Három trükk, amitől csodálatos lesz a kerti hortenzia
A romantikus kertek egyik legnagyobb sztárja a június közepétől szeptember végéig dúsan virágzó kerti hortenzia. Önmagában vagy szigeteket alkotva is nagyon jól mutatnak színes, hatalmas virágfejei. A három legfőbb gondozási trükk betartásával bárkinek lehetnek csodálatos hortenziái.

Kerti hortenzia legfőbb igényei
A kerti hortenzia (Hydrangea macrophylla) a somvirágúak rendjébe tartozó hortenzia nemzetség legismertebb faja, igen szélesskálájú kertészeti változattal. Az 1800-as években Japánból került Európába, ahol már évszázadok óta a kertek kedvelt növénye volt.
A virágok színe igen változatos lehet: piros, rózsaszín, kék, fehér, piros. Formáját tekintve félgömb, labda vagy tányér alakú virágzat is létezik, ami akár 20 cm átmérőt is elérheti.
Talaj
A hortenzia nagyon igényes a talajra, savanyú talaj szükséges ahhoz, hogy csodálatos növényeink legyenek. Humuszos, tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő képességű, savanyú talajban fejlődik a legjobban. A föld savanyítására kávézaccot vagy ecetet is használhatunk.
A fontos, hogy a földje ne tudjon hamar kiszáradni, ezért a félárnyékos hely a legideálisabb számára. Helyét úgy válasszuk meg, hogy ne érjék egész nap a nap sugarai, földje mindenképp árnyékban legyen.
A virágfejek színe összefüggésben van a földkeverék kémhatásával, azaz PH-értékével. Nagyon savanyú közegben kék hortenzia virágok lesznek, míg enyhén savanyúban rózsaszín virágoknak örülhetünk. Ha alumínium-szulfáttal öntözzük a növényt, akkor a virágok azúrkék színűre változnak.
Ha timsóoldatot teszünk az öntözővízbe, akkor pedig még élénkebb kék virágaink nyílnak majd. Mindkét adalékanyag beszerezhető a gazdaboltokban. A kékítést segíti az alacsony foszfor- és magas káliumtartalmú műtrágya is.

Víz
A kerti hortenzia nagyon vízigényes. Napon tartva napi többszöri öntözést igényel. A virágok és a levelek lekonyulásával jelzi is növény, ha nagyon szomjas. Ilyenkor sem kell megijedni, a víztől gyorsan regenerálódik.
Öntözéshez a lágyvíz, például az esővíz ideális. Augusztusig kéthetente hortenzia vagy rododendron számára ajánlott tápoldattal kezeljük. A levelek sárgulása vashiányra utalhat. Gazdaboltban vas pótlásra is tudnak szert adni.
Cserépben nevelve még gyakrabb locsoljuk, de soha ne álljon alatta a víz, mert azt nem szereti.
Metszés
A tavaszi és az elvirágzás utáni metszés után lesz dúsan virágzó hortenziánk. A növény tövét érdemes télre betakarni, de metszeni ősszel nem kell. Tavasszal legyünk türelmesek, viszonylag későn hajt ki. Várjuk meg, míg a zöld hajtások megjelennek és akkor vágjuk vissza az elfagyott ágakat.
Nyáron az elnyílt virágok levágásával újabb virágzásra ösztönözhetjük. Ősszel viszont érdemes meghagyni a virágfejeket, mert nagyon szépen díszenek vagy akár megszárítani azokat és lakásdekorációként használni.
1.9K 16
1.9K 16
Nézd meg ezeket is!
Szívesen megosztanád te is kedvenc receptedet? Küldd el egy jó minőségű fénykép kíséretében a nagyjuco@balkonada.hu email címre vagy töltsd fel Kertemből tálalva Facebook csoportunkba és hamarosan megjelenítem itt a blogon.
Csatlakozz a Burjánzó balkonok és kertek Facebook csoportunkhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos növénygondozási információról, érdekességről és feltehesd a kérdéseidet!
Iratkozz fel a Balkonada hírlevélre, hogy a növénygondozási információk és a receptek eljussanak hozzád!
Ne felejts el feliratkozni a videó csatornámra!