsás növények alá is ültethetők.
Beérett magja, amit szotyinak, szotyolának, szotyoládénak, makukának, bróknak, cigánydrazsénak, cigánychipsnek vagy bugának is hívnak nemcsak a madarak részére finom csemege. Felhasználhatjuk sós rágcsák tetejére vagy akár pirítva rágcsálhatjuk.
A napraforgómag energiatartalma a többi olajosmaghoz hasonlóan jelentős. Gazdag a telítetlen zsírsavban, főleg linolsav és olajsav található benne. Fontos szerepe lehet a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, mert a zsírsavak hozzájárulnak a vér koleszterinszintjének csökkentéséhez, és a vérnyomást is kedvezően befolyásolják. Élelmirost tartalma miatt a cukorbetegek, székrekedéssel küzdők, kismamák és idősek számára is javasolható.
Nyers vagy megpirított magvait csonthéjasokhoz hasonlóan megehetjük, salátára szórhatjuk, vagy pesto egyik összetevője lehet. Rügyeit az articsókához hasonlóan lehet elkészíteni.
Receptek napraforgó felhasználásához
Nagy kedvencem a napraforgó kicsit másképp, vagyis a napraforgókalács.

Mióta az eszemet tudom, húsvétkor édes kalácsot eszünk a sonka mellé. Az utóbbi években ez már nem hagyományos fonott kalács, hanem napraforgókalács mazsolával, ami szintén édes tészta. Porga Júliáéknál sós napraforgókalács került az asztalra napraforgómaggal.

A négy magvas keksz Sinka Erika olvasónk kedvenc reggeli csemegéje. Kenyér helyett ezt a sokkal egészségesebb, házilag kekszet fogyasztja vajjal, lekvárral, almával vagy joghurttal. Reggelire, vacsorára is kitűnő választás. Szépen becsomagolva akár karácsonyi ajándéknak is kitűnő.

A sok édesség után mindig kell egy finom ropogós rágcsa, egy sós nasi is. A kitűnő receptnek köszönhetően a sajtos ropogós diétásan is ugyanolyan ropogós és ízletes lesz, mint az eredeti változat.
