Legkedveltebb kövirózsa fajták és gondozásuk

A kövirózsa fajták, vagy más néven Sempervivum fajok rendkívül népszerűek a sziklakertészek körében, nemcsak szépségük, hanem elképesztő ellenálló képességük miatt is. Nevük is jelzi, hogy „örökké élő” növényekről van szó, amelyek képesek átvészelni a legszélsőségesebb körülményeket is. Ezek a húsos levelű, rozetta alakú növények különleges megjelenésükkel minden kertbe vagy balkonra izgalmas, természetes elemeket csempésznek. Némelyik fajtája pedig gyógyhatású is.

különböző fajta kövirózsák

Kövirózsák származása és jellemzése

A kövirózsa a kőtörőfű-virágúak rendjébe és a varjúhájfélék családjába tartozó nemzetség. A nemzetség és vele az alcsalád neve is Sempervivum, ami a szívósságára utal (semper = mindig, állandóan; vivum = élő, eleven). Hasonlóságuk miatt a népnyelv kövirózsának nevezik még többek között az Aeonium, a Graptopetalum, az Echeveria nemzetség tagjait is.

A kövirózsa Európában őshonos. Jellegzetes levélrózsái többnyire a hegyvidékek sziklás, napos lejtőin tűnnek fel. Magyarországon két fajuk honos, mindkettő védett.

A kövirózsa pozsgás (levélszukkulens) évelő. Tőrózsában növő levelek változatos méretűek, színük zöld, kékes vagy pirosas. A levelek csúcsa a fajtól függően tompa vagy hegyes.

A vastag, pozsgás levelekkel vagy pikkelylevelekkel borított száron a virágok a tőlevélrózsák közepéből emelkednek ki a nyári hónapokban. Színük fajonként eltérő, többnyire fehér, sárga, rózsaszínű, piros, számtalan árnyalattal. Az elvirágzott kövirózsák elpusztulnak, de az addigra legyökerezett sarjak tovább élnek és áttelelnek.

Az ókorban Iuppiter növényének tartották, azt hitték róla, hogy megvédi a házat a villámcsapástól. Jovis barbának, azaz Jupiter szakállának hívták. Jupiter volt a ég, az eső, a hó és a mennydörgés ura, az állam és a család főistene. Sokfelé a házi kövirózsát mindmáig a háztetőkre ültetik. A szárazon hagyott támfalak réseibe is ültethetünk kövirózsákat. Néhány faj gyógyhatású.

Miért népszerűek a kövirózsák?

Talán nem túlzás azt állítani, hogy a pozsgás növények nagy családjának legkedveltebb képviselői az igen változatos kövirózsák.

A kövirózsa életmódja, termesztése
Szélsőségesen szárazságtűrő, igénytelen növény. A sok napsütést meghálálja: minél több a fény, annál jobban fejlődik. Csak a pangó vizet nem tűri: olyan helyekről, ahol a víznek nincs lefolyása, könnyen kirothad. A legalkalmasabb számára a kevés humuszt tartalmazó, laza, jó vízáteresztő talaj.

Előnyös tulajdonságaik:

  • Könnyű gondozás
  • Színes változatosság
  • Szárazságtűrés
  • Különböző környezetekhez való alkalmazkodóképesség
  • Egyes fajok gyógyhatással bírnak

Legismertebb kövirózsa fajták

A sziklakertek elmaradhatatlan növényeiként számos fajt dísznövényként termesztenek. Sok kertészeti változat kapható különböző fantázianeveken.

Sempervivum tectorum (Háztető kövirózsa)

Az egyik legismertebb és leggyakrabban ültetett fajta, amely eredetileg háztetőkön, kőfalakon nőtt vadon. Rozettái zöldek, vöröses szegélyekkel, nyáron virágzik, és rózsaszínes-lilás virágokat hoz.

Sempervivum arachnoideum (Pókfészek kövirózsa)

Nevét arról a finom fehér hálóról kapta, amely a rozetták tetején húzódik, mintha pókhálóval lenne borítva. Kisebb méretű, de rendkívül dekoratív növény.

Sempervivum montanum (Hegyi kövirózsa)

A magasabb hegységekben honos, sűrű, kompakt rozettákat képez, amelyek színe a zöldtől a mély vörösig terjedhet. Jól tűri a hideget és a szárazságot.

Sempervivum calcareum

Ez a fajta különösen szép, kontrasztos mintázatú rozettákat hoz létre, zöld alapszínnel és sötétvörös csúcsi levelekkel. Jól tűri a mészköves talajokat.

kövirózsa

Bár nem a sempervivumok közé tartoznak, de gyakran kövirózsa néven hívnak más pozsgás fajokat is.

A mongol kövirózsa (Orostachys Iwarenge) igen kedvelt és látványos pozsgás növény. Csodálatos virágai miatt szokták még pagoda virágnak is hívni. De szintén ismert neve a kínai csörgősipka vagy deres mongol kőrózsa. A mongol kövirózsa gondozása pont olyan egyszerű, mint a többi pozsgásé. Mivel télálló, egész évben kint hagyhatjuk a szabadban.

Az amerikai  kövirózsa (Echeveria sp.), vagy más néven fáskövirózsa a  rózsát alkotó, lilás vagy szürkészöld húsos leveleivel önmagában is nagyon látványos. A levelek közül magasra kiemelkedő harangszerű virágai koronázzák meg a látványt. A kedvelt pozsgás növény gondozása egyszerű, kezdő kertészkedőknek is ajánlható. Sokáig elél, az idősebb példányok könnyen megfiatalíthatóak.

A fás kövirózsacserje (Aeonium arboreum), más néven fatermetű kövirózsacserje vagy egyszerűen csak fás kövirózsa nem véletlenül kapta a fatermetű jelzőt. Az érdekes levéldísznövény szakszerű gondozás mellett akár 1-1,5 méter magasra is megnőhet és virágba is borulhat. A többi pozsgás növényhez hasonlóan gondozása igen egyszerű, szinte csak túllocsolással tehetjük tönkre.

Kövirózsa fajták igénye és gondozása

Fény és hőmérséklet

A Sempervivumok kedvelik a napos helyeket, de részleges árnyékban is jól érzik magukat. Ellenállóak a hőmérséklet-ingadozásokkal szemben, így a tűző nap és a téli fagyok sem jelentenek számukra problémát.

Talaj és öntözés

A kövirózsáa a szegényes, jól vízelvezető talajokat kedvelik. Homokkal vagy kaviccsal dúsított talajban fejlődnek a legjobban. Az öntözést illetően kifejezetten szárazságtűrők: csak akkor öntözzük őket, ha a talaj teljesen kiszáradt, és inkább a túlöntözést kell elkerülni, mivel a túlzott nedvesség gyökérrothadáshoz vezethet.

Télállóság

Szinte minden Sempervivum fajta jól bírja a hideget, sőt, sokuk kifejezetten kedveli a hidegebb időjárást. A tél folyamán általában nem igényelnek különösebb védelmet, de ha nagyon kemény tél várható, érdemes vékony mulcsréteggel védeni őket.

Kövirózsák szaporítása

A kövirózsa fajták könnyen szaporíthatók a rozetták leválasztásával. Ezek az „utódnövények” gyorsan gyökeret eresztenek, és új helyeken is könnyen meggyökereznek.

A kövirózsa felhasználása

A Sempervivum, vagyis a kövirózsa nemcsak dekoratív növény, hanem régóta ismert és használt gyógynövény is. Bár a modern orvoslásban kevésbé elterjedt, népi gyógyászatban jelentős szerepe van. Íme néhány információ a felhasználásáról és gyógyhatásairól:

Sebgyógyítás és bőrproblémák kezelése

A kövirózsa levelei húsosak és lédúsak, amelyekből kinyerhető a növény nedve. Ezt a nedvet hagyományosan sebek, égési sérülések, rovarcsípések, kisebb bőrgyulladások és bőrirritációk kezelésére használják. A kövirózsa nedve nyugtató, hűsítő hatású, segít enyhíteni a fájdalmat és gyorsítja a gyógyulást.

Fülfájás gyógyítása

A népi gyógyászatban a kövirózsa nedvét fülfájás kezelésére is alkalmazták. Pár csepp frissen kinyert nedvet csepegtettek a fájó fülbe, hogy csillapítsák a fájdalmat és enyhítsék a gyulladást.

Gyulladáscsökkentő hatás

A kövirózsa leveleiben található vegyületek gyulladáscsökkentő hatásúak, így alkalmazható különböző gyulladásos bőrproblémák, például ekcéma vagy pikkelysömör kezelésére is.

Lázcsillapítás

A kövirózsa nedvét néha lázcsillapítóként is használták. A levelekből készült főzetet vagy a friss nedvet a homlokra és a halántékra kenték, hogy csökkentsék a lázat.

Szájüregi problémák

A kövirózsa nedvét vagy leveleit néha a szájüregi fekélyek, ínygyulladás és más szájüregi fertőzések kezelésére is alkalmazták. A friss levél rágása vagy a nedv szájüregbe dörzsölése enyhítheti a fájdalmat és csökkentheti a gyulladást.

Felhasználási módok

  • Friss levél: A legegyszerűbb módja a kövirózsa használatának, ha a friss levelet közvetlenül a problémás bőrfelületre helyezzük, vagy összezúzzuk, és a kinyert nedvet alkalmazzuk.
  • Levél kivonat: A kövirózsából készült kivonatot gyógyhatású krémekben és balzsamokban is használhatjuk, bőrproblémák kezelésére.
  • Főzet: Bár ritkábban használják, a kövirózsa leveleiből készíthetünk főzetet, amelyet borogatásként vagy öblögetésre használhatunk.

Fontos megjegyzés

Bár a kövirózsának sok jótékony hatást tulajdonítanak, mindig érdemes óvatosan alkalmazni, különösen, ha valaki érzékeny bőrű, vagy ha belsőleg szeretné használni. Ajánlott először egy kis területen tesztelni, hogy van-e bármilyen allergiás reakció. Ha komolyabb egészségügyi problémával küzdesz, mindenképp konzultálj egy szakértővel vagy orvossal, mielőtt gyógynövényeket használnál kezelésre.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük