Kisvirágú petúnia gondozása – színes virágözön a kertben
A kisvirágú petúnia (Calibrachoa x hybrida), más néven milliflora petúnia, az egyik legnépszerűbb egynyári virág a kertészek körében. Élénk színeivel, bőséges virágzásával és viszonylag igénytelen gondozásával bármelyik teraszt, balkonládát vagy virágágyást feldobhat. Rengeteg fajtája és színválasztéka elérhető, így könnyen megtalálható a kert vagy erkély színsémájához illő változat.
Kisvirágú petúnia származása és jellemzése
A kisvirágú petúnia (Calibrachoa hibridek) feltehetően Brazíliából származik, a burgonyafélék (Solanaceae) családjába tartozik, korábban és gyakran még ma is a csüngő petúniák közé sorolják, amelyekkel szoros rokonságban van.
Ismertetőjegyei: egynyáriként termesztett évelő, lenyűgöző virágpompával
Virágok: kék, fehér, piros, sárga, narancs, ibolya vagy barackszínűek, tölcsér alakú virágok és gazdag virágzás jellemzi, az igények alapján a választék állandóan bővül. Virágai 2-3 cm átmérőjűek. Léteznek csíkos, pettyes és fodros virágú fajták is.
Fogyaszthatóság, mérgezőség: nem fogyasztható, nem mérgező
Magasság: 20 – 30 cm, Kiválóan alkalmas balkonládákba, függőkosarakba és virágágyásokba.
Habitus: csüngő, körkörösen elterülő hatású, gyakran erős növekedésű
Cserépben nevelhető-e: igen, elsősorban cserépben tartjuk
Virágzási idő: májustól októberig
Kisvirágú petúnia igényei és gondozása
Fény: Napos helyet igényel. Naponta legalább 6 óra napsütésre van szüksége a virágzáshoz.
Talaj: Jó vízáteresztő talajt igényel. Használhatunk virágföldet vagy komposzttal dúsított kerti talajt.
Öntözés: Rendszeresen öntözt kíván de ne áztassuk el a talajt. A legjobb, ha reggel öntözzük, hogy a leveleknek legyen idejük megszáradni a nap folyamán. Semmi esetre se legyen alatta pangó víz. Lehetőleg lágy vízzel, pl. esővíz öntözzük.
Tápoldatozás: Hetente egyszer tápoldatozhatjuk virágtrágyával. Ez elősegíti a bőséges virágzást.
Visszavágás: Nyáron kétszer-háromszor vissza is vághatjuk. Ez serkenti az új hajtások növekedését és a virágzást.
Elnyílt virágok szedése: Az elnyílt virágokat rendszeresen szedjük le. Ez elősegíti az új virágok fejlődését.
Ültetése
Május közepétől, 20 – 30 cm-es tőtávolságra ültessük. A közeg alacsony ph-értékű (5,5 körüli) legyen. A petúniák kedvelik a jó vízelvezetésű, tápanyagokban gazdag talajt, legjobb petúnia földkeverékbe ültetni. Az edénybe tegyünk vízelvazatő drón réteget.
Ültetéskor ügyeljünk arra, hogy ne legyen túl sűrű a talaj, és hogy a növények között legyen elegendő hely a levegőáramlás számára.
A kisvirágú petúnia szaporítása
Magvetéssel vagy dugványozással szaporítható.
- Magvetés: február-márciusban vethetjük el magokat beltérben, meleg helyen kell tartani. A palántákat kiültetni csak a fagyok elmúlása után szabad.
- Dugványozás: dugványozáshoz nyáron vágjunk le 10-15 cm-es hajtásdugványokat, és dugványozzuk be őket nedves földbe. A dugványokat meleg, párás helyen kell tartani, amíg meggyökeresednek.
Kártevők, betegségek
Hajlamos a gombásodásra. Szellőztessük a növényeket, hogy megelőzzük a penészesedést és a gombabetegségek kialakulását.
A fiatal levelek sárgulása vashiányra utal, melyet általában a közeg vagy az öntözővíz magasabb mésztartalma okoz.
A liszteske, a liszttetű szereti megtámadni. A liszttetvek apró, fehér rovarok, amelyek a növény levélzetén szívogatnak. A fertőzés következtében a levelek sárgulnak, deformálódnak és lehullanak.
Felhasználása
Csak dísznövényként használható, színgazdagsága miatt számtalan kombinációban jól mutat. Balkonládába, ámpolnába és bélelt függő cserépbe ültethetjük. Ne társítsuk gyenge növekedésű növényekkel, mert elnyomja őket. Jól társítható például nagyvirágú csüngő petúniával, oroszlánszájjal, verbénával, sétányrózsával, kisvirágú bakopával.