Erre használhatod az illatos levendulát

A levendula nemcsak illatos és dekoratív dísznövény, egyszerre frissítő és nyugtató gyógynövény, de könnyű francia ételek kitűnő ízesítőjeként is remekel. Kit így, kit úgy, de mindenkit levesz a lábáról. Szárítása után sokáig megőrzi illatanyagát, így hónapok múlva is értékes növény. A levendula felhasználása igen sokrétű, mutatok is pár ötletet.

levendula felhasználása

Levendula felhasználása sokrétűen

A levendula nemcsak a kertünk éke lehet, virágait többféle módon hasznosíthatjuk. A kinyílt virágokat érdemes levágni és dekorációs vagy egyéb célra felhasználni. A növényen hagyva pár hét múlva teljesen elnyílna és elvesztené díszítő értékét. Kár elpazarolni ezt a sokoldalúan használható illatos szépséget. Tovább előnye a levendulaszüretnek, hogy másod, sőt harmadvirágzásra is sarkalljuk a növényt.

A levendulát akár frissen is felhasználhatjuk, de száríthatjuk is későbbi felhasználásra. Szárítva is nagyon jól megőrzi illóolaj tartalmát.

A kinyílt levendulavirágokat szárral együtt kell levágni a virágzási idő közepén. Kis csokrokba rendezve, befőttes gumival összefogva, fejjel lefelé, árnyékos, szellős helyen szárítsuk.

Olajlepárlásra a virágzás vége felé legalkalmasabb a virág. Ez viszont bonyolultabb művelet, így házilag nem kivitlezhető.

Levendula dekorációk

A néphit szerint az erős illata miatt a levendula távol tartja az ártó, rontó erőket, szellemeket. Moly ellen is előszeretettel használták. Illatpárnához a megszárított, száras virágok kis darabokra vágjuk és dekoratív szütyőbe.

Koszorút és egyéb virágdekorációt rugalmas, friss virágokból tudunk legegyszerűbben készíteni.

A levendula azon kevés virágok közé tartozik, amit nem feltétlenül kell csokorba kötve, fejjel lefelé szárítani. Akár egy üres vázában elrendezve is tarthatjuk. Hamar megszárad, mindeközben a virágok megtartják formájukat és illatukat.

További levendula dekorációs ötleteket a Pinterest albumom bantalálsz.

Levendula, mint gyógynövény

A levendula a középkori kolostor kertek elmaradhatatlan növénye volt, pestis elleni védekezés fontos eszköze volt. Évszázadok óta használjuk fájdalomcsillapító, görcsoldó, nyugtató, idegrendszert erősítő szerként. Már az ókori görög és római fürdőkben is gyakran mártóztak meg levendulában, Egyiptomban balzsamozáshoz használták. Angliában a pedig a pestisjárvány idején a csuklóra kötözve viselték.

Hatásosan alkalmazható rüh és moly ellen, ficam gyógyítására, rovarcsípésre és fogfájás enyhítésére egyaránt. A II. világháborúban sebfertőtlenítőként is használták. A 20. század eleje óta gyógyszer alapanyagként is alkalmazzák: hasmenés, köhögés, fejfájás elleni szerekben. Rendkívül magas illóolaj-tartalmát kipárlással nyerik ki.

A levendulás gyógyteáknak egy külön bejegyzést is szenteltem, mert sokoldalúak, például álmatlanságra, nyugtalanságra és gyomorbántalmakra is alkalmazhatóak, de kedélyjavítók is. 

Illóolaj előállításával otthoni körülmények között nem érdemes próbálkozni.

Levendulás fürdő: 10 dkg levendulavirágot forrázzunk le 2 liter vízzel, hagyjuk állni, majd szűrjük le. A kapott főzetet vegyítsük a fürdővízhez. Nyugtató hatású, serkenti a vérkeringést, segíti a bőrpanaszok enyhítését.

Levendula párna: alvászavarok esetén a párnahuzatba helyezett szárított levendula virágok biztosítják a nyugodt alvást. 

Levendula, mint fűszer

A levendula provance-i gasztronómia fontos fűszere, húsételek, desszertek elmaradhatatlan ízesítője. A híres provance-i fűszerkeverék fő fűszere a kakukkfű, ami mellé a levendulán túl rozmaring, bazsalikom, babérlevél és borsikafű kerül. Jellemzően grillezett halak és húsok ízesítője, de kerül belőle zöldséges ragukba, salátákba és szószokba. Édességeknek, főleg krémeknek, dzsemeknek, barackos desszerteknek kellemes aromát kölcsönöz.

Szárítás után jól záródó üvegben, száraz, sötét helyen tároljuk a fűszert.

Édes felhasználáshoz pl. sütemények, fagyik, üdítő italok vagy baracklekvár ízesítéséhez legegyszerűbben kristálycukorba morzsolva tárolhatjuk akár hónapokig.

Étkezési célra csak biztos helyről származó, vegyszermentes növényt használjunk. Friss virágok használatakor óvatosan bánjunk vele, mert nagyon erős az aromája és könnyen pacsuli ízűvé válhat az étel.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük