Illatos, ropogós mézeskalács receptje
Gyerekkoromban egyáltalán nem szerettem a mézeskalácsot. Most már tudom, hogy azért, mert nem volt túl jó a recept, ami alapján készült. Az édes, és puha tésztában semmi különlegeset, semmi izgalmasat nem találtam. Aztán lassan már húsz éve ez egyik volt kolléganőm saját készítésű mézeskaláccsal lepett meg bennünket karácsonyra. Ennek semmi köze nem volt az emlékeimben élő mézeskalácshoz. Zamatos és ropogós volt, pont olyan, mint amilyennek szerintem lennie kell. Azóta minden évben ezt sütjük. A recept mellett azt is elmondom, mitől lesz ropogós a mézeskalács.
Napjainkban a karácsonyi ünnepek elmaradhatatlan kelléke a mézeskalács. De már az ókori piramisokban is találtak mézre és mézes süteményekre utaló leleteket.
Készítettem is összefoglalót a legkedveltebb mézes süteményről. A mézeskalács kisokos készítésével arra vállalkozom, hogy mindent elmesélek az édes sütemény eredetéről, készítésének fortélyairól és díszítésének praktikáiról. Tarts velem egy tartalmas ízutazásra a mézeskalács körül!
Ropogós mézeskalács receptje
A kolléganőtől kapott recept alapján még abban az évben én is elkészítettem a ropogós mézeskalácsot, és azóta is minden karácsony előtt kötelezően megsütjük. A ropogós mézeskalács titka a liszt és méz aranyában, a nagyon vékonyra nyújtásban és a hosszabb sütésben rejlik. Nagyon kiadós, ebből a mennyiségből két gáztepsinyi adag lesz.
Hozzávalók
- 12,5 dkg méz,
- 25 dkg liszt,
- 5 dkg margarin,
- 6 dkg cukor,
- 1 tojás,
- 1 sütőpor,
- 1 kiskanál mézeskalács fűszerkeverék,
- 1 citrom reszelt héja
Ropogós mézeskalács elkészítése
- A mézet, a cukrot és a margarint a cukor elolvadásáig lassan felmelegítjük,
- kihűtjük,
- beleütjük az egész tojást,
- elkeverjük,
- beleöntjük a lisztet és a sütőport,
- hozzáadjuk a mézeskalács-fűszerkeveréket és a reszelt citromhéjat,
- összekeverjük a hozzávalókat,
- deszkán jól összedolgozzuk,
- alufóliába tekerjük és minimum 5 órára hűtőbe (nem fagyasztó rész!) tesszük,
- mi általában este állítjuk össze, éjjel a hűtőben pihen és másnap jön a folytatás,
- a ropogós állaghoz lehelet vékonyra kell nyújtani, hisz így is megdagad majd a sütőportól,
- formákkal kiszúrjuk,
- vajazott sütőlemezre tesszük (hagyjunk bőven helyet a formák közt, mert megnőnek majd)
- előmelegített sütőben középbarnára sütjük (160-180 fokon kb. nyolc-tíz perc).
Máz (íróka) a mézeskalács díszítéséhez
Egy tojásfehérjét 6 kanál porcukorral jól elkeverünk és a kihűlt mézeskalácsokat megdíszítjük. A mázat akár ételszínezékkel meg is színezhetjük vagy apró díszítő gyöngyökkel, színes cukorkákkal is díszíthetjük.
Ha tovább variálnád a mázt és a díszítést, akkor a képre kattintva olvass tovább. Hogy készül a cukormáz, mi az a kalácsfény és a terítőmáz? Most mindezt elárulom, mert itt vannak a legjobb trükkök mézeskalács díszítéshez.
Bátran ajánlom kezdő és gyakorlatlan háziasszonyoknak is. Elronthatatlan, gyors és biztos siker.
+2 Tipp
Légmentesen záródó fémdobozban hónapokig eláll.
Ha még is inkább puhán fogyasztanánk, egyszerűen tegyünk a mézeskalácsok mellé a fémdobozba egy almát. Pár óra alatt megpuhul.
Jó étvágyat!
További ötletek, receptek mézeskalácshoz
A ropogós, zamatos mézeskalács akár a szilveszteri buli aprósüteménye is lehet. Ugye felismerted, hogy ezeknek a sütiknek az alapja valójában egy szív forma? A szívecskék kiszúrása után egyszerűen levágjuk az alsó részüket és csonkán sütjük meg. Ha kisült, már kész is a bugyik és melltartók alapja, kihűlés után jöhet a változatos díszítés.
Ahány ház, annyiféle mézeskalács. Van aki az azonnal puha, illatos süteményt imádja, míg mások, többek közt én is a ropogós változatra esküsznek. Az utóbbi években már egészségesebbnek tartott változatok is megjelentek. Most a legjobb mézeskalács receptek közül válogattam.