Négyévszakos teraszt szeretnénk? Így alakíthatjuk ki néhány egyszerű lépésben
Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy otthonunkhoz egy terasz is tartozik, jó ha tudjuk: ez a néhány négyzetméter pár okos ötlet segítségével a lakás legvonzóbb és legkényelmesebb része lehet, sőt, még annak értékét is jelentősen növelheti. De miért kellene hagyni, hogy az időjárás határozza meg azt, hogy mikor használhatjuk ezt a kis zugot? Egy négyévszakos terasz akár télen is tökéletes helyet biztosít a kikapcsolódásra, a vendéglátásra vagy éppen a munkaidő eltöltésére. Lássuk, hogyan érdemes nekiállni!

A négyévszakos terasz kialakításának lépései
Sokunk számára a terasz az otthon legfontosabb szeglete, így amikor csak lehet, itt töltjük az időnket. Erre azonban csak korlátozottan van lehetőség, hiszen az időjárás sokszor megköti a kezünket, így ezt a területet csak késő tavasztól kora őszig, körülbelül az év felében tudjuk használni. Ha azonban a téliesítés mellett döntünk, ez az akadály azonnal elhárul, és az esőtől, vihartól vagy a jeges téli időtől függetlenül kortyolgathatjuk itt a teánkat – akár egy 3 személyes jakuzzi forró vizében is. De hogyan kezdjünk bele? Az alábbiakban kiderül.
1. Alapos tervezés
Minden felújítási munka első – vagy inkább nulladik – lépése, és egyben a siker kulcsa is a tervezés. Elsőként azt gondoljuk át, hogy pontosan mire szeretnénk használni a teraszt, hiszen ettől függ az, hogy milyen megoldásokra lesz szükségünk. Ha csak a növényeket akarunk itt elhelyezni, vagy a használaton kívüli holmiknak keresünk tárolóhelyet, nem feltétlenül kell a fűtésről gondoskodnunk, ha azonban a téli hónapokban itt fogunk pihenni, komolyabb előkészületekre is szükség lesz.
Végezzünk pontos számításokat: találjuk ki, hogy milyen nyílászárókat, hány ablakot képzelünk el ide, határozzuk meg ezek méretét. Fontos az is, hogy milyen burkolatot tartunk ideálisnak, és hogy ebből mennyire lesz szükség: ha ezekkel a feladatokkal meggyűlik a bajunk, érdemes lehet szakember segítségét kérni, így elkerülhetjük a tévedéseinkből adódó hibákat és az ezekkel járó többletköltségeket.
2. Anyagbeszerzés
Mielőtt belekezdünk a felújításba, érdemes beszerezni minden szükséges alapanyagot, így a munkánkat nem kell megszakítani azért, hogy újabb beszerző körútra induljunk. Vásároljuk meg az ablakokat, a hőszigetelő anyagokat, a vakolatot, a festéket és a lambériát vagy egyéb burkolatot, de ne feledkezzünk meg a legfontosabb eszközökről, így a szerszámokról, ragasztókról, csavarokról, festőhengerről vagy éppen a létráról sem.
3. Kezdődjön a munka
Mielőtt hozzálátunk a munkálatokhoz, gondoskodjunk a terasz teljes kiürítéséről, melyet egy alapos takarítás kövessen. Ezt követően tudjuk ellenőrizni azt, hogy milyen apró hibák, repedések, sérülések találhatóak a teraszunkon, melyek esetleg javításra szorulnak.
Ha ezzel megvagyunk, következhet a szigetelés: ennek keretében a padlóról se feledkezzünk meg, ha pedig egy nehezebb bútordarab vagy egy 2-3 személyes jakuzzi is helyet kap majd itt, bizonyosodjunk meg arról, hogy az alap elég stabil ennek megtartásához.
Ha a fő tartószerkezetet fából készítjük el, gondoskodjunk az anyag védelméről: egy jó minőségű lazúrfesték segíthet abban, hogy a teraszunk ellenálljon a nedvességnek. A nyílászárók beépítése során fordítsunk különös figyelmet a szigetelésre, ennek hiányában ugyanis jelentős lehet a hőveszteség, így válasszunk stabil, jól záródó műanyag vagy fa ablakokat.
Miután elkészültünk, következhet a burkolás, majd a festés, végül pedig a legizgalmasabb rész: a terasz berendezése. Ebben már nem tudunk tanácsot adni, hiszen mindenkinek érdemes a saját ízlésére hagyatkozni: ha így teszünk, a végeredménnyel biztosan hosszú ideig elégedettek leszünk.
+1: Ne féljünk segítséget kérni!
A terasz beépítése egy kis elszántság és tapasztalat birtokában akár saját kezűleg is sikerülhet, ne felejtsük el azonban azt, hogy a nem megfelelő tervezésből, egy rosszul megválasztott anyagból vagy a hiányos szigetelésből akár komoly többletköltségek is származhatnak. Ha tehát bizonytalanok vagyunk, merjünk segítséget kérni, majd a kapott tanácsok alapján folytassuk a munkát, így a négyévszakos teraszunkat hosszú évekig, biztonságosan használhatjuk.
Hirdetés (X)