A kerti viola gondozása gyerekkorom kedvenc elfoglaltsága volt. A kertből én is kaptam egy kb. egy négyzetméternyi területet, amit saját magam gondoztam. A violával sok teendő nem volt, cserébe szépen virágzott és kellemesen illatozott.

Származása: a kerti viola (Matthiola incana) Dél-Európa, Afrika, Kis-Ázsia területéről származik, a keresztesek (Brassicaceae) családjába tartozik
Ismertetőjegyei: egynyáriként termesztett félcserje
Virágok: rózsaszín, fehér, piros, sárga, kék színű, teltek vagy egyszerűek, laza fürtben nőnek, intenvíz illatúak
Fogyaszthatóság, mérgezőség: nem fogyasztható, nem mérgező
Magasság: 20 – 40 cm
Habitus: felálló, bokrosan elágazó
Cserépben nevelhető-e: igen, de földje hamar kiszárad, így gyakori öntözést igényel,
Virágzási idő: júniustól szeptemberig
Kerti viola gondozása
Gondozása:teljes napsütést igényel, némi árnyékot elvisel, de árnyékban kevesebbet virágzik és kevesebb illatanyagot termel, így nem lesz olyan intenzív az illata.
Mérsékelten öntözzük, 2-3 hetente alacsony hatóanyag-tartalmú tápoldatot adgoljunk.
Szaporítása: magvetésére március végén, áprilisban kerülhet sor, csírázási hőmérséklete 15-18 celsius fok, csak az erős magoncokat tűzdeljük, utána tarsuk 10-12 celsius fokon.
Ültetésére május közepe után kerülhet sor, 15 – 20 cm-es tőtávolságra, mésztartalmú földkeveréket használjunk.
Felhasználása: csak dísznövényként használható, egyéb növényekkel együtt nagyon jó hangulatot ad, edénybe a törpe vagy alacsony bokros fajtáit ültethetjük, amelyeket többnyire színkeverékben forgalmaznak. Ültethetünk mellé liliomot, sásliliomot és körövirágot és a balkonunk illatos parasztkertté változik.
Nézd meg ezeket is!