Leander teleltetése – tippek, trükkök, praktikák
A leander teleltetése egy cseppet sem bonyolult. Ha fagymentes helyet biztosítunk számára, akkor télen nem kell túl sűrűn foglalkozni vele. A pihenő ideje alatt ugyanis nem kíván különösebb babusgatást.
Leander teleltetése
Bár időnként hallani bátor emberekről, akik a szabadban tartják a leandert télen is, magam részéről nem ajánlom ezt a megoldást. Ha a szabadban jól becsomaguljuk, akkor is időnként szükséges egy kicsit szellőztetni.
Mikor kell teleltetni a leandert?
A leander ősszel mínusz 1-3 fokig is kint maradhat. A teleltetést nem kell elkapkodni, jó ha hidegebb napok a szabadban érik. A hűvös idő ellenállóbbá teszi a növényt és a kártevőket is elpusztítja.
Leander teleltetése előtti teendők
Akár csak a többi teleltetendő növény, a leandert is legelőször fel kell készíteni a téli hónapokra. A tápoltatozást már szeptemberben abba kell hagyni, a leander metszésére is ez a legalkalmasabb időszak.
Kezdjük a tisztogatással. Távolítsuk el a növényekről az elszáradt leveleket, virágokat és az esetleges kártevőket. Zuhanyoztatással mossuk le a szennyeződéseket.
Hol teleltessük a leandert?
Próbáljunk inkább egy világosabb, fagymentes, de hidegebb zugot találni számára a házban, a folyosón, a pincében vagy fagymentes melléképületben.
Leander gondozása a teleltetés alatt
A pihanőidő alatt csak annyira öntözzük a növényeket, hogy a gyökérlabda ne száradjon ki teljesen. A sötét helyen teleltetett növényeket tartsuk csaknem teljesen szárazon. Időnként érdemes ellenőrizni, hogy minden rendben van-e, kártevők vagy kórokozók nem jelentek-e meg a növényeken. Ha ilyet észlelünk azonnal távolítsuk el a leandert különítsük el a többi növénytől, nehogy azok is megfertőződjenek.
Időnként, az enyhébb napokon szellőztessük ki a helyiséget, de arra ügyeljünk, hogy huzat ne érje a virágainkat.
Egész tavaszig gyakorlatilag csak ennyi teendőnk van a teleltetett növényeinkkel. A legnagyobb hibát a túlöntözéssel követhetjük el. A rendszeresen öntözött és világos helyen tartott leander gyenge, erőtlen hajtásokat hoz, amiket aztán tavasszal úgy is le kellene vágni. Jobb, ha inkább megelőzzük a téli fejlődését.
Télen pár hónapos nyugalmi időszakra van szükségük a leandereknek, hagyjuk tehát pihenni őket. Tavasszal aztán újult erővel, gyönyörű hajtásokkal és virágözönnel hálálják meg a téli sziesztát.
Kedves Jucó Köszönöm a kimerítő leander gondozási leírást. Volt benne számomra új. Decibella
Kedves Decibella!
Nagyon köszönöm a visszajelzést!
Igyekszem a továbbiakban is hasznos tartalmakkal jelentkezni.
Minden jót kívánok: Jucó