Szárnyas feketeszem gondozása, szaporítása
A szárnyas feketeszem (Thunbergia alata) apró virágai élénk sárga színükkel és sötét közepükkel azonnal magukhoz vonzanak minden tekintetet. A gyorsan növő, egyik leghálásabb futónövény júniustól őszig folyamatosan és gazdagon virágzik, erkélyre árnyékolóként is megfelelő. Nézzük, hogy lesz sikeres a feketeszem gondozása!

Szárnyas feketeszem (Thunbergia alata) származása
A szárnyas feketeszem (Thunbergia alata) az ajakosvirágúak (Lamiales) rendjébe és a medvekörömfélék (Acanthaceae) családjába tartozik. Kelet-Afrika az őshazája. A Föld számos részére betelepítették, emiatt vadonélő állományai vannak a brazíliai Cerradóban, Ausztrália keleti felén, valamint az Amerikai Egyesült Államokbeli Hawaiion, Texasban és Floridában is. Sok helyen, így Magyarországon is dísznövényként tartják.
A nemesítéseknek köszönhetően sok színváltozatban kínálják, a fehértől a világító sárgán át a rozsdavörösig. Mutatós, skarlátvörös virágú faj a Thunbergia gibsonii, valamint az örökzöld, lila-fehér virágú T. laurifolia. Ezeket a fajokat télen fűtött verendán vagy hűvösebb szobában kell tartani.
Feketeszem jellemzése
Ismertetőjegyei: egynyáriként nevelt kúszó, csüngő növény, mutatós, szív alakú levelekkel
Virágok: 2-5 cm-es virágai lapított tölcsér alakúak 5 sziromkoronával, sárga, narancs vagy fehér színűek lehetnek, többnyire mélybarna, majdnem fekete középpel, fekete szemmel.
Fogyaszthatóság, mérgezőség: nem fogyasztható, nem mérgező
Magasság: 1-2 méter
Habitus: csavarodva kúszó növény, mérsékelten erős növekedésű, támasz nélkül csüng, levelei szívalakúak és élénk zöldek
Cserépben nevelhető-e: igen, de földje hamar kiszárad, így gyakori öntözést igényel,
Virágzási idő: júniustól októberig
Szárnyas feketeszem igényei és gondozása
Rendszeresen öntözzük, de kerüljük a pangó vizet. Két hetente tápoldatozzuk.
A jobb elágazódás érdekében a hajtásokat csípjük vissza.
Általában egynyáriként tartjuk, de megprópálkozhatunk a teleltetésével is. Tizenkét fokos, világos helyiségben való teleltetés után a tavaszi erőteljes visszametszés után ismét kikerülhet az erkélyládába, és erőteljes burjánzásnak indul. Érdemes átültetni tápdús földbe, napos helyre. Az átteleltetett növények korábban kezdenek virágozni, mint a magról vetettek.
Szárnyas feketeszem szaporítása
A feketesezm magvetését február-márciusban végezzük, 3-4 mag kerüljön egy cserépbe, csírázás hőmérséklet 18 °C. A fagyok elmúltáig bent nevelgessük. Májustól a magokat a szabadba is vethetjük.
Május közepétől ültethetjük 20 – 40 cm tőtávolságra, napos, lehetőleg széltől és esőtől mentes helyet keressünk neki.
Teleltetése
A feketeszemet egynyári növényként tartjuk. Teleltetésével lehet próbálkozni, de az nem mindig sikeres. Fagymentes, de hideg, 5-10 °C fokon próbálkozhatunk a teleltetéssel, ritka önözéssel. Ha sikerült a teleltetés, tavasszal erősen vágjuk vissza a növényt. Csak a fagyok elmúltával, májusban tegyük ki a szabadba.
Kártevői, betegségei
A kártvevőknek és a betegségeknek jól ellenáll, ritkán támadja meg bármi is.
Felhasználása
A szárnyas feketeszem dekoratív csüngő, felkapaszkodó növény. Csak dísznövényként használhatjuk. Ámpolnába vagy nagyobb ládákba is ültethetjük