Spanyol levendula (Lavandula stoechas) gondozása, virágoztatása
Füzéres levendula (Lavandula stoechas) származása
A spanyol levendula (Lavandula stoechas), amelyet szoktak még füzéres vagy bóbitás levendula, sőt olasz és francia levendulaként is hívni, sokkal jobban tűri a kánikulát és a szárazságot, mint a keskenylevelű vagy közönséges levendulaként is ismert francia levendula. Kb 40 levendula faj ismert, a spanyol levendula a francia és angol levendulával egyetemben az első három legkedveltebb levendula fajták között van.
A füzéres levendula vagy bóbitás levendula (Lavandula stoechas) az árvacsalánfélék (ajakosok) családjába tartozó levendula (Lavandula) növénynemzetség egyik faja. Jellegzetessége, hogy nagy méretű, de virágok nélküli murvalevelek mutatkoznak bóbitaszerűen a virágzat tetején.
Bóbítás levendula ismertetőjelei
A spanyol levendula 20–50 cm magasra megnövő félcserje.
„Levelei 1–3,5 cm hosszúak, 2–4 mm keskenyek, épek, szálasak, és gyakran nemezesek a szürke szőröktől. Füzérvirágzata 1–2 cm hosszú, tömzsi és robusztus megjelenésű. A füzér tetején lila, mályva- vagy bíborszínű, megnagyobbodott murvalevelek fejlődnek, melyek virágtalanok (azaz sterilek), 1–2 cm hosszúak, lapát vagy visszás tojásdad alakúak. A virágzat minden egyes virágörvében rendszerint 5–7 virág helyezkedik el, a virágoknak parányi előleveleik vannak.
A virágos (azaz termékeny, fertilis) murvalevelek alakja széles–visszás tojásdad, csúcsa röviden kihegyesedő. A virágok kocsánnyal kapcsolódnak a virágzati tengelyhez. A csésze ül a virágkocsányon, 13 erű, függelékes és sűrűn gyapjasan szőrös. A csészénél csak kissé hosszabb párta feketés bíbor- vagy mályvaszínű, esetenként fehér vagy rózsaszín.” – írja a wikipédia.
Spanyol vagy füzéres levendula igényei, gondozása
A mediterrán térség meleg, száraz éghajlatú területeiről származik, ebből következik, hogy sokkal jobban tűri a kánikulai meleget és hosszabb ideig bírja víz nélkül is. Virágzásához nincs szükség hideghatásra, sőt nem fagytűrő, így teleltetést igényel.
Levelei ezüstös zöldek, az egyenes szárak csúcsán fejlődik ki a bóbitaszerű füzérvirágzat. Igazi különlegességét a tetején megjelenő lila, bíbor- vagy mályvaszínű murvalevelek adják.
Nem lesz belőle olyan hatalmas növény, mint mint a francia levendulából, ezért csak alacsony sövényt vagy ágyásszegélyt nevelhetünk a kis bokrokból. Ezt is kizárólag akkor, ha a téli védelme megoldott. Cserépbe vagy balkonládába is ültethetjük. Fontos, hogy a talaj jó vízáteresztőképességű legyen, mert nem tűri a túlzott nedvességet.
Füzéres levendula teleltetése
Nem fagytűrő, mint a francia levendula, ezért célszerű konténerben nevelni és télen fagymentes helyen tárolni.