Klívia gondozása, virágoztatása, szaporítása
A kafferliliomnak vagy narancsliliomnak, sőt szobalilomnak is nevezett klívia (Clivia miniata) ismét egyre kedveltebb növény. A tavasszal élénk narancssárga vagy sárga színben pompázó virágain túl a fényes, zöld levelei egész évben szerethetővé teszik. Virágba borulásának és hosszú életének feltétele az egész éves megfelelő gondozása.
Klívia (Clivia miniata) származása
A klívia őshazája Dél-Afrika. Európában a XIX. század közepén a skót származású Charlotte Clive, Northumberland hercegnője kezdte el termeszteni, róla kapta a latin nevét.
Több magyar neve ismert: pompás kafferliliom, narancsliliom, szobaliliom. A narancsliliom elnevezés arra utal, hogy leggyakrabban élénk narancsszínben virágokkal pompázik. Citromsárga változata igazi kuriózum.
Clivia ismertetőjegyei
A klívia a világos, szórt fény kedveli, csak reggel és este érheti közvetlen napsütés, az átlagos páratartalom megfelelő számára. Az első virágzásra akár 4-5 évet is várni kell. Utána megfelelő gondozás mellett minden évben virágozhat. A tőkocsány megjelenésétől kb. 3 hétre nyílik ki a csúcsán az összes virág. A már virágzó növényt nem szabad mozgatni, mert lehullajtja a virágait.
A virágzás feltétele, hogy a nyáron a növényt a szabadban, árnyékos helyen tartsuk egészen az ősz végéig. Jó, ha az októberi hideg esték még kint érik. A virágok megjelenéséhez két hónapos nyugalmi időszakra van szükség. Ilyenkor nagyon keveset locsoljuk, szinte száraz lehet a földje.
Szobaliliom átültetése
A klívia egyáltalán nem igényes a talajra, sőt szereti, ha nem bolygatjuk. Nyugodtan sanyargatható, két-három évente elegendő átültetni. Átültetés alkalmával leválaszthatjuk a kis sarjakat, de nyugodtan az anyanövényen is hagyhatjuk. Így az évek alatt egy szép nagy bokrunk lesz majd sok virággal.
Klívia teleltetése, gondozása télen
Tekintettel arra, hogy a klívia nem télálló, a fagyok előtt be kell menekíteni a télikertbe vagy egy hűvösebb szobába.
Télen is viszonylag hideg helyet igényel, legjobb a 10 fok körüli hőmérséklet. A virágbimbók megjelenését februártól várhatjuk. Amikor a virágkocsány eléri a levelek magasságát, akkor kezdjük el az öntözését és a tápoldatozást, majd egészen őszig tartsuk nedvesen a földjét.
Narancsliliom, szobaliliom gondozása – bevált olvasói tanácsok
Narancsliliom szaporítása: tőosztása, magvetése
Legegyszerűbben tőosztással vagy az oldalán megjelenő sarjakkal szaporíthatjuk. A magról való szaporítás nehézkes és gyakran sikertelen.
Olvasóinknak azonban nincs lehetetlen. Persze, hogy akadt olyan, aki már sikeresen szaporította a klíviát magvetéssel és megosztotta a tapasztalatait is.
Klívia magvetése – olvasói tapasztalatok fotókkal
A narancsliliom minden része mérgező, ezért átültetésnél célszerű kesztyűt használni. A megjelenő kis sarjakat nyugodtan le lehet választani és jó vízáteresztő képességű, tápdús talajba elültetni. Innentől már csak a körültekintő ápolás kell és pár év türelem az első virágok megjelenéséig.