A lampionvirág: egy különleges szépség a kertben
A lampionvirág, más néven páponya, zsidócseresznye vagy kínai lampion (Physalis alkekengi), egy különleges megjelenésű évelő növény, amely gyönyörű narancssárga lampionokra emlékeztető terméseivel az őszi és téli dekorációk kedvelt alapanyaga. Ismerjük meg közelebbről e figyelemre méltó növényt, gondozási igényeit és felhasználási lehetőségeit!

A lampionvirág jellemzése
A lampionvirág az éjjeli záróvirágúak (Solanaceae) családjába tartozik, eredetileg Európa és Ázsia mérsékelt égövi vidékeiről származik. A Physalis nemzetség mintegy 30 fajtáját ismerjük, de közülük egyedül ez az egy él meg a Kárpát-medencében is fagytűrő képességének köszönhetően.
Évelő növény, melynek gyökerei terjednek, így idővel egyre nagyobb területet képes beborítani. A növény magassága elérheti a 70-80 cm-t is. Hazánkban főként a Mátrában találkozhatunk állományaival.
Fehér, önbeporzó virágai a levelek hónaljában nyílnak. A leglátványosabb része azonban a narancssárga, papírszerű burok, mely a bogyót veszi körül. A késő nyáron megjelenő, narancssárga vagy piros színű, papírszerű buroklevelek valójában a növény termését, a kis piros bogyót rejtik. Ez az „álgyümölcs” dekoratív megjelenésével vonzza a tekintetet.
További elnevezései: fizálisz, piros papmonya, alkekengi, muharc, hólyagcseresznye, örödglámpás, korallcseresznye, kláriscseresznye, körontófű, sócsepp, ördöglámpás. Heretojás neve miatt szeméremsértő növényként még Kossuth Lajos is megemlítette. De hívták Vénusz köldökének is.
Népszerűségét mi sem bizonytja jobban, mint hogy Tokióban a Lampionvirág ünnepet népszerű éves rendezvényként jegyzik.
A lampionvirág igényei és gondozása
A lampionvirág viszonylag igénytelen növény, ezért kezdő kertészek számára is ideális választás. Gondozása viszonylag egyszerű. Nem igényel különösebb figyelmet, azonban néhány dologra érdemes odafigyelni:
- Fényigény: szereti a napos vagy félárnyékos helyeket, de teljes árnyékban is megél, bár itt kevésbé intenzív virágzást mutat.
- Talaj: jó vízelvezetésű, közepesen tápanyagdús talajban érzi magát a legjobban. A túlzottan száraz vagy vízállásos talaj nem kedvez neki.
- Öntözés: mérsékelt vízigényű, a hosszabb száraz időszakokat is elviseli, de fejlődése szempontjából a rendszeres öntözés előnyös.
- Télállóság: teljesen télálló, nincs szükség külön védelemre a hideg ellen. A föld feletti részei elhalnak, de tavasszal új hajtásokkal éled újjá.
Szaporítása
Tavasszal magvetéssel vagy tőosztással könnyen szaporítható. Vigyázni kell, mert hajlamos az agresszív terjedésre, ezért érdemes növekedését határolni.

Lampionvirág felhasználása
A lampionvirág nemcsak dísznövényként, hanem sokoldalú felhasználhatósága miatt is népszerű.
- Dekoráció: az élénk színű „lampionok” szárított formában hosszú ideig megőrzik szépségüket, így akár beltéri dekorációként is szolgálhatnak. Készíthetünk belőlük asztali díszeket, koszorúkat, vagy vázában elhelyezve is mutatósak.
- Gyógyhatás: a növény érett termését a népi gyógyászatban vizelethajtóként és gyulladáscsökkentőként alkalmazták. Ugyanakkor a növény többi része mérgező, ezért óvatosan kell bánni vele.
- Ökológiai szerep: bogyói táplálékul szolgálhatnak bizonyos madarak számára, így hozzájárulhat a kert biodiverzitásához.
Figyelem!
A páponya éretlen termése mérgező, leszedni csak a burok szalmasárga állapotában szabad: a burokban található bogyónak pedig narancssárgának kell lennie. A már érett termés viszont fogyasztható, habár az íze elég keserű. Ugyanakkor tele van vitaminokkal, mi több C-vitaminból dupla annyit tartalmaz, mint a citrom.
Fontos megjegyezni, hogy a lampionvirág termése mérgező lehet az emberek és háziállatok számára, ha nagyobb mennyiségben fogyasztják. Különösen ügyelni kell, ha gyermekek vagy állatok közelében neveljük.