Így küzdj a dália baktériumos fertőzésével szemben!
A csodálatos a fajta gazdagsága és a káprázatos színvilága méltán emelte az egyik legkedveltebb kerti növények közé a dáliát. Van azonban egy szörnyű betegség, a Leafy Gall, ami a növény pusztulását okozza. A dália baktériumos fertőzése akár két évig is lappanghat. Olvasónk most mindent elmesél a dália rákos megbetegedéséről és a teendőkről.
Mi a Leafy Gall, a dália baktériumos fertőzése?
Gerlinger Ildikó nagy rajongója a dáliáknak. Mélyen beleásta magát a fészkes virágzatú szépségek gondozásába, így a dáliák betegsége terén is igen nagy jártasságot szerzett. Most meg is osztja velünk ezt a tudását. Fogadd szeretettel a hasznos tanácsokat!
„Ismeretterjesztő célzattal írom ezt a bejegyzésem, remélve, hogy az én esetem segít sokatoknak,akik szintén gondoznak, nevelnek dáliákat a kertjükben.
Egy dália betegséget szeretnék nektek bemutatni: ez a Leafy Gall! Baktérium okozza, aminek a dnse beépül a növény dnsbe és úgymond átveszi a növény felett az irányítást,elindítva egy kóros folyamatot,a sejtburjánzást!
A kertészek, dália termesztők ezt hívják nemes egyszerűséggel a dália „rákos” megbetegedésének. Ez a betegség akár két évig is lappanghat és nagyon fertőző.
Lezárult nálam az idei dáliás szezon,minden gumót felszedtem és sajnos nálam is vannak beteg növények.
A fotón már jól látszódnak a leafy gall tünetei. Sokan talán azt gondolnánk, a nyár után, ami nem volt kedvező, a szép őszben beindultak a dáliák, de sajnos ez nem az. Látszódik, hogy a tumorszerű pontokból abnormális hajtások növekednek, ilyet az egészséges gumók nem csinálnak már ősszel.
A gall-nak két fajtáját ismerjük. Most a leafy gallról írtam, mert nálam ez a típus volt. A másik a crown gall. Sajnos ő a veszélyesebb. A gumót támadja, szöveti szinten burjánzik, előrehaladott állapotban elszíneződik, deformálódik a gumó, de a betegség kezdeti stádiumaiban nagyon nehezen lehet észrevenni
Mit tegyünk a beteg dália gumókkal?
Az ilyen gumókat sajnos azonnal ki kell dobni, de semmiképpen nem szabad komposztba vagy zöldhulladék közé tenni, nehogy visszakerüljön a talajba.
A beteg dália helyére legalább 2 évig nem ajánlott dáliát ültetni.
Vannak, akik a talajt ilyenkor fertőtlenítik, bár nem szabad elfeledni, hogy a vegyszer a hasznos rovarokat vagy azok lárváit és megölik, károsíthatja a talajéletet.
Ha cserépben neveltük a növényt, célszerű a cserepet is kidobni, de legalább alaposan fertőtleníteni.
Sajnos lassan öli meg a betegség a dáliát, így azok az észlelhető tünetek után is még akár évekig életképes, virágzásra képes növények. De nem szabad megtartani, mert sajnos megfertőzi az összes többi dáliát is és a baktérium teljesen belekerül az egész kert talajába.
Most még bújom a szakirodalmat, milyen más megoldás van a talajfertőtlenítés helyett. A vegyszeres kezelés ily módon nem megoldás, mert hasznos rovarokat, azok lárváit is megölném. Nem ez a cél, hanem a talajélet minőségének folyamatos javítása, természetes úton, vegyszerek nélkül, amelyeket már pár éve nem használunk a kertben, már csak a méhcsaládok miatt sem!!!!
Röviden ennyit szerettem volna leírni erről a betegségről, remélvén, hogy esetleg tudtam segíteni ezzel sokatoknak!
További jó kertészkedést kívánok mindenkinek az őszi napokban!
Nagyon köszönöjük a hasznos tanácsokat Gerlinger Ildikónak!