Az ázsiai boglárka (Ranunculus asiaticus) élénk színvilágával az egyik kedvelt, különleges tavaszi szépség. A mediterrán származású, fagyérzékeny növényt nálunk egynyáriként termeszthetjük. Nézzük, miből áll az ázsiai boglárka gondozása.

Ázsiai boglárka származása, jellemzése
Származása: az ázsiai boglárka (Ranunculus asiaticus) a Földközi-tenger partvidékéről és Afrikából származik, a boglárka félék (Ranunculaceae) családjába tartozik.
Magyarországon egynyári növényként tartjuk, de eredeti hazájában akár 3,5 méter magasra is megnő
Ismertetőjegyei: gumós gyökerű, élénk színű egynyári virág
Virágok: rózsaszín, fehér, piros, sárga vagy narancsszínűek, telt virágai 5-12 cm átmérőjüek
Fogyaszthatóság, mérgezőség: nem fogyasztható, nem mérgező
Magasság: 20 – 40 cm
Habitus: felálló, több virágkocsánnyal
Tenyészhely: napos, illetve félárnyékos
Cserépben nevelhető-e: igen, de földje hamar kiszárad, így gyakori öntözést igényel, nem télálló, így télre fagymentes helyre kell rakni
Virágzási idő: márciustól júniusig virágzik
Ázsiai boglárka gondozása
A vásárolt növényeket áprilistól, a karomszerű gumókat ősszel vagy tavasszal legfeljebb 5 cm mélyre, 20 cm tőtávolságra ültessük. Rendszeresen öntözzük, 1-2 hetente alacsony hatóanyag-tartalmú tápoldatot adjunk neki.
Teleltetése
Ősszel ültetéskor fagymentes és sötét helyen teleltessük, a föld ne száradjon ki, kihajtás után vigyük világos, illetve árnyékos helyre.
Szaporítása
A gumós gyökércsoport szétosztásával újabb növényienk lesznek. Néhány fajtánál tavaszi magvetéssel is próbálkozhatunk, de a gumós ültetés a legsikeresebb.
Felhasználása
Csak dísznövényként használható, egyéb mediterrán növényekkel együtt nagyon jó hangulatot ad. Szép nagy és dús, valamint színpompás virágfejei miatt igen kedvelt tavaszi virágcsokrokba kötve is. Élénk virág színe miatt nagyon jól illik a tavaszi hagymásokhoz, például a fürtös vagy örmény györgyikéhez.
Nézd meg ezeket is!