Petrezselyem, a kert és a konyha szuperhőse

A petrezselyem az egyik leggyakrabban használt fűszernövényünk, ám az kevésbé ismert, hogy kúraszerűen fogyasztva számos gyógyhatással is rendelkezik. Kiváló antioxidáns és immunerősítő, megszépíti a bőrt is, és ez csak néhány az egészségvédő tulajdonságai közül. Ez a kis zöld csoda tele van ízletes lehetőségekkel, gyógyhatásokkal és rendkívüli sokoldalúsággal. Vessünk egy pillantást arra, hogy miért érdemes ezt a szerény növényt értékelni és beépíteni mindennapi életünkbe! Néhány egyszerű recept bemutatásával is segítem, hogy a petrezselyem állandó vendég legyen a konyhádban.

Petrezselyem hajtatása

A petrezselyem termesztése

Két fő petrezselyem fajtát ismerünk. A megvastagodott gyökerű gyökérpetrezselyemnek nem csak a leveleit, de gyökerét is fogyasztjuk, szinte minden magyar levesbe kerül a fehérrépának is hívott földalatti gyökérből. A metélőpetrezselyem gyökere vékony, szerteágazó. Ennek levélzete folyton nő, folyamatosan szedhető. Levélzet alapján lehet fodros és simalevelű, ez utóbbinak magasabb az illóolaj-tartalma.

A folyton új leveleket hozó változatát, a metélőpetrezselymet akár erkélyen is nevelhetjük és egész évben folyamatosan lesz friss, zamotos ízesítőnk az ételeinkhez. Minden tudnivalót összegyűjtöttem a metélőpetrezselyem gondozása témakörben.

A petrezselyem egy kétéves növény, amely körülbelül 20-25 centiméter magasra nő, levelei pedig finom, kuszavirágúak. Ideális esetben a petrezselyem napos vagy félárnyékos helyen fejlődik, jó vízelvezetéssel és tápdús talajjal. A legjobb idő a petrezselyem ültetésére a tavasz vagy az ősz.

Fontos megjegyezni, hogy lassan csírázik, és hosszú ideig tart a csírázás, ezért legyen türelmes az ültetés után. Ha egy kis támogatásra van szüksége a növekedés során, próbáljunk meg egy kis meszet vagy komposztot adni a talajhoz.

Télen méginkább vagyunk a friss, zöld ízekre. A mi éjhajlatunkon nem sok ilyen alapanyagot találunk. Jó megoldás lehet ilyenkor a petrezselyem hajtatása a konyhában. Az egyszerű módszerrel – nagyanyáink méltánytalanul elfelejtett trükkjével – állandóan friss petrezselymünk lehet, amivel zamatossá tehetjük és feldobhatjuk az ételeinket. Már mutatom is, hogy lehet mindig friss, zamatos petrezselyemleveled a konyhaablakból.

A petrezselyem gyógyhatásai

A petrezselyem nemcsak finom ízű, hanem számos egészségügyi előnnyel is bír. Már az ókori görögök és rómaiak is gyógynövényként tisztelték, Nagy Károly egyenesen előírta a termesztését. Minden része, a gyökere, szára, levelei és virágai is tartalmaznak egészségvédő hatóanyagokat, A-, B- C-, E- és K-vitaminokat, foszfort, kalciumot, vasat, illóolajakat, valamint antioxidáns flavonoidokat.

Egyes kutatások szerint gazdag antioxidánsokban, vitaminokban és ásványi anyagokban, mint például a C-vitamin, a K-vitamin, a kálium és a kalcium. Ezek az összetevők hozzájárulhatnak az immunrendszer erősítéséhez, a csontok egészségének megőrzéséhez és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentéséhez.

Fokozza az anyagcserét, ezáltal hozzájárul a salakanyagok gyorsabb távozásához, és a vastagbél méregtelenítéséhez. A máj működésének javításával is támogatja a szervezet természetes méregtelenítő funkcióit. Nyers petrezselyemlevelek és szárak rendszeres fogyasztásával enyhülnek a gyomorpanaszok, megszabadulhatunk a puffadástól, valamint a visszatérő hányingertől.

Dohányosoknak különösen ajánlott, mert mérsékli – bár nem szünteti meg – a cigarettafüst káros hatásait.

Emellett a petrezselyemnek antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságai is vannak, ami segíthet a szájüregi egészség javításában és a légzőrendszeri problémák kezelésében.

A petrezselyem felhasználása

A petrezselyem sokoldalúan felhasználható a konyhában. A petrezselyem levelei és szárai rendkívül aromásak, és egyedi ízvilágot kölcsönöznek az ételeknek. Frissen vagy szárítva is ízletes hozzávaló lehet salátákhoz, levesekhez, főételekhez és szószokhoz. Levesbe rakjuk, húsokra szórjuk, mártást csinálunk belőle, vagy éppen díszítésre használjuk.

Emellett a petrezselyem szinte minden része használható: a levelek mellett a gyökér is ízletes és egészséges. Sok receptben használják például petrezselyemgyökérként vagy petrezselyemgyökér-püré formájában.

A petrezselyem tea enyhíti az asztma, a megfázás és az influenza tüneteit, mivel a szabályozza a vércukorszintet, a cukorbetegek számára is jó szolgálatot tehet. Csillapítja az ízületi- és bőrgyulladásokat, külsőleg alkalmazva (lemosóként vagy bedörzsölve) gyorsítja a csípések és a felületi sebekgyógyulását. Fogfájás esetén érdemes a petrezselyem főzetével öblögetni, ami étkezések után friss leheletet is biztosít, egyúttal elpusztítja a szájban elszaporodó baktériumokat.

Petrezselyemtea készítése

Forrázunk le 3 deciliter vízzel 2 teáskanálnyi összeaprított petrezselyemlevelet. Hagyjuk állni 15 percig, majd szűrjük le. A teát kellemes aromája miatt ízesítés nélkül is fogyaszthatjuk, de bátran ízesíthetjük pár csepp citromlével vagy mézzel is.

Összefoglalva

A petrezselyem, bár első pillantásra talán csak egy egyszerű kerti növénynek tűnik, valójában sokkal többet kínál. Gyógyhatásai és sokoldalúsága miatt érdemes beilleszteni a mindennapi étrendbe, valamint a kerti kalandokba is. Legyen szó egy finom saláta fűszerezéséről vagy egy egészséges gyógytea elkészítéséről, a petrezselyem mindig készen áll, hogy szuperhős módjára segítse egészségünket és jó közérzetünket.

Receptek petrezselyem felhasználásához

Az olasz konyha kedvelt kiegészítője, a zöld fűszerekből készülő pesto egyre népszerűbb nálunk is. Olvasónk most azt mutatja meg, hogy készül nála a pesto petrezselyemből és azt is megmutatja, hogy használta fel.

Ha könnyű, húsos, ugyanakkor vitamindús ebédre vágyunk, akkor szuper választás a karajszelet őszi salátával. Az őszi saláta különleges ízélményéről ezúttal az érett füge gondoskodik. Akár párolt vagy sült húst, akár valamilyen húsmentes ételt választunk, az ízletes saláta bármelyiknek nagyon jó kísérője lesz.

A négyborsos, petrezselymes, fűszeres karaj mellé már csak egy finom köret, például egy majonézes vagy egy bécsi krumpli saláta, egy céklasaláta, egy vitamindús kocsis saláta vagy bármi más finom köret szükséges és már is kész a fenséges ebéd vagy vacsora. A hidegtálakhoz is kitűnő karaj gyorsan elkészíthető, ahhoz azonban, hogy szaftos maradjon, megfelelő módon kell sütni és fontos a pihentetése is.

A petrezselymes tészta nagyon olcsó és laktató tésztaétel. Talán nincs is még egy ilyen gyorsan elkészülő étel és ilyen olcsó étel. Főleg, ha a tésztát sem magunk gyúrjuk, csak kifőzzük a boltban vásárolt kész tésztát. Mutatom a villámgyors receptet.

Tavasszal, amikor a hosszú tél után minden vitamintartalékunk lemerült és a tavaszi fáradtság nehezíti napjainkat, igazán jól jönnek a vitamindús, friss ízek. A tavaszi zöldségleves gazdagon önmagában is kitűnő választás, petrezselymes túrógombóccal tálalva igazi ízorgia.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük