Itt a leander metszésének és fiatalításának ideje – Így csináld!

A mediterrán származású leandert időnként meg kell metszeni, hogy megfiatalítsuk és dúsabb, formásabb növényünk legyen. Bár a növények többségét tavasszal célszerű metszeni, a leandernél jobban járunk az őszi kurtítással. Olvass tovább és azt is elárulom, hogy ideális a leander metszése és mit tegyél a levágott ágakkal.

balkonnövények teleltetése - leander

Mikor kell megmetszeni a leandert?

A leandert nem kell minden évben metszeni, az új hajtásokhoz évekig nem kell nyúlni. Tavaszi átültetésnél érdemes a gyökerekből visszavágni, ezzel a növény méretét is kordában tarthatjuk, így nincs szükség metszésre. Felejtsd el az a mondást is, hogy ősszel nem szabad növényeket metszeni. Nagy általánosságban igaz, de leander esetében nem érdemes alkalmazni.

Tavaszi metszésnél a virágzást kockáztatjuk, ami csak gyér lesz és a nyárvégére tolódik, túl erős metszésnél akár el is maradhat. 

Magról nevelt kis növénynél már az  elején döntsük el, hogy fát vagy bokrok szeretnénk nevelni és ennek megfelelően alacsonyabban vagy magasabban vágjuk vissza. A visszavágás helyén fog majd három felé elágazni. Fává nevelésnél arra vigyázni kell, hogy a törzs elég vastag legyen ahhoz, hogy elbírja majd a koronát.

A fiatal leandereket érdemes évente formázni, míg a kifejlett növényeknél elég lehet a 2-3 évenkénti visszavágás is. A magról nevelt kis növénynél már az elején döntsük el, hogy fát vagy bokrok szeretnénk nevelni és ennek megfelelően alacsonyabban vagy magasabban vágjuk vissza. A visszavágás helyén fog majd háromfelé elágazni. Fává nevelésnél arra vigyázni kell, hogy a törzs elég vastag legyen ahhoz, hogy elbírja majd a koronát.

Erőteljes a fiatalítás vagy súlyos esetben kártevő-mentesítés érdekében drasztikus visszavágás, úgy nevezett tarra vágás szükséges. A kora ősszel végzett visszametszés után a fagyokig még van ideje megerősödni a növénynek. A túl késői őszi metszéssel azt kockáztatjuk, hogy télen kihajt és a teleltető helyiségben gyenge, beteges hajtásokat nevel.

Leander őszi metszése

Az őszi metszés előnye továbbá, hogy kisebb helyre lesz szükség a teleltetéshez. A levágott ágakból ráadásul újabb növényeket nevelhetünk. A gyökereztetéshez egy befőttes üveg vízbe, egy csokor egészsége hajtást tegyünk. Nylon tasakkal letakarva kb. két hét alatt meggyökeresedik. Ha elég erősek a gyökerek, ültethetjük is a cserépbe. A hajtás dugványos szaporítással jobban járunk, mint ha magról szaporítanánk a leandert.

A leander drasztikus visszavágását kora őszre érdemes időzíteni. Ha augusztusban vagy a szeptember elején teljesen visszametsszük, a fagyokig még van ideje megerősödni a növénynek. Ha túl későre marad a leander metszése, akkor télen a pihenés helyet kihajt és a teleltető helyiségben gyenge, beteges hajtásokat nevel.

Jó megoldás, ha minden évben csak az ágak egy részét vágjuk le. Így a megmaradt ágakon a következő évben korán lesz virág, a visszavágottakon pedig nyár végére. A második évben csak az előző évben megmarad ágakat vágjuk le.

A metszéshez éles és tiszta metszőollót használjunk. Ha több növényt metszünk egymás után, akkor egy kis hypós, vagy domestosos vízzel teli tálkába mártogatva fertőtlenítsük az ollót, hogy elkerüljük a fertőzéseket.

A leander az ágain 3-3 levelet hoz egyszerre körben. Ha a levélkék fölött egy centivel elvágjuk az ágat, akkor a levelek hónaljában levő három rügyből fognak kinőni az új hajtások. El kell dönteni, hogy milyen magas törzsű bokrot vagy fát szeretnénk és afölött kell elvégezni a metszést. Ez a törzs már nem fog magasabbra nőni, csak vastagodni, erősödni fog.

Az őszi levágás után nem szabad sajnálni a növényt és semmiképp nem szabad tápanyagozni utána. Az csak gyors növekedéshez vezetne, ami a teleltetés előtt csak gyenge, sérülékeny ágakat eredményezne.

Tipp: Jó megoldás a formázásra, hogy minden évben csak egy-egy és mindig másik ágat metszünk meg. Ezzel a nővény formája is jobban megmarad, ugyanakkor fiatalítjuk is.

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük