Áttelel-e az ünnepekre vásárolt cserepes krizantém?
A Halottak napi virágvásárlások alkalmából sokan felteszik a kérdést, hogy az ünnepre nevelt gyökeres krizantémokat ki lehet-e ültetni a szabadba, vagy cserepestől vészeljék át a telet fagymentes helyen. A szakszerű választ most Dr. Némethy Zsuzsanna növénydoktor adja meg.
Hol és hogyan teleltessük a krizantémokat?
A kérdésre egyértelmű választ nem lehet adni, a krizantémok fagytűrő képességét több tényező is befolyásolja.
Vannak fagytűrő, télálló krizantém fajok illetve fajták, ezek évelőek, cserje alakúak, általában a kis virágúak tartoznak ebbe a csoportba. Léteznek lágyszárú, évelő fajok és fajták is, melyek nem állják a fagyot, csak fagypont feletti hőmérsékletnél maradnak életben, de hosszú ideig.
Általánosságban megállapítható, hogy a nagyvirágú (nagyfejű), extra virágszirmú fajták a környezeti körülményekre érzékenyek, nem fagytűrőek, csak védett helyen képesek telelni.
A krizantémokat a viráguk alakja alapján csoportosítjuk
A sok ezer faj és fajta között nehéz eligazodni, a krizantémokat ezért elsősorban a virágok alapja alapján szokták csoportosítani.
Megkülönböztethetünk POMPON alakúakat, virágjuk labda formátumú, szirmaik sűrűn, tömötten helyezkednek el a virágzatban. Sok, apró viráguk megnyerő külsőt biztosít a bokornak.
A PÁRNA alakú virágzatok is kis méretűek, lapos virágzatban fejlődnek tömött szirmaik. Jelenleg ez a virágtípus a leggyakoribb az árusítottak között.
A PÓKSZIRMÚ fajtákra vékony, megnyúlt, lazán elhelyezkedő, végén begörbülő szirmok jellemzőek, különleges, dekoratív, nagy virágfejet képeznek.
A KÖKÖRCSIN alakú virágzatra a központi, fejlett, kiemelkedő, dúsan képződő csöves virágzat jellemző, melynek szélén gyűrű alakban helyezkednek el a lapos szirmok.
A KANÁL szirmú virágzatnál a központi csöves virágzatot körben kanál alakú (tövénél elvékonyodó, végén kissé összehajló) sziromlevelek szegélyezik.
A TŰSZIRMÚ virágúaknál a szirmok hosszúak, megnyúltak, vékonyak, tűszerűek, valójában azonban vékonyan sodrottak, ezek is csőszerűek. Elegáns, extra virágukkal kitűnnek a többiek közül.
A különböző fajtakörök nem csupán virágok felépítésében, hanem a növények méretében is eltérnek, 30-40 cm magas bokorformától a méteres magasságot is elérő, laza lombú fajták is előfordulnak. A bokrok nagyságát metszéssel is sikeresen alakíthatjuk. A virágok mérete is változó: 2-3 cm-t és a 20 cm-t is elérhetik a virágok átmérője.
Így kezeld a krizantémot télen!
A krizantém alapvetően évelő növény. TÉLÁLLÓ fajok, fajták is csak akkor élik túl a fagyokat, ha TÖVÜK, száraik alsó része kellően MEGFÁSODOTT és fejlett gyökérzettel rendelkezik. A fagyok előtt cserépből talajba ültetésnél, ha a begyökeresedésre nem áll rendelkezésre elegendő idő, a tövek fagyállósága meggyengül.
A kiültetésre vásárolt krizantém töveknél az is befolyásolja a télállóságukat, hogy előzetesen hol (szabad helyen vagy termesztő berendezésben), milyen hőmérsékletű helyen, mennyi vízzel és tápanyag ellátással nevelték. Ezért javasolható, hogy a vásárolt cserepes, fásodott tövű krizantém növényeket 3-4 hétig szabadban, visszafogott öntözéssel, tápanyag adagolás nélkül neveljük, szoktassuk a kitettebb körülményekhez. A szabadföldi áttelelést bíró töveknél is télre AJÁNLOTT A TÖVEK TAKARÁSA falevelekkel, vagy a talaj tövekhez húzásával. Fátyolfóliás takarás is hasonló védő hatású.
A téli fagyot nem bíró fajtákat csak teleltetéssel, fagypont feletti hőmérsékleten tartással érdemes kivitelezni. Amennyiben fényt is tudnak neki biztosítani, cserépben, ládában kevés vízzel zöld hajtásokkal is életben lehet tartani azokat. Hűvös hely – 5-15°C közötti hőmérséklet – lépcsőházban, fűtetlen szobában megfelelő számukra leanderekkel, muskátlikkal együtt. Tavasszal a talaj 10 °C –ra történő felmelegedését követően javasolt kiültetésük.
Nagyon köszönjük a hasznos tanácsokat Dr. Némethy Zsuzsanna növénydoktornak.