Lobélia vetése lépésről lépésre – olvasói tanácsok
A lobélia (Lobelia erinus) az egyik legkedveltebb kék virágú balkonnövény. Bár léteznek álló és csüngő, fehér, rózsaszín, piros és lila színű változatai is, kétség kívül a kék színű csüngő változat a legnépszerűbb. Egynyári növény lévén szaporítása magvetéssel történik, ami február végén, március elején esedékes. Olvasónk fázisfotókkal dokumentáltan mutatja be a lobélia magok elvetésének folyamatát. Lépésről lépésre bemutatott tanácsait követve szép egészséges és nem mellesleg strapabíró növényekkel kezdhetjük a balkonszezont.
A magról való nevelés előnyei
Ahogy az egynyári növények többségénél, úgy a lobéliánál is a magvetés a megüdvözítőbb szaporítási mód. Ezt alkalmazzák a kertészetek is, ennek köszönhetjük, hogy tavasszal szép és egészséges balkonnövényeket vásárolhatunk.
A kertészetekben idilli környezetben nevelkedett növényeket csúcsformájukban adják el. Az otthonunkban nem tudunk hasonlóan optimális életteret biztosítani számukra. A hirtelen előálló klíma és környezeti változásokat sokkhatásként élik meg az elkényeztetett növények és nem éppen úgy reagálnak a változásokra, ahogy elvárnánk.
A helyváltozással járó sokktól megóvhatjuk a növényeket ha saját magunk neveljk őket. Ráadásul a saját magunk által nevelt palánták strapabíróbak lesznek.
A magvetés, magról való nevelés a növények szaporításának egyik leggyakoribb módja. A szobanövényeknél ritkábban alkalmazzuk, de a fűszer- és zöldségnövények, a balkonnövények, valamint kertbe kerülő egynyári és évelő növények jelentős része szaporítható magról. De mikor és hogyan kell elvetni a magokat, milyen eszközökre van szükség hozzá és hogyan kell nevelni a magoncsokat és a palántákat? A magvetés fortélyait lépésről lépésre bemutató és összefoglaló írásom mindezekre választ ad és segít, hogy a nyárra gyönyörű növényeid legyenek. Néhány kedvelt növény magvetését részletesen is bemutatom.
Lobélia vetése lépésról lépésre
A lobélia gondozása nem nehéz, ennek ellenére keveseknek sikerül egész szezonban szépen tartani a kedves kis növényt. Nagyobb sikerre számíthatunk, ha saját magunk vetjük el a magokat és neveljük a kis növényeket. Persze ez nem csak a lobéliára, hanem minden egynyári növényre igaz.
Gál Csaba olvasónk minden évben saját maga veti a vidéki erkélyén díszítő lobéliákat, amelyek aztán egész őszig gyönyörködtetik őt és a szomszédokat is. Ha Csaba neve ismerősen tűnik innen a blogról, az nem a véletlen műve. Tőle kaptunk nagyszerű tanácsokat a kardvirág hagymák ültetéséhez.
Most pedig azt árul el, hogy mi a gyönyörű lobéliák titka.
„Számomra nagyon fontosak a növények. Általában mindenkinek van hobbija, nekem a növények. Mindig azt mondják, már megint virágot vettél! Nem iszom, nem dohányzom stb. Szeretem őket babusgatni.
A lobélia magokat saját magam szedem. Februárban elvetem. Nem szoktam letakarni, egyszerűen csak a tőzeg tetejére szórom a magokat. Beöntözöm.
Aztán átlátszó fóliával le takarom. Kb. 23 fokon tartom és természetesen fontos, hogy pára legyen. Fóliát csak a csírázás után veszem le.
Amikor kibújtak a növények, leveszem a fóliát. Továbbra is locsolom.
A fagyok után ültetem ki, 4-5 cseréppel ültetek egy nagyobb cserépbe tőzeg és virágföld keverékébe, hogy szép sűrű legyen. Szereti, ha sűrűre van ültetve, így beárnyékolják egymás tövét. Egy ládában 6 cserép van, cserepenként 8-10 tő.
Fél árnyékban van, csak délután kap napot. Esténként szoktam locsolni, de csak akkor, ha száraz. Időnként tápoldatozom, ügyelve, hogy ne legyen túl tömény az oldat.”
Nagyon köszönjük a hasznos tanácsokat és a fotókat Gál Csabának!