Muskátli gondozása hónapról hónapra – videó

A muskátlik a nyár igazi sztárjai, élénk színeikkel és illatukkal örömet okoznak a kertekben, erkélyeken és teraszokon. De hogy a virágzás egész nyáron tartson, szükségük van egy kis törődésre. Ebben a blogbejegyzésben hónapra bontva megtudhatod, mit kell tenned a muskátlikért, hogy azok a legszebbek legyenek. A muskátli hónapról hónapra való ápolása, egész évi gondozása videón is megtekinthető.

Muskátli gondozása videón

Muskátli gondozása hónapról hónapra

Május

  • Ültetés: Ha még nem ültetted ki a muskátlikat, májusban itt az ideje! Válassz napos helyet jó vízelvezetésű talajjal.
  • Locsolás: Rendszeresen öntözd a muskátlikat, de ne áztasd el őket. A legjobb, ha reggel öntözöd, hogy a víznek legyen ideje felszívódni, mielőtt a nap kiszárítaná.
  • Tápozás: Havonta kétszer tápozd a muskátlikat virágzó növények számára készült tápoldattal.
  • Visszavágás: Távolítsd el az elnyílt virágokat és a hervadt leveleket, hogy serkentsd az új virágzást.

Június

  • Folytasd a locsolást és a tápozást: A muskátliknak továbbra is sok vízre és tápanyagra van szükségük a virágzáshoz.
  • Csípés: Csípd vissza a muskátlik végét, hogy bokrosabbá váljanak és több virágot hozzanak.
  • Figyelj a kártevőkre: A muskátlikat megtámadhatják a levéltetvek, a pókok és a fehérlegyek. Ha kártevőket észlelsz, kezeld a növényt rovarirtó szerrel.

Július

  • Folytasd a locsolást, a tápozást és a visszavágást: A muskátliknak továbbra is ugyanaz a gondozásra van szükségük, mint júniusban.
  • Nyári metszés: Ha a muskátlik elnyúltak és virágzásuk gyengébb lett, végezz nyári metszést. Vágd vissza a hajtások felét, hogy új hajtások fejlődjenek ki és új virágok nyíljanak.

Augusztus

  • Folytasd a locsolást és a tápozást: A muskátlik még augusztusban is virágozhatnak, ha megfelelően gondozod őket.
  • Készülj fel a télre: Csökkentsd az öntözést és a tápozást. Szeptemberben vágd vissza a muskátlikat, hogy kompakt formájúak legyenek.

Szeptember – Október

  • Teleltetés: A muskátlik nem bírják a fagyot, ezért ősszel be kell őket vinni a házba. Válassz világos helyet, és mérsékelten öntözd a növényeket.
  • Szaporítás: Szeptemberben és októberben dugványozással szaporíthatod a muskátlikat.

November – Január

A muskátli nem télálló, ezért nem maradhat a szabadban. Teleltetéséhez hideg, zárt, világos helyre van szükség. Havonta egyszer elégséges öntözni, a pihanő időszakban tápoldatozni nem szabad. Márciusban 10 – 12 centire vágjuk vissza. Csak a fagyok elmúltával, május közepén tegyük ki a szabadba.

A teteleltetés, pihentetés időszak. A fagyok beállta előtt megkezdjük a teleltetést. A muskátli teleltetésre többféle módszert is haszanálahtunk. Alaposan tisztítsuk meg az elszáradt levelektől, elnyílt virágoktól, a hajtásokat a felére vágjuk vissza, világos, hűvös helyen (2-5 fok), kevés öntözéssel tartsuk.

Február – Április:

Február második felében megkezdhetjük a tövek ébresztését, azaz a metszést. A levágott hajtásokat nyirkos homokba tűzdelhetjük és 15 fokos, világos helyen várhatjuk a meggyökerezésüket.

Február végén, március elején – amikor már kint is ébredezik a természet – jön el az ideje a téli álmukat alvó balkonnövények ébresztésének. Ilyenkor lehet elővenni a téli pihenőre kárhoztatott muskátlikat és felkészíteni azokat a nyári virágpompához. Összefoglaltam, hogy mit kell tenned, hogy idén is csodálatos legyen a muskátli a teleltetés után arra is adok ötletet, hogy lesz még több muskátlid a nyáris szezonra.

Ha ezeket a tippeket követed, a muskátlik egész nyáron gyönyörködtetnek majd élénk színeikkel és illatukkal.

Tippek a muskátli egész évi gondozásához

A muskátli népszerűsége igénytelenségében rejlik. Jól tűri a forróságot, még azt is elviseli, ha időnként kiszárad a földje. A pangó vízre azonban nagyon érzékeny. 

Összeültetések muskátlival

Nagyon jól társítható egynyári növényekkel. Akár az álló, akár a futó muskátlik mellé bátran ültethetünk egyéb balkonnövényeket. Az egymáshoz illő színárnyalatok csak úgy  jól mutatnak, mint a kontrasztos színekből alkotott kompozíciók.

Mint minden balkonnövénynél, a muskátlinál is fontos, hogy csakis azonos fény, talaj és vízigényű növényeket ültessünk egymás mellé.

Az állómuskátli mellé jó választás a csüngő habitusú növény, a futómuskátlihoz inkább az álló, bokrosabb és apró virágú, vagy a lombjukkal díszítő növények illenek.

Muskátli szaporítása

Dugványozással egyszerűen szaporítható, amihez az augusztus a legjobb időszakan, de a tavaszi megújításkor levágott hajtásokat is érdemes ledugni. esetleg tavasszal szaporítani. Az augusztusban földbe helyezett fiatal hajtások szeptemberre már meggyökeresednek. A kis növényeket világos, hűvös, 4-10 fokos helyen, havi egyszeri, kevés öntözéssel tarthatjuk a téli hónapokban.

A muskátli gyökereztetése, vagyis szaporítása sokaknak eszébe sem jut. Túl macerásnak tartják, és mivel a muskátli nem túl drága növény, sokkal egyszerűbbnek vélik minden tavasszal a kész növények megvásárlását. Pedig az egyik legkedveltebb balkonnövény, a muskátli szaporítása pofon egyszerű, könnyen megduplázhatjuk állományunkat.

De elég is a szövegből, hisz videót ígértem.

Muskátli gondozása videón

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük