Mirabella szilva, az alulértékelt gyümölcs
Az utak mentén akár vadon is termő, apró szemű mirabella szilvát (Prunus mirabella) a köznyelv leginkább cseresznyeszilva vagy potyóka szilva néven ismeri, bár van ahol fosóka szilvának hívják. Kis, gömbölyű gyümölcse sárga, narancssárga vagy piros színű, édes-savanyú ízű. Sokan csak elmennek mellette és földön végzik a zamatos gyümölcsök. Kár érte. A mirebella szilva kiválóan alkalmas frissen fogyasztásra, lekvárok, szószok és sütemények készítésére. Mondok is néhány tippet a cseresznyeszilvábó készülő lekvár elkészítéséhez.
Mirabella szilva jellemzése és gondozása
A lombhullató fa a rózsafélék családjába tartozik, hazája Délnyugat-Ázsia. Európában még a rómaiak honosították meg. Az alapfajt mirabolán szilva néven alanynak szaporítják a faiskolák, többféle csonthéjas gyümölcsfát, díszcserjét, illetve díszfát szemeznek rá.
Az igénytele mirabella szilva rendszerint magról, vadon nő. Jellemzően bőtermésű, június-jüliusban roskadoznak a gyönyörű sárga, vagy piros szilvaszemektől az ágak.
További népies nevei: cseresznyeszilva, mirabella, mirabolán, ónabóna, potyóka, vagy ahogy a legtöbben ismerik: fosóka szilva.
Gondozása
- Napfény: teljes napfényt igényel.
- Talaj: jó vízelvezető, humuszos talajt kedvel.
- Öntözés: rendszeresen öntözni kell, különösen az első évben.
- Metszés: évente egyszer, kora tavasszal kell metszeni.
- Trágyázás: tavasszal és ősszel komposzttal vagy trágyával kell trágyázni.
Vitamintartalma
A cseresznyeszilva kimondottan gazdag K- vitaminban, mely jótékony hatással van a látásra, a bőrre és a nyálkahártyák egészségére. Ez a vitamin az immunrendszer egyik fontos élharcosa, számos módon támogatja az egészséget, például véd a daganatos betegségek ellen. Gazdag A, B és C vitaminban is.
Mirabella szilva felhasználása
Féléretten savanykás az íze, beérve mézédes csemegévé változik.
- Frissen: nagyon finom, lehet belőle nassolni, salátákba tenni, vagy turmixba keverni.
- Lekvárok: lekvár elkészítéséhez a szilvát cukorral kell főzni. Remek párosítás lehet sárga- illetve őszibarackkal.
- Ecetes szilva: kitűnő a húsételek mellé
- Szószok: a szósz elkészítéséhez a szilvát cukorral, ecettel és fűszerekkel kell főzni.
- Sütemények: édes-savanyú íze jól illik süteményekbe.
- Fagyasztva: mélyhűtőben hónapokig eláll.
- Alkoholos ital: bor vagy pálinka is készülhet belőle
- Aszalás: aszalással is tartósítható.
Tipp a lekvárfőzéshez
Sokan azért nem kezdenek hozzá a lekvárfőzéshez, mert nagyon macerásnak tartják az apró gyümölcsökből a magok eltávolítását. Nagy anyáink erre kitalálták azt a módszert, hogy nem magozzák ki a mirabella szilvát főzés előtt, hanem utánna, passzírozással távolítják el a magokat.
Megmosás után egyszerűen csak tegyük fel főni a mirabella szilvát cukorral. A cukor mennyisége a gyümölcs savanyúságától függ. Egy kilo gyümölcsre általában 30-60 dkg cukrot kell számítani. Amint megfőtt a lekvár jöhet a paszírozás, a magok eltávolítása. Ehhez használhatunk paradicsom paszírozót vagy akár nokedli szaggatón keresztül nyomva is kiszedhetjük a magokat.
Fontos:
- A mirebella szilva magjai mérgezőek. A magokat el kell távolítani a gyümölcs fogyasztása előtt.
- A mirebella szilva allergiás reakciókat okozhat egyes embereknél. Ha allergiás a szilvára, ne fogyassza a mirebella szilvát.