Rántott bodzavirág elkészítése
A bodzavirágból nagyon finom üdítőitalok és egyéb csemegék készíthetők. Személyes kedvencem a bodzaszörp és a bodzás palacsinta. A rántott bodzavirág hasonló a bodzás palacsintához, mégis más egy kicsit.
A fekete bodza az egyik legsokoldalúbban felhasználható gyógynövényünk. A májusban megjelenő fehér virágok flavonoidokat, szaponinokat, illóolajat, némi cukrot és C-vitamint tartalmaznak. A friss vagy szárított virágzatból frissítő tea és üdítőital is készíthető. A bodzatea nyugtató, izzasztó vagy vizelethajtó hatása miatt népszerű. Őszre beérő fekete bogyóiból gyógyszert, pálinkát, szörpöt és lekvárt is készítenek.
Szeles Olga osztotta meg velünk a rántott bodzavirág készítésének menetét .
„A bodzavirágokból finom édesség készíthető, nem újdonság ez, régi magyar étel. Csupán palacsintatésztát kell készíteni, sűrűbbet, mintha palacsintát sütnénk (kevés narancs ízű szénsavas üdítőt keverhetünk a tésztához). A masszában megforgatjuk a bogernyőt (bodzavirág szárastól) és forró olajban aranybarnára sütjük. Porcukorral, fahéjas porcukorral, savanykás lekvárral, vagy szörppel meglocsolva tálalhatjuk – ízletes desszert! A régi szakácskönyvekben is fellelhető a bundás bodza receptje.”
Tippek: A bodzavirágot, ahogy a többi főzésre szánt növényt is elővigyázatosan gyűjtsük be. A forgalmas közutak mentén rengeteg szennyeződés rakódik a növényekre, amelyek fogyasztása ártalmas lehet. Legalább 500 méter távolságban lévő bokrokról már biztonsággal szedhetjük az illatos tányérokat.
Fontos, hogy felhasználás előtt ne mossuk meg a virágzatot, mert lemossuk a „lelkét”, a virágport.