Az őszi színpompa leghálásabb növénye a krizantém. Hosszan tartó virágzásával, változatos színvilágával és igénytelenségével méltán vezeti az őszi virágok toplistáját.

Származása: A Kínából származó krizantém (Chrysanthenum grandiflorum) népszerűségét mutatja, hogy már Kr. előtt 1500-ban várost neveztek el róla Kínában. Innen került Japánba, ahol a császári ház címernövényeként tisztelték. Mai napig az egyik legnagyobb japán kitüntetés krizantémot ábrázol, a világ más részein szokásos jelképek, pl. babér, oroszlán, sas, stb helyett.
Európában csak a XIX. században vált ismertté, hazánkban az 1950-es évektől termesztik és forgalmazzák egész évben. A krizantém botanikai nevének magyar jelentése: napvirág.
Keleten a krizantém elsősorban a szerencse szimbóluma: boldogságot, gazdagságot, hosszúéletet, elmélkedést jelképezi. Japán nemzeti virága. Szirmainak számtalan gyűrűje miatt a Nap jelképének is tekintik. A nemzeti lobogón található nap valójában stilizált krizantém. A tizenhat szirmú krizantém a japán császár “monja” (jelvénye), tizennégy szirom a fiait és a fivéreit jelenti. Japánban a szeptember, míg Kínában az október virága, az őszt, a betakarítást jelenti. Úgy tartják, hogy zökkenőmentes visszavonulást, ösztöndíjat és nyájasságot ígér.
A fészkesek családjába tartozik, többnyire egynyáriként nevelt évelő, de egyes fajtái fagytűrőek.
Fogyaszthatóság, mérgezőség: mérgező
Magasság: 20 – 40 cm
Cserépben nevelhető-e: igen, kerti vagy balkonnövény, néhány fajtája fagytűrő
Virágzási idő: szeptembertől novemberig
Hely: napos
Öntözés: közepes vízigényű
Virágok: a kék és fekete kivételével minden színben létezik, lehet egyszerű margaréta szerű, telt vagy pomponvirágú, kis és nagy fejű változata is létezik
Habitus: kompakt, elágazó
Ültetés: szezonális növény, augusztus- szeptemberben ültethető 20-30 cm távolságra
Ápolás: rendszeresen öntözzük, teljes nyílásban egyszer tápoldatozzuk, az elnyílt virágzatot távolítsuk el
Teleltetés: visszavágás után világos, hűvös helyen átteleltethetjük,
Szaporítás: elsősorban dugványról, néhány fajtája magról is szaporítható
Felhasználás: vágott virágként is igen tartós, szárításával nem érdemes foglalkozni