A cékla: egészséges és sokoldalú zöldség a kertben és a konyhában
Sokak számára a cékla (Beta vulgaris) csupán egy ismeretlen zöldség a zöldségespulton, pedig ez a színes gyökérzöldség valójában egy igazi vitaminbomba. Nemcsak gyönyörű színt kölcsönöz ételeinknek, de rengeteg értékes tápanyagot is hordoz. A gondozása egyszerű, termesztése pedig nem igényel nagy szakértelmet. Ebben a cikkben megismerjük a cékla termesztését, felfedezzük számos jótékony hatását és többféle felhasználási lehetőségét.

Cékla származása és igényei
A bíborszínű, sokoldalú cékla igénytelensége folytán szinte mindenütt megterem. Nem csoda hát, hogy Európaszerte kedvelt téli zöldség.
Az eredetileg Kis-Ázsiában őshonos cékla a Mediterraneumtól a Kaszpi-tengerig jól osmert zöldség volt. A 16. századtól Franciaországban, Itáliában és Németországban római répa néven emlegetik.
A cékla egy gyökérzöldség, amelyet könnyen termeszthetünk a kertünkben. Jellemzően a tavaszi és őszi hónapok ideálisak a termesztésére.
- Napfény: Napos helyet kedvel, de a félárnyékot is tolerálja.
- Talaj: A laza, jó vízelvezető talajt kedveli, de a kötöttebb talajban is megterem.
- Vízigény: A csírázáskor és a gumók növekedése idején bőségesen kell öntözni.
- Hőmérséklet: Hidegtűrő növény, a magokat már 4-5 °C-on is el lehet vetni.
A cékla termesztése és gondozása
Vetés: A céklát tavasszal, április-májusban vethetjük. A magokat 2-3 cm mélyre vessük, 30-40 cm tőtávolságra.
Egyelés: Amikor a palánták kikeltek, meg kell őket egyelni, hogy a gumóknak legyen elegendő helyük fejlődni.
Kapálás: A gyomlálás és a kapálás fontos a cékla gondozásában. Érdemes gyomlálni a környékét, hogy ne versenyezzen a tápanyagokért és a vizért a gyomokkal.
Öntözés: A csírázáskor és a gumók növekedése idején bőségesen kell öntözni.
Kártevői, betegségei
Bár a cékla ellenálló növénynek számít, néhány kártevő mégis problémát okozhat.
- Céklamoly: A céklamoly hernyói a leveleket rágják.
- Levéltetvek: A levéltetvek a növény nedveit szívogatják.
- Fonálférgek: A fonálférgek a gyökereket károsítják. A fonálférgek ellen nagyon jó védekezés,ha bársonyvirággal, azaz büdöskével körbe ültetjük az ágyást. Természetes védekezés és még szép is!
Ezek ellen különböző természetes vagy vegyi anyagokkal védekezhetünk, például permetezéssel vagy csapdák felállításával.
A cékla vitamintartalma és jótékony hatásai
A cékla rendkívül tápláló zöldség, tele van fontos vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Magas rosttartalma segíthet a bélrendszer egészségének fenntartásában, míg a benne található antioxidánsok védelmet nyújthatnak a szívbetegségekkel és más krónikus betegségekkel szemben.
Több kutatás is alátámasztja, hogy a cékla rendszeres fogyasztásával küzdhetünk a posztata-, emlő-, vastagbél, a máj-, és a bőrrák kialakulása ellen. Tumorellenes hatása a bennetalálható antioxidánsoknak köszönhető.
Egyedülálló májtisztító hatással bír, fontos szerepet játszik a máh zsírtalanításában is.
Édeskés íze ellenére csekély az energiaértéke (30-45 kcal/100 g).
- Gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, mint a C-vitamin, folsav, kálium és magnézium.
- Antioxidánsokat is tartalmaz, amelyek segítenek a sejtek védelmében.
- Emellett pantoténsavat, likopint, biotint, szilíciumot, káliumot, magnéziumot, nátriumot, kalciumot, cinket, rezet, továbbá mangánt és vasat tartalmaz.
- Rengeteg vasat és folsavat tartalmaz, ami elősegíti a vérképzést. A céklában lévő vasat soakkal könnyebben felhasználja a szervezetünk, mintha étrend-kiegészítő formájában vesszük magunkhoz.
- Vörös festékanyaga (betacyanin) hasonlatos az emberi vérhez, gátolhatja a daganatos sejtek kialakulását. Ha már a daganat kialakult, a kezelések alternatív terápiájaként érdemes a nyers céklalé, vagy a cékla valamilyen organikus formában történő fogyasztása. Nem csak a daganatos sejtek terjedését, de növekedését is lelassíthatja.
- Rostjai révén kipucolja a bélrendszerben lerakódott salakanyagokat és toxinokat. Fogyasztása javasolt aranyér és szorulás esetén is.
- Kalóriatartalma rendkívül alacsony, ezért kiváló kiegészítő lehet diéta esetén is.
- Alacsony glikémiás indexe miatt, a cékla a koleszterinszintet is csökkenti.
- Segíthet a vérnyomás csökkentésében.
- Javíthatja az emésztést.
- Erősítheti az immunrendszert.
- Ultra magas hatóanyag-tartalma miatt, nagyban hozzájárul a nyirokmirigyek egészséges működéséhez és a kiegyensúlyozott idegrendszerhez.
- Májproblémák esetén is igen hatásos, segíthet a méregtelenítési folyamatokban, illetve a túlzott alkoholfogyasztás miatt kialakuló mellékhatások leküzdésében.
- Magas káliumtartalma miatt támogatja az izomerősítést és az állóképesség növelését.
- Terhes nőknek ugyancsak ajánlott a fogyasztása, mert a folsav elengedhetetlen a magzat egészséges fejlődéséhez.
- A cékla az a szuperélelmiszer, amely vérszaporító tulajdonsággal bír.

Szépít és gyógyít
Ha szeretnénk leadni néhány kiót, akkor iktassuk be az étrendünkbe a céklát. Kiválóan erősíti a bélrendszert, hozzájárul a zsír lebontásához, és az emésztést is serkenti.
Ha pigmenfoltok jelennek meg a bőrünkön, vagy más bőrproblémáink jelentkeznek, akkor érdemes napi rendszerességgel nyers céklát ennünk, vagy céklalevet innunk. A benne található vitaminok gyönyörűen rendbehozzák a bőrünket, simává, ragyogóvá varázsolják. Pattanásos bőrre is kiváló, hiszen gyulladáscsökkentő és méregtelenítőhatású.
A céklát azért is érdemes fogyasztanunk, mertezzel megelőzhetjük, illetve késleltethetjük a demencia kialakulását. A benne található nitogén-monoxid ugyanis javítja a vér áramlását, ezáltal pedig segíti az agy működését. Csökkenti az Alzhelmer-kór tüneteit is.
Cékla felhasználása
A cékla (Beta vulgaris) kellemesen édeskés, bár kissé földízű, könnyen hozzáférhető szuperélelmiszer. A céklából pompás ivólé, leves, saláta, köret, egytálétel, savanyúság, sőt még sütemény is készíthető.
A cékla nyersen a leghatékonyabb, ha gyógyulni vágyunk, vagy csak szeretnénk megőrizni az egészségünket. Turmixba is keverhetjük más zöldségekkel, gyümölcsökkel, de salátába is tehetjük, reszelve vagy felkockázva.
Jól harmonzál a hagymával,almával, olajos magvakkal, tormával, köménymaggal és a citrusfélékkel – első sorban a naranccsal -, illetve tejföl-kefírfélékkel is.
- A céklát nyersen is fogyaszthatjuk, salátákba keverve.
- Főzhetjük, párolhatjuk, süthetjük is.
- Levest, krémlevest is készíthetünk belőle.
- Savanyúságot is készíthetünk belőle, akár télire is eltehetjük.
- A gömbölyded gyökéren túl friss leveleit is fogyaszthatjuk. A spenóthoz hasonlóan készíthetünk belőle köretet, főzeléket, salátát, vagy éppen megtölthetjük, mint a karalébé- vagy szőlőleveleket.
- Finom smoothie-t is készíthetünk belőle.
- A céklát felhasználhatjuk színezőanyagként is.
A cékla egy sokoldalú és értékes zöldség, amelyet érdemes beilleszteni az étrendünkbe. A gondozása egyszerű, termesztése pedig nem igényel nagy szakértelmet. A cékla rengeteg értékes tápanyagot hordoz, és számos jótékony hatással bír. Próbáld ki te is a céklát a konyhádban!
Természetes ételfestékként gyakorta használják színes tészták készítésére, alapanyagként cukrászati célokra. Sőt, húsvétkor még tojásfestésre is alkalmas.
Receptek a cékla felhasználásához
Bár a cékla nyoma citromlével csaknem maradéktalanul eltávolítható a bőrről, az egyszerűség kedvéért sajánlatos gumikesztyűt használni, mielőtt hámozni, darabolni kezdenénk.
A gumókat felhasználás előtt tanácsos beáztatni bő langyos/hideg vízbe, majd gondosan megsikálni. Ha héjában fözzük meg, ügyeljünk arra, meglegyen a „farkincája”, így a gumó nem tud kifakulni, azaz átoldódni a főzőlébe a benne lévő festékanyag. Főzési ideje anygságtól függően 50-60 perc, kuktában a sípolástól számítva 35-40 perc.
A sült cékla sokkal ízletesebb, mint a főtt, sőt van még egy nagy előnye: nem szükséges meghámozni (minössze alaposan megsikálni), mert vékony héja sülés közben teljesen megpuhul, szinte eltűnik.
Az ősz és a tél kedvelt zöldsége a cékla, ami különleges színével és ízével sokféleképpen elkészíthető. Olvasónk kedvence az almás céklasaláta, aminek receptjét meg is osztotta velünk. Azóta már én is többször elkészítettem és nálunk is nay kedvenc lett. Olvass tovább, és tudd meg, hogy készül az egészséges céklasaláta, amibe nyersen kerül a vitamindús alma és cékla.
Olvass tovább, és tudd meg, hogy készül az egészséges céklasaláta.
Az almás céklasaláta recept megosztásakor megkérdeztem az olvasókat, hogy mi mindent szoktak céklából készíteni. Jöttek is sorban az ötletek, a céklaleves volt a legszimpatikusabb számomra, így azt rögtön közzé is teszem.

Különleges színe és érdekes íze alkalmassá teszi arra, hogy a szürke téli napok étkezéseit feldobjuk vele. Többféle módon elkészíthetjük, leggyakrabban céklasaláta vagy tormával ízesített savanyúság formájában kerül az asztalra. Egy egyszerű repect alapján, gyorsan téli savanyúsággá is válhat és a kamrában az üvegben várhatja, hogy elővegyük.
Rostos céklás almalé igazi vitamimbomba, amelyet még a legfinnyásabb gyerekek is örömmel fogyasztanak. Az alma és a cékla vitaminjait és ízhatásait összekombinálva egy különlegesen finom, egészséges és vitaminokkal teli üdítőital jön létre.