A június közepétől szeptemberig dúsan virágzó hortenzia csodás színei miatt egyre nagyobb kedvenc a kertekben. Bármilyen cserje mellett jól mutat, különböző színű és fajtájú hortenziák egymás mellé ültetésével csodálatos szigeteket alakíthatunk ki a kertben.

Származása: A kerti hortenziának (Hydrangea macrophylla), más néven nagylevelű hortenziának több fajtája létezik. A hortenzia félék (Hydrangeaceae) családjába tartozik, lombhullató cserje. Származási helye Japán és Korea.
Fogyaszthatóság, mérgezőség: a növény minden része mérgező, allergiás bőrirritációt okozhat, ezért a gondozásához használjunk kesztyűt.
Magasság: 50-150 cm
Cserépben nevelhető-e: igen, teleltetni kell 2-8 fokban
Virágzási idő: május-július a fő virágzás, de egész a fagyokig örülhetünk virágainak
Hortenzia gondozása
Hely: félárnyékos
Öntözés: nagy vízigényű, a virágok, levelek lekonyulásával azonnal jelzi, ha öntözni kell
Virágok: piros, rózsaszín, kék, fehér, piros, félgömb, labda vagy tányér alakú virágzat, akár 20 cm átmérőjű is lehet, a virágszín összefüggésben van a földkeverék kémhatásával, erősen savanyú közegben kék, kevésbé savanyúban azonban rózsaszín. Ha alumínium-szulfáttal öntözzük a növényt, akkor a virágok azúrkék színűek lesznek. Ha timsóoldatot teszünk az öntözővízbe, akkor pedig még élénkebb kék virágaink nyílnak majd. Mindkét adalékanyag beszerezhető a gazdaboltokban. Alacsony foszfor- és magas káliumtartalmú műtrágyától is kékek lesznek a virágok.
Habitus: felálló, terebélyes, bokros
Szaporítás: dugványozással tavasszal vagy kora nyáron, fiatal, bimbó nélküli hajtásokat dugjuk földdel teli cserépbe, amit pár apró lyukkal ellátott zacskóval fedjünk be, a földet tartsuk nedvesen, 2-3 hét alatt maggyökeresedik, magvetéssel nem érdemes foglalkozni
Ültetés: humuszos, tápanyagban gazdag, savanyú talajba fejlődik a legjobban, a föld savanyítására kávézaccot is használhatunk.
Tenyészhely: félárnyékos helyet imádja
Ápolás: rendszeresen öntözzük, de ne álljon alatta a víz, lágy vízzel öntözzük, augusztusig kéthetente rododendron számára ajánlott tápoldattal kezeljük,
Teleltetés: kertben takarással kitelel, legyünk türelmesek tavasszal, viszonylag későn hajt ki,
Metszés: tavasszal vágjuk vissza az elfagyott hajtásokat
Kártevői: thripszek, üvegházi molylepkét, amik ellen hatásos védekezés egy-egy illatos tő beszerzése
Felhasználás: vágott és szárított virágként is használható, edénytől és társnövényektől függően a növény akár elegáns, akár vidékies stílusú