Farsangi szalagos fánk recept, ahogy mi szeretjük
Ha édesség, akkor a téli hónapok legnagyobb sztárja a fánk. A január hatodikai vízkereszt napján induló, és húshagyó keddig tartó farsangi időszak legkedveltebb desszertje. Többféle receptje és megjelenési formája ismert. A farsangi időszakhoz viszont a szalagos fánk illik a leginkább. Az a jó zamatos, szalagos, ami mellé még jobban fogy a finom házi baracklekvár. Februárban mindig előkerül a régi recept, mert a nagymama szalagos fánkjának nincs párja. Nézzük, hogy készül a farsangi szalagos fánk!
Farsangi szalagos fánk receptje
A farsangi időszakban a lányok fánkot adtak a kiszemelt fiúnak, a fiúk pedig fánkocskának nevezték a kedvesüket. Ha egy pár együtt tört ketté egy fánkot, szinte biztosan közel volt az esküvőjük, ugyanis a fánkoldalán körbefutó szalag a karikagyűrűt jelképezte.
Az örökké tartó szerelem mellett a fánk a bőséges termést is jelképezte. A hagyomány szerint minél többfánkot eszünk farsangkor, annál jobb lesz a termés.
A fánkot sokféleképpen hívják: erdélyi neve pánkó, a Felvidéken siskának, a palócok pampsukának nevezik. A Szerémségben azért készítették, hogy a vihar el ne vigye a háztetőt. Egyes források szerint Olaszországból származik, feltételezések szerint Beatrix közvetítésével került be Mátyás király udvarába.
Hozzávalók – 12 – 14 darabhoz
- 50 dkg liszt
- 3 tojássárgája
- 6 dkg olvasztott margarin
- 5 dkg porcukor
- 3, 5 dl tej
- 1 kanál rum
- 3 dkg élesztő
- kis só,
- 1 citrom reszelt héja
Farsangi szalagos fánk elkészítése
- Az élesztőt langyos tejjel és a cukorral felfuttatjuk.
- Az élesztőt hozzáadjuk a liszthez.
- Majd beletesszük a többi hozzávalót is: a3 tojássárgáját, a rumot és a maradék tejben felolvasztott margarint, a csöppnyi sót és a reszelt citromhéjat.
- Jól összedolgozzuk és fél órát meleg helyen, letakarva kelesztjük.
- Kb. egy centis vastagságúra kinyújtjuk a tésztát, majd ez egyik felét ráhajtjuk a másikra és ismét egy centisre nyújtjuk.
- Fánk szaggatóval kiszaggatjuk és konyharuhával letakarva további fél órán át pihentetjük.
- A kb. másfélszeres méretűre nőtt, megkelt fánkok közepére kézzel lyukat nyomunk és bőséges mennyiségű olajban kisütjük.
- Még melegen megszórhatjuk porcukorral.
- Házi baracklekvárral a legfinomabb, de bármilyen gyümölcslekvárral tálalhatjuk.
Tippek a farsangi fák sütéséhez
A farsangi fánk akkor az igazi, ha szép fehér masni díszeleg az aranybarna, ropogós édesség derekán. Akkor lesz szép szalagos, ha elég bő és forró olajba tesszük. A fánkok sose érjenek az edény aljára. Érdemes az első oldalukat fedővel letakarva sütni, hogy biztosan átsüljenek. Ha túl gyorsan megszínesednek, előfordul, hogy nyers marad a közepe. Lassú lángon sütésnél pedig túl sok idő kell a sütéshez és ez alatt rengeteg olajat vesz fel.
További fánk receptek
Van jó pár receptem, amit bármikor bátran bevethetek, ha hirtelen össze kell dobni valami kényeztető finomságot. Mondanom sem kell, hogy ezek mindegyike gyors, egyszerű és brutálisan finom. A könnyű túrófánk a toplista elején helyezkedik el. Még sosem okozott csalódást, a váratlan vendégek is mindig imádták. A tésztát pár perc alatt összekverjük, a fánkot forró olajban kisütjük és már kész is a könnyű tésztájú és nagyon finom túrófánk.
A német hólabda fánk, aminek a receptjét ma mutatom, nagyon finom, ropogós és nagyon mutatós is. Egyetlen egy baj van vele, speciális sütőre van szükség, ahhoz, hogy szép, egyedi formát megkapjuk.
A zsíradékban sült édességek között előkelő helyet foglal el a fánk. A népi hiedelmek szerint a fánk a párkeresés egyik szimbóluma: a lányok egy-egy fánk ajándékba adásával jelezték a fiúknak szimpátiájukat. A farsangi időszak kedvenc édessége sokféle formában készíthető az ikonikus szalagos fánktól kezdve a legegyszerűbben összeállítható túrófánkig. Diétásan, sütőtökkel vagy akár édesburgonyával is készíthetjük. Összegyűjtöttem, hogy melyek a legjobb fánk receptek.