Díszzsálya gondozása, szaporítása: tippek és tanácsok

A díszzsálya (Salvia spp.) egy gyönyörű és illatos dísznövény, amely különféle színű virágokkal örvendezteti meg kertünket. A díszzsályák gondozása viszonylag egyszerű, és sok örömet okoznak akár a virágágyásokban, akár a sziklakertekben. Lássuk, hogyan gondozzuk és szaporítsuk ezeket a növényeket, hogy sokáig szépek maradjanak. Valyon Zoltán – a 13. Balkonada találkozón sok embert örvendeztetett meg díszzsályáival – is elmondja, neki milyen gondozási, teleltetési módszer vált be.

díszzsálya

Zsályák, a kert aromás ékei

A két legismertebb zsályáról, a halhatatlanság füvének tartott orvosiról és az igen látványos muskotályzsályáról már készítettem egy külön bejegyzést.

Az orvosi zsálya (Salvia officinalis) az  árvacsalánfélék (Lamiaceae) családjába tartozó kesernyés, aromás fűszer és gyógynövény. Kerti vagy patika zsálya néven is ismert. Számtalan variánsa létezik. A középkorban úgy tartották, hogy a „halhatatlanság füve” örök egészséget és életet ad, és ha zsálya nő a kertben, minden betegségtől megmenekül a család. Egy próbát megér. Máris mutatom, hogy lesz sikeres az orvosi zsálya gondozása.

A muskotályzsálya (Salvia sclarea) nagyon látványos virágzatú gyógy- és fűszernövény. Szépségén túl gyakran illóolajáért termesztik. Gondozása egyszerű, a többi kétnyári növényhez hasonlóan termeszthető.

Nézzük hát, mit kell tudni a díszzsálya gondozásáról és szaporításáról!

Díszzsálya igényei és gondozása

Hely és talaj

A díszzsályák napos helyet igényelnek, ahol legalább 6-8 órát süt rájuk a nap. A jó vízelvezetésű talajt kedvelik, amely lehetőleg tápanyagban gazdag és laza. Homokos vagy agyagos talajban is jól fejlődnek, amennyiben biztosítva van a megfelelő vízelvezetés.

Öntözés

A díszzsályák nem igényelnek túl sok vizet, és kifejezetten jól viselik a szárazságot. Hetente egyszer elegendő öntözni őket, de forró nyári napokon szükség lehet gyakrabban locsolni, hogy ne hervadjanak el.

Tápanyag utánpótlás

Tavasszal és nyár elején érdemes tápoldatozni a növényeket, hogy serkentsük a virágzást. Szerves trágyák vagy komposzt használata is elősegítheti a dús növekedést.

Metszés

A díszzsályák metszése elősegíti az új hajtások és virágok növekedését. Az elnyílt virágokat rendszeresen el kell távolítani, hogy meghosszabbítsuk a virágzási időszakot. Az őszi időszakban vissza lehet vágni a növényt, hogy egészséges maradjon.

Szaporítás

A díszzsályák szaporítása többféle módon történhet:

Magvetés

A díszzsályát magról is könnyedén szaporíthatjuk. A magokat tavasszal, fagymentes időszakban kell elvetni. A magokat 1-2 cm mélyen helyezzük a földbe, majd tartsuk nedvesen a talajt. A csírázás általában 2-3 hét alatt megtörténik.

Dugványozás

A dugványozás egy másik népszerű módszer. A nyár közepén levágott fiatal hajtásokat 10-15 cm hosszúságúra vágjuk, és egy nedves közegbe (például homok és tőzeg keveréke) ültetjük. Az edényt helyezzük világos, de közvetlen napsütéstől védett helyre, és tartsuk a talajt nedvesen, amíg gyökeret nem eresztenek.

Tőosztás

Tavasszal vagy kora ősszel a már meglévő növényt tőosztással is szaporíthatjuk. Óvatosan ássuk ki a növényt, és osszuk szét a gyökérlabdát kisebb részekre. Ültessük el az új növényeket, majd jól locsoljuk meg őket.

Betegségek és kártevők

A díszzsálya viszonylag ellenálló növény, de néha előfordulhatnak betegségek, mint például lisztharmat, amelyet a túlzott páratartalom idézhet elő. A kártevők közül a levéltetvek és a takácsatkák támadhatják meg, melyek ellen megfelelő rovarölő szerrel védekezhetünk.

Díszzsályák teleltetése – olvasói praktikák

Nézzük, mit tanácsol Valyon Zoltán a díszzsályák gondozásához.

„A díszzsályák teleltetése: a kisebbeket még jó lakásban világos, de nem túl meleg (15-18 fokos) helyen teleltetni, ha napfény éri, lehet melegebb is, és akkor virágozni fog télen is. A növény, ha nem balkon ládába kerül 1 év alatt kB 60-100 cm magas és széles és bokorrá nőhet, (többévesen sokkal nagyobbra is) így azt már csak pincében lehet teleltetni, ilyenkor a teteje leszárad, de tőről kihajt.

Ha túl nagy a növény érdemes ledugványozni többesével nagy cserépbe, ládába tavasszal laza homok és palántaföld keverékébe és árnyas hűvös helyen tartani, míg kihajt, könnyen gyökeresedik, nyár végéig kiültetve, vagy ládában szép nagy virágos növény lesz belőle. Ezt könnyebb teleltetni mint a másfél, akár 2 méteres hatalmas félcserje méretűt.

Az ilyen nagy kerti növényt már nem lehet bevinni, érdemes vastag levéltakaróval megvédeni, ha a kert mérete és stílusa megengedi, hátha áttelel kint. Annak ellenére, hogy a növény USDA zónája 9 és, mediterrán szubtrópusi, a lomb fagytűrése -2 a tő kb – 8 fok nekem 2x sikerült már átteleltetni itt Budapesten.

Ha kicsi a kert, érdemes inkább cserépben vagy ládában, kőedényben tartani, így nem nő akkorára. A növény tavasszal tő alól is sarjadzhat, ilyenkor lehet, hogy tőosztható is. Az óriási növény is tőosztható, mint pl. a mocsári hibiszkusz, de csak tavasszal.”

Nagyon köszönjük a szuper tanácsokat Zoltánnak!

Nézd meg ezeket is!

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük