A kapor: fűszer- és gyógynövény a konyhában és a patikában

A kapor (Anethum graveolens) a zellerfélék családjába tartozó egynyári növény, mely fűszerként és gyógynövényként is ismert. Már az ókortól fogyasztják, és számos kultúrában szent növénynek tartják. Jellegzetes, ánizsos illata és íze miatt a magyar konyha elengedhetetlen fűszere, de a népi gyógyászatban is széles körben alkalmazzák. Gondozásán túl most a gyógyhatásaira is kitérek és néhány receptet is mutatok a kapor felhasználására.

kapor virággal együtt

Kapor (Anethum graveolens) származása és története

A kapor (Anethum graveolens) valószínűleg Délnyugat-Ázsiából származik, de már az ókori egyiptomiak, görögök és rómaiak is termesztették. A Közel-Keletre és Európába a kereskedők terjesztették el. Magyarországra a honfoglaló magyarokkal érkezett, és azóta is népszerű fűszernövény.

A Bibliában is megemlítették, az ókori népek pedig rendszeresen használták: a Földközi-tenger környékén általánosan bevált gyógyszer volt a fejfájás és a gyomorpanaszok enyhítésére.

Kapor igényei és gondozása

A kapor napfényt és nedves talajt kedvel. Magból vethető tavasszal, és már májustól szedhető. A magokat 2-3 cm mélyre kell vetni, és 20-30 cm távolságra egymástól. A kapor viszonylag igénytelen növény, de a gyomlálást és a locsolást meghálálja.

Gyógyhatásai

A kapor gazdag A-, B-, C- és E-vitaminban, emellett tartalmaz kalciumot, rézt, vasat, magnéziumot, foszfort, cinket és különböző egészséges folsavakat, telítetlen zsírsavakat (pl. omega 3) is. Rosttartalma magas, kalóriatartalma alacsony, mindemellett kiváló antioxidáns, vagyis erősíti egész szervezetünket.

A kapor számos gyógyhatással rendelkezik. Emésztést javító, puffadásgátló, görcsoldó, vízhajtó és fertőtlenítő hatása van. Használható fejfájás, gyomorfájás, hányinger, étvágytalanság és álmatlanság ellen is. Külsőleg ekcéma, rovarcsípés és ízületi gyulladás kezelésére is alkalmazható.

Tágítja az ereket, ezáltal növeli a fogyasztója testi és szellemi teljesítőképességét, segít küzdeni a fáradtság és a fejfájás ellen.

Mindemellett csökkenti a fogínygyulladás tüneteit, sőt, sebgyógyításra is használható antimikrobális hatásának köszönhetően.

Kapor felhasználása

A kaprot frissen és szárítva is használhatjuk. Fűszerként levesekbe, salátákba, mártásokba, pácokba tehetjük. A magokat savanyúsághoz, fűszeres ecethez is adhatjuk. A kaporlevélből teát is készíthetünk, mely emésztési panaszokra és megfázásra is jó.

Egyik leggyakoribb felhasználási módja, hogy különféle uborkás ételeket fűszerezünk vele. Ezek közül a legismertebb és legnépszerűbb a kovászos uborka. Ízvilága tökéletesen harmonizál a gombával, burgonyával és tojásos ételekkel is.

A túróval – akár édesen, akár sósan – elválaszthatatlan párost alkotnak. Nagyon jó fűszere továbbá a legtöbb halas fogásnak, markáns aromája pedig a különböző mártások ízeit is fokozza.

Receptek kaporral

Kapros kalács fotóját látva igencsak meglepődtem. Bevallom őszintén még sose halottam olyanról, hogy egy kalács tölteléke csupán kapor legyen. A kaprot gyakran párosítják a túróval, de hogy kapor legyen az egész töltelék az azért elég furcsának tűnt nekem. Az olvasóm, aki a kalácsot sütötte, azonban meggyőzött, hogy igenis finom és érdemes elkészíteni.

A békebeli kapros túrós lepény egy régi családi recept alapján készül. A kapor intenvíz ízét sokan – főleg a gyerekek – nem szeretik, számukra érdemes mazsolával és citromhéjjal ízesíteni a túrótölteléket.

Szerintem vannak olyan ételek, amelyek szeretetére meg kell érni, fel kell nőni hozzá. Számomra ilyen a kapor is. Gyerekként sosem szerettem. Ki nem állhattam a túrós lepényben sem és utólag visszagondolva a kapor miatt nem szerettem a tökfőzeléket sem. Most pedig már jöhet a kaporszósz is vagy ha úgy jobban tetszik a kapormártás. Íme a recept, ahogy a nagyi is készítette.

A nyár kedvencei, a zöldségalapú ételek között előkelő helyet foglalnak el a hússal töltött ételek. A töltött tökkarikák kapros mártással receptje talán neked is újdonság lesz és egy finom étellel bővítheted a palettát.

cukkini nagyon sokoldalúan felhasználható zöldségféle, ráadásul a nem túl kényes, nem igényes, egyszerűen nevelhető. Már sok cukkinis receptet megosztottam már, most itt egy újabb, a kapros-cukkinis csirkemell.

További egyszerű kapros receptek:

  • Uborka saláta kaporral: Uborkát felkockázzuk, sózzuk, borsozzuk, és kaporral ízesítjük.
  • Kapros burgonyaleves: Burgonyát felkockázunk, vízben megfőzzük, tejjel behabarjuk, kaporral ízesítjük.
  • Kapros túrókrém: Túrót összekeverünk tejföllel, kaporral, sóval, borssal.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük