Csalánvagdalt recept

A csalánra sokan csak gyomnövényként tekintenek, pedig rengeteg gyógyhatása miatt érdemes beiktatni étrendünkbe is. A csalánvagdalt kezdetnek pont jó, hogy megismerkedjünk a csalán ízével.

csalánvagdalt

Csalán gyógyhatásai és felhasználása

A csalánra sokan csak csípős növényként gondolnak. A csalánszőr hangyasavat, acetilkolint, szerotonint és hisztamint tartalmaz, ezért fájdalmas és égető a csaláncsípés.

Érdemes azonban más szempontból tekinteni a csalán, mert amellett, hogy fontos gyógynövény, számos hazai lepkefaj tápnövénye is.

Régebben a növény friss hajtásával ütögették a reumásokat. Gyökere és levelei vizelethajtó és gyulladáscsökkentő hatásúak. Leveleit gyakran alkalmazzák epe- és májbántalmakra is. Az egész növényből kisajtolt nedv kitűnő tavaszi tisztítókúrákhoz, az egész kiválasztó szervrendszert felpezsdíti.

Teáját évszázadok óta fogyasztják ízületi betegségek ellen. Erősítő, vizelethajtó, vértisztító, tejelválasztást serkentő teakeverékek fontos alkotórésze. Gyökerének alkoholos kivonatát samponokba, tonikokba, egyéb hajápoló termékekbe teszik hajhullást csökkentő, hajerősítő hatása miatt.

Étkezési célra is a használhatjuk. A leveleit főzelékként a spenóthoz hasonlóan készítve, zsenge hajtásait tavaszi levesekben és salátákban fogyasztják. Néha sörhöz is használják fűszerként.

A középkorban háborús időkben a kendert helyettesítették vele, belőle készítettek fonalat és szövetet. Levelének gyűjtési ideje március-április, gyökérzetét pedig ősszel vagy tavasszal szokás gyűjteni.

Horváth Adri olvasónk több formában is és rendszeresen készít ételt csalánból. Most a csalánvagdalt receptjét osztotta meg velünk.

„A kertben már észrevehetően nő a csalán, ami nálunk fontos konyhai alapanyag. Ezek a képek tavaly készültek: csalánvagdalt, csalánlepény sütés előtt és után, csalánfőzelék tükörtojással és sült sonkával.”

Csalánvagdalt elkészítése

  • a leszedett csalánt megmosom,
  • ollóval felaprítom (nem túl kicsire),
  • vajon megpárolom,
  • sózom,
  • borsozom,
  • szerecsendiót és fokhagymát adok hozzá,
  • ha kihűlt,
  • tojással, prézlivel vagy liszttel, reszelt sárgarépával, esetleg kumplival összedolgozod. Kevés olajba szaggatod evőkanállal és megsütöd. Ha szereted, aprított vöröshagyma vagy újhagyma is mehet bele és a fűszerezést is változtathatod az ízlésed szerint.

Nekünk ez nagyon bejött, a kutyánk is szereti.

Jó étvágyat!

Nagyon köszönjük a receptet Horváth Adrinak!

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük