Céklasaláta télire: egyszerű és egészséges savanyúság
A cékla az egyik legértékesebb zöldségünk. Különleges színe és érdekes íze alkalmassá teszi arra, hogy a szürke téli napok étkezéseit feldobjuk vele. Többféle módon elkészíthetjük, leggyakrabban céklasaláta vagy tormával ízesített savanyúság formájában kerül az asztalra. A tormával készített ecetes cékla egy egyszerű repect alapján, gyorsan téli savanyúsággá is válhat és a kamrában az üvegben várhatja, hogy elővegyük. Visky Kati olvasónk elárulta, hogy rakja el télre a cékla savanyúságot, hogy teszi el, tartósítja a céklát, azaz, hogy készül a cékla télire dunsztolással, hagyományosan.
Cékla élettani hatása, vitamintartalma és felhasználása
A cékla vitamin- és ásványianyag-tartalma igen magas. Főként káliumban gazdag, melynek köszönhetően vizelethajtó hatású, de A-, B- és C-vitamin-tartalma is kiemelkedő, melynek köszönhetően fontos antioxidáns-forrás. B9-vitamin-tartalma miatt jelentős a vérképző szerepe. Segít szervezetünk sav-bázis egyensúlyának helyreállításában, és a máj működését is támogatja. Gátolja a rákos sejtek szaporodását is, és a daganatos betegségek kezelésében, megelőzésében is fontos a szerepe. Alacsony kalória- és szénhidráttartalma miatt diétázóknak is ajánlott.
A cékla nagyon sokoldalúan felhasználható. Egyéb zöldségekkel, gyümölcsökkel együtt egészséges ivólé válhat belőle. A lengyelek és az oroszok céklaleves formában fogyasztják, de kitűnő az almás céklasaláta is.
Hagyományos cékla télire – cékla eltevése télire nagymama recept
Ecetes cékla télire üvegben hozzávalói
- 2 kg cékla (vásárláskor figyeljünk, hogy a farkincája rajta legyen, mert egyébként főzés közben elvész az értékes leve),
- 7 dl víz,
- 3 dkg só,
- 4 dkg cukor,
- 1,5 dl 10 %-os ecet,
- egész bors,
- kömény,
- torma,
- nátrium-benzoát.
Cékla télire elkészítése
- a céklát megmosom és héjastól felteszem főni,
- addig főzöm, míg kicsit puha lesz, de ne főzzük túl,
- közben a vízbe beleteszem a fűszereket és felforralom,
- a céklákat meghámozom és szeletekre vágom,
- a céklaszeleteket üvegekbe rakom,
- a lehűtött felöntő lével nyakon öntöm,
- üvegenként pici nátrium-benzoátot teszek rá,
- a lezárt üvegeket nedves gőzben 10 percig forralom,
- benne hagyom kihűlni.
Bátran ajánlom kezdő és gyakorlatlan háziasszonyoknak is.
Tipp: Ugyanígy készíthetjük a céklasalátát azonnali fogyasztásra is. Természtesen ilyenkor nem üvegbe tesszük és nem kell nedves gőzben forralni sem. A lével való leöntés után, kihűtjük és már fogyaszthatjuk is.
Nagyon köszönöm a fotót és a receptet Visky Katinak!
Jó étvágyat!
További céklás receptek
Az almás céklasaláta recept megosztásakor megkérdeztem az olvasókat, hogy mi mindent szoktak céklából készíteni. Jöttek is sorban az ötletek, a céklaleves volt a legszimpatikusabb számomra, így azt rögtön közzé is teszem.
Rostos céklás almalé igazi vitamimbomba, amelyet még a legfinnyásabb gyerekek is örömmel fogyasztanak. Az alma és a cékla vitaminjait és ízhatásait összekombinálva egy különlegesen finom, egészséges és vitaminokkal teli üdítőital jön létre.
Az ősz kedvelt zöldsége a cékla, ami különleges színével és ízével sokféleképpen elkészíthető. Olvasónk kedvence az almás céklasaláta, aminek receptjét meg is osztja velünk.
Üdvözlöm! Tormából mennyi kell a vízbe a céklához? S kb mennyi ideig kell főzni, hogy puhább legyen? S a 2 kg céljából hány üveg lesz? Köszönöm
Tormát ízlés szerint lehet tenni bele, 1-2 gyökér elég.
A főzési idő sok mindentő függ, pl. a tűzhelytől és a céklák méretétől is. Általában 30-40 perc kell.
2 kg-ból 3-4 üvegnyi mennyiség lesz.
Sok sikert és jó étvágyat kívánok hozzá! Jucó