Fitoterápia, azaz a gyógynövények alkalmazása
A fitoterápia, azaz a gyógynövények gyógyászati alkalmazása több ezer évre tekint vissza. A gyógynövények megfelelő ismeretek birtokában terápiás céllal, – tehát nem folyamatosan, hanem az aktuális problémát kezelve – eredményesen használhatók. Nem megfelelő alkalmazásuk azonban visszafordíthatatlan károkat is okozhat.
Fitoterápia, azaz a gyógynövények alkalmazása
Mielőtt bármilyen gyógynövényt begyűjtenénk és alkalmaznánk terápiás céllal, alaposan tájékozódjunk. Fontos a növény alapos ismerete, hogy véletlenül se keverjük össze más hasonló, és esetleg mérgező növénnyel.
Mi a fitoterápia?
A gyógynövények tárháza kimeríthetetlen, szinte minden bajra van természetes gyógyír. Számtalan kiváló receptúrát találunk a legkülönbözőbb betegségekre is. Ezt használja ki a fitoterápia, ami gyógyszernek nem minősülő növényi részeket, főleg azok keverékét veti be a betegségek vagy zavarok kezelésére, megelőzésére, közérzet javításra.
Magyarországon mintegy 530 féle gyógynővényt használunk. A fitoterápia korszerű lehetőségei az alkalmazott természettudományok, a kísérleti és a klinikai orvostudomány módszerein alapulnak.
A gyógynövényekben koncentrált formában fordulnak elő a másodlagos növényi anyagcseretermékek (mint például a bioflavonoidok, cserzőanyagok és az illóolajok), amelyek sokféle betegségre természetes gyógyírként hatnak. Pl. légúti, húgyúti, emésztőrendszeri, nőgyógyászati problémáknál, szív és érrendszeri megbetegedéseknél, cukorbaj, magas vérnyomás esetén sikerrel alkalmazható más természetes gyógymóddal összekötve.
Gyógynövényekkel szembeni legfontosabb elvárások
- megfelelő minőség,
- hatékonyság,
- ártalmatlanság
- kevesebb mellékhatása legyen, mint a hagyományos gyógyszereknek.
Leghatásosabban többféle gyógynövény együttes alkalmazásával tudunk fellépni a bajok ellen. A gyógynövény keverékek összeállításánál különösen az egymásra gyakorolt hatásukat veszik figyelembe.
Gyógynövények egymásra hatásának módjai:
- kölcsönösen kiegészítik egymást,
- egymás hatását erősítik, fokozzák,
- ellenhatást fejtenek ki,
- elfojtást okoznak,
- antagonisztikus hatásúak,,
- inkompatibilisek,
- egyszerű hatásmechanizmusúak.
Gyógynövény terápiák
A gyógynövényeket terápiás céllal többféle képpen alkalmazhatjuk.
A gyógynövény terápiák típusai:
- erősítés,
- tonizálás,
- hashajtás,
- hánytatás,
- izzasztás,
- nyugtatás,
- stimulálás, serkentés,
- vértisztítás,
- vizelethajtás, a folyadékegyensúly szabályozás.
Az gyógynövények alkalmazásának módjai:
- gyógynövényteák,
- balzsamok,
- beöntés,
- borogatás (hideg, meleg),
- inhalálás,
- öblögetés,
- kenőcs,
- olajok,
- pakolás, tapasz,
- pirula,
- szirupok,
- tinktúrák.
- kúpok,
- zselatin kapszulák.
Minden ember szervezete más, másként reagál az egyes szerekre, hatóanyagokra. Nincs olyan gyógynövény, amivel bárkinél ugyanazt a hatást érhetjük el. Figyelembe kell venni az emberi test egyéni reakcióját, milyen mértékben és milyen gyorsan válaszol a szervezet. A hatás nagymértékben függ a kezelt egyén általános mentális és fizikális állapotától, táplálkozásától, az idegrendszeri és hormonális hatásoktól.
A gyógynövények nem “csodaszerek”, csak előírás szerinti módszerrel és időtávon alkalmazva gyógyítanak. Szakszerűtlen használatuk különböző problémákhoz vezethet.
Egyes gyógynövények együttes alkalmazása pl. fokozhatja, illetve kiolthatja egymás hatását. Ezért fontos, hogy az „interneten azt írták, a „szomszédasszonynak használt, mi bajom lehet” jelszóval semmiképp ne kezdjünk öngyógyításba. A gyógyszertárakban kiváló minőségű szereket kaphatunk, ahol az alkalmazás szabályairól is szakszerű felvilágosítást kaphatunk.