A szamóca vagy más néven eper balkonládában is megél, így azon kevés gyümölcs közé tartozik, amit balkonon is termeszthetünk. Máris mutatom milyen egyszerű a szamóca nevelése erkélyen.

Származása: a szamóca (Fragaria-fajok) Erópából és Amerikából származik, a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik
Ismertetőjegyei: évelőnövény, talaj feletti indákat képez, virágai fehérek vagy rózsaszínűek, májustól szeptemberig virágzik, termései zamatosak és pirosak
Virágok: fehérek vagy rózsaszínűek,
Virágzási idő: májustól szeptemberig virágzik, júniustól októberig szüretelhető
Fogyaszthatóság, mérgezőség: érett, piros termései fogyasztahtóak, ízletesek, nem mérgező
Magasság: 20 – 30 cm
Habitus: bokros, lecsüngő indákkal és termésekkel
Cserépben nevelhető-e: igen, de földje hamar kiszárad, így gyakori öntözést igényel,
Szamóca nevelése erkélyen
Gondozása: teljes napsütést igényel, némi árnyékot elvisel, de ott kevesebbet virágzik és kevesebb termést hoz. Rendszeresen öntözzük. Tavasszal adagoljunk számára tartós hatású trágyát.
Ősszel távolítsuk el a sárga leveleket. Takarással a szabadban teleltethető.
Júliustól szeptemberig vagy tavassszal ültethetjük egyesével cserépbe, vagy balkonládába, nagyobb edénybe, szabadföldbe kb. 30 cm tőtávolságra.
Szüret: az érett a gyümölcsöket csészelevéllel együtt szedjük le.
Fajok/fajták: dézsában termesztéshez a kisebb termésű fajok és a nagyobb termésű kerti fajták is ajánlhatók. Egyes fajták hajtásai és indái hosszabbak, ez a csüngő szamoca, ami ámpolnában is nevelhető. Kúszó szamóca esetén a támasztékra és az indák rögzítésére lehet szükség.
Felhasználása: dísznövényként is igen mutatós, de piros, érett gyümölcse igen zamatos. Étkezés előtt ajánlatos lemosni a szamóca szemeket.
Nézd meg ezeket is!