Hogyan hódította meg a mikulásvirág az ünnepeket?
A karácsonyi időszakot számos hagyomány, a családdal és barátokkal töltött meghitt pillanat, a csillogó karácsonyi díszek, az ajándékozás öröme és a mikulásvirág színkavalkádja teszi igazán teljessé. Csillag alakú felleveleikkel sokak számára ezek a pompás növények (Európa nagy részén karácsonyi csillagként ismertek) ugyanúgy hozzátartoznak a téli ünnepi időszakhoz, mint a karácsonyfa, a csillogó fények, a karácsonyi gömbök vagy éppen az adventi díszek. A Stars for Europe (SfE) szakértői megosztják, hogyan vált a mikulásvirág karácsonyi növénnyé, és megmutatják, hogy cserepes növényként és vágott virágként egyaránt megállja a helyét, legyen szó az ünnepi hangulat fokozásáról vagy a karácsonyi szokások és hagyományok elmélyítéséről.
Hogyan vált a mikulásvirág a karácsony hivatalos növényévé?
A mikulásvirág Mexikóból származik, ahol akár 5 méter magas bokrokban is nőhet. Az aztékok kertjeikben termesztették a növényt, templomokat díszítettek vele, és ruhaszínező festékként, valamint lázcsillapító gyógyszerként használták.
A mikulásvirág karácsonyi története a spanyolok mexikói hódításával vette kezdetét. A missziós munka során az „Estrella de Navidad” (karácsonyi csillag) nevet kapta a növény. A 17. században a mikulásvirág először a ferences szerzetesek körmenetében jelent meg, amikor megkapta a „Flor de Nochebuena” (Szenteste virága) nevet, és egyre inkább keresztény szimbólummá vált.
Globális diadal
A mikulásvirág világkörüli sikerét a 20. század eleje hozta el. A német származású Albert Ecke megfigyelte, hogy a farmja környékén a vadon termő mikulásvirágok fellevelei decemberben vörösre színeződnek. Ez adta neki az ötletet, hogy a földjein termesszen a növényből, és karácsony előtt vágott virágként árulja. Ez volt a sikertörténet kezdete. Az 1909-es év környékén Albert Ecke teljes mértékben a mikulásvirágok termesztésére koncentrált, 1919-es halálát követően pedig fia, I. Paul vette át a családi vállalkozást. I. Paul fő célja az volt, hogy a növény „karácsonyi csillag” néven váljon ismertté és a karácsony szimbólumaként gondoljanak rá az emberek.
1920-ban tett egy próbát a cserepes mikulásvirággal is, azonban a korai típusok nem voltak alkalmasak erre a fajta termesztésre. Csak az 1950-es években vált lehetővé, hogy olyan fajtákat is nemesítsenek, amelyek szobai cserepes növényként is szépen fejlődnek. Az 1960-as évektől kezdve a cserepes fajták egyre inkább felváltották vágott társaikat. A mikulásvirág termesztésével egyidejűleg az Ecke család saját üzletet is működtetett Hollywoodban.
Rengeteg időt és energiát fektettek a marketingtevékenységbe, aminek meg is lett a gyümölcse: a mikulásvirág néhány év alatt hatalmas népszerűségre tett szert, és hamarosan az amerikai karácsonyi hagyományok szerves részévé vált. Az 1950-es évektől kezdve Európában is meghonosodott a mikulásvirág szobanövényként és karácsonyi dekorációként.
Mikulásvirág: a sokoldalú és dekoratív kedvenc
Ma már több száz féle színű, formájú és méretű mikulásvirág létezik. Cserepes növényként és vágott virágként is csodás ünnepi hangulatot teremt, és varázslattal itatja át a karácsonyi hagyományokat és dekorációkat.
A mikulásvirág számos ünnepi kézműves ajándékhoz és dekorhoz is felhasználható. A vágott és mini mikulásvirágok különösen jól működnek a kreatív projektekben. Tipp: A vintage hangulatú dekorációk és szövetek nagyon divatosak manapság, és tökéletes párost alkotnak mindenki kedvenc karácsonyi növényével, a mikulásvirággal!
Mikulásvirággal díszített karácsonyfa
A feldíszített karácsonyfa az egyik kedvenc ünnepi szimbólum és korántsem csak a gyerekek körében népszerű. A mikulásvirág tökéletes élő dísznek; vágott virágként vagy kokedáma formájában is képes bármely karácsonyfát ünnepi varázslattal átitatni, hála színpompás felleveleinek. A kokedáma elkészítéséhez vegyük ki a mini mikulásvirágot a cserepéből, és a gyökérlabdát tekerjük be mohával. Rögzítsük a helyére vékony dróttal, és akasszuk fel a kész kokedámát. Tipp: A növény gyökérgömbjét a csomagolás előtt alaposan öntözzük meg. Később óvatosan, felülről locsoljuk a mini mikulásvirágot, vagy rendszeresen vegyük le a mohagömböt és rövid időre tegyük langyos vízzel teli edénybe, hogy felszívhassa a nedvességet.
Ha karácsonyi dekorációról van szó, a mikulásvirág nem csak fadíszként, hanem ajándékok díszeként vagy amolyan virágtengerként is kiválóan alkalmazható, például egy karácsonyfa állványként használt vintage dobozban. Élénk színével csodás hangulatot teremt, és kiemelkedik a dekorációk közül. Tipp: A vágott mikulásvirágot vagy vízzel töltött virágcsőbe helyezzük az ajándékokra, vagy tekerjük be zöld virágszalaggal. A levágott végek lezárásához közvetlenül a vágás után néhány másodpercre mártsuk a szárakat forró (kb. 60 °C-os) vízbe, majd rögtön ezután hidegbe.
Fenntartható kézműves tipp: újrahasznosított karácsonyfa mikulásvirággal
A rusztikus, barkácsolt karácsonyfa ötlete tökéletes azoknak, akiknek fontos a fenntarthatóság. Ez a különlegesség az újrahasznosítás jegyében készül, hiszen a karácsonyfa egy régi fatörzsből, (pl. a tavalyi karácsonyfáéból), drótból és fenyőágakból áll össze. Így készíthetjük el: egy darab csirkedrótból alakítsunk ki egy kúp alakú keretet, és erős orsóhuzallal rögzítsük a törzshöz.
Ezután kössük a fenyőágakat a csirkedrótkerethez további orsóhuzallal, majd készítsünk mikulásvirág kokedámákat, és csomagzsinórral akasszuk fel őket a fára. Végül a fa tetejére rögzítsünk egy gyönyörű vágott mikulásvirágot egy vízzel töltött kémcsőbe. A kokedámához vegyük ki a mini mikulásvirágot a cserepéből, tekerjük be a gyökérlabdáját mohával, és rögzítsük a helyére vékony dróttal. Ne felejtsük el alaposan meglocsolni a mikulásvirágot, mielőtt becsomagoljuk. Később, vagy felülről óvatosan öntözzük meg, vagy a mohagömböt rövid időre helyezzük egy langyos vízzel teli edénybe, hogy felszívhassa a nedvességet.
Mikulásvirágok a hangulatos karácsonyi sütéshez
A karácsony a süti sütés ideje. A pompás mikulásvirágok biztosítják a megfelelő, nosztalgikus hangulatot ehhez, és sokszor még jobban is érzik magukat a konyhában, mint a nappaliban, ahol a nap minden szakaszában meleg van. A mikulásvirág számára ugyanis a megfelelő hely világos, huzattól védett, 15 és 22 °C közötti hőmérsékletű.
További információkat és rengeteg díszítési ötletet találsz a következő weboldalon: https://starsforeurope.com/hu/